جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 4390 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 3-07-1393, 00:19 | نظرات: 0
افرای قرمز(بونسای)

 هوالصمد

 

 

نام فارسی : افرای قرمز(بونسای)

نام لاتین :acer palmatum- Japanese red maple

خانواده : افرا - ACERACEAE  

 

همراه بودن کلمه قرمزدر این افرا نبایدباافرای قرمزازهمین گونه اما واریته acer at ro pur purum  که رنگ قرمز اسکارلتی تند وتقریبا زننده ای دارد اشتباه کرد.

رنگ برگهای افرای قرمز ودر بهار قرمزروشن و ملایم است که در پاییز قرمز تند تر به خود میگیردودر تضاد با خاکستری تنه تقابل جالبی به وجود می آورد.اگر گیاه در تابستان درمعرض نور ملایم سایه آفتاب قرار گیردرنگ قرمزخود را حفظ میکند.برگهای پیرتر دارای رنگ سبز با حاشیه ها و رگبرگهای قرمزوبرگهای جوان قرمزروشن هستند .اگردر اواسط تابستان اقدام به حذف  کلیه برگها گردد درخت مملواز شبنمی قرمز با برگهای کوچکتر می گردد که پاییز زیباتری را عرضه می دارد . اما این نوع حذف برگ فقط در گیاهان قوی تر ویکسال در میان جایز است .هیچگاه برگ درختان ضعیف را این چنین حذف ننمایید.

 

محل نگهداری: نکته نگهداری کلیه درمحیط بازواجتناب از ورود آنها به محیط بسته اتاق به جز برای چند ساعت تزیین و یا چند روز در زمستان های خیلی سرد عمومت دارد ..توجه داشته باشید که همه واریته ها نور خورشید (نه چندان قوی در تابستان)وسرمای ملایم پاییزی وزمستانی(نه یخبندان) دوست دارند.نور شدید خورشید در تابستان خصوصا از ساعت 2تا5 بعداز ظهر آنها را آزار می دهد وبهتر است در محیطی سایه اما باز و در کنار دیوار ساختمان و یا سایه درختان دریگر قرار گیرند.در این صورت است که رنگ دلفریب خود را در طول سال ازبهار قرمز کمرنگ تا پاییز و قرمز پررنگ حفظ می کنند.

 

تعویض گلدان: عمومیت تعویض گلدان در افرا برای این گیاه هم صادق است.با در نظر گرفتن این نکته که پس از تعویض نهایت دقت در جلوگیری از سرمازدگی سرمای بهاره بایدبه عمل آید.خاک لازم همان آکاداما و مخلوط استاندارد است. زمان تعویض از یک سال تا 3 سال یکبار و در بهار در هنگام بزرگ شدن و درخشش جوانه ها است.

 

هرس:تنگ کردن شاخه های پرتر و نگهداری جوان ها مهارت خاصی لازم دارد که به جز با تجربه حاصل نمی گردد اما عمل چندان مشکلی نیست. با جند بار آزمون و خطا متوجه خواهید شد چه  شاخه ای در چه جهتی باید نگه داشته و یا حذف شوند در این بین سن شاخه ها و جهت رویش آنها بسیار مهم است و باید طوری عمل کرد که شکل طبیعی درخت در خروج شاخه ها از تنه غیر طبیعی نمایش ندهد.زاویه شاخه ها و اینکه قائمه یا حاده باشند نیز مهم است و باید از الگوی طبیعی آن تقلید گردد. زمان هرس دوهفته قبل یا بعد از تعویض گلدان است.

 

سربرداری:در اینجه هم قانون حذف جوانه انتهایی در هنگامی که شاخه دو جفت برگ دارد صادق است. پس از حذف جوانه انتهایی شاخه ها تا اوایل پاییز که حذف نهایی جوانه ها و بعض چند شاخه نا مناسب شروع می گردد به آنها باید اجازه رشد داد، در این تاریخ رنگ برگ ها شروع به قرمز تر شدن می نماید.

 

آبیاری: آب فشانی مداوم اندام هوایی، آبیاری با آب باران  در صورتیکه آب منطقه سنگین و دارای املاح است و اجتناب از باتلاق شدن و کم آبی از مراقبت های همیشگی افرا و خصوصاَ این گیاه هست.

 

تغذیه: مواد غذایی مورد نیاز این گیاه باید استاندارد و متعادل و کم ازت و یا در حد صفر باشد.نظر به احتیاج گیاه به خاک اسیدی اضافه کردن مواد اسید زای خاک در هرسال دو بار توصیه می شود.

 

هشدار: هر ماه یکبار گیاه را برعلیه شته قرمز همرنگ برگ ها با آب فشانی شدید خصوصا در پشت برگ ها که از نظر ها مخفی است مبارزه کنید و یا اگر با سم نفوذی مبارزه می گردد رعایت دقیق غلظت و دیگر احتیاجات لازم است. این شته ها روی برگ ها نقاطی ایجاد و از شیره گیاهی تغذیه و بونسایی را ضعیف می کنند. نکته اینکه اینکه در هنگام قرار دادن گیاه در پناهگاه باد مواظب جریان هوا باشید. در صورتیکه هوا ساکن و جریانی نداشته باشد خطر همله سفیدک های قارچی خصوصا در حالتی که خاک خشک و کم آب باشد وجود دارد.

 

منبع:

 بونسای- مهندس اسماعیل پیش بین- انتشارات آییژ- چاپ دوم

 تصاویر گیاه افرای قرمز(بونسای):

 

 

 

 

 

  

 

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود