جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 1988 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 1-07-1393, 23:57 | نظرات: 0
افرای برگ سه کنگره ای(بونسای)

هوالجمیل

 

 

 

نام فارسی: افرای برگ سه کنگره ای(بونسای)

نام لاتین: Acer buergeriatum trident maple

 

افرای برگ سه کنگره ای یکی از زیباترین درختان خزان دار مورد کاشت درخیابان ها و پارکهای کشورهای شرقی است که به خاطرریشه دهی سریع وبرگهای رنگین و زیبای پاییزی آن طرفداران زیادی دارد .چوب درتنه درختان بالغ و پیر خاکستری وترک دار اما درصورتی که در گلدان کاشت شوند رنگ آن به خاکستری کمرنگ می گراید وکاملا با رنگ سبز برگ همخوان است .ریشه های فرم دار و تنه مخروطی با رنگ غیر قابل توصیف آن مدت هاست که مورد توجه هنرمندان بونسایی قرار گرفته است  وسالیانه هزاران اصله با تنه ای به قطر 6 سانتی متر صادر می گردد.

مهمترین مشخصه این بونسای رابطه بین قطر تنه ومخروطی بودن آن از طرفی ودید حجمی حاصله از آن این گیاه را روز به روز پرمشتری تر کرده است .افرای سه کنگره ای در حقیقت سلطان گیاهانی است که ریشه های آن کوهی از سنگ ناهموار را در هوا در آغوش گرفته اند وبا شکل خاص خود وارد گلدان می گردند وبه شکل بی سابقه ای قوه عجیب خیالی حجم و سن وقدرت در بیننده به وجود می آورند.

 

محل نگهداری: در تمام ایام به جز در یخبندان ها باید در محیط باز قرار داشته باشند.نور قوی را دوست دارند و تشنگی را تحمل نمی کنند در غیر این صورت حاشیه برگها خشک وسوخته می گردد . سایه بعد از ظهر را بر آقتاب ترجیح می دهند وبادهای شدید ظرافت آنها را از بین میبرد.

 

تعویض گلدان : بر حسب شرایط رشد ومشخصات گیاه وگلدان تعویض آن هر یک تا سه سال خواهد بود.این افرا اولین درختی است که دربهار شروع به برگ دادن میکند .ریشه های ضخیم تا تنه اصلی باید هرس شدید گردند وبه زودی ظرف چند هفته ریشه های ظریفی جایگزین آنها خواهد شد . بهترین خاک برای آن آکاداما ویا مخلوط های استاندارد است .

 

هرس :دو هفته قبل ازتعویض گلدان وهفته آخر زمستان بهترین زمان هرس است .هرس تابستانه در وسط تابستان شاخه های قوی نابجا تولید میکند .

 

سربرداری: اصولازمانی که شاخه ها دارای یک جفت برگ پهن و بالغ وویک جفت جوانه انتهای ظریف دارند دو جوانه انتهایی آن حذف می گرددواین عمل در طول تابستان روی شاخه ها ادامه دارد .

 

آبیاری: این گیاه تحمل خشکی را ندارد وبه جز زمستان هر روز باید گلدان خیس شود ودر تابستان ها بعداز ظهرها خاک مورد بازدید قرار می گیرند ودر صورت لزوم آبیاری انجام می گردد.

 

تغذیه : ترکیبات غذایی استاندارد ازهنگام شکفتن جوانه ها تا اواخر تابستان برای تغذیه به کار می رود توجه داشته باشید که میزان ازت ترکیب باید بسیار کم و یا در حد صفر باشد .

درصورتی که ریشه های ضخیم افرا در سرما ویخبندان منجمد شوند مانند لوله های آب یخ زده منفجر میشوند .نهایت دقت در نگه داری ومحافظت از سرما لازم است .کم آب نگه داشتن گیاه در این شرایط توصیه میگردد.

 

منبع:

بونسای- مهندس اسماعیل پیش بین- انتشارات آییژ- چاپ دوم.

 

تصاویرگیاه افرای برگ سه کنگره ای(بونسای):

 

 


 

 

 

 


  


  


 


 

 

 

 


 


 


 

  

 


 

 

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود