جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 3262 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 3-07-1393, 01:15 | نظرات: 0
افرای ژاپنی(بونسای)

هوالرحیم

 

 

نام فارسی : افرا ژاپنی(بونسای)

نام لاتین:acer palmatum

 

یکی از زیباترین درختان زینتی جهان است .این زیبایی مدیون تنه وخروج شاخه های استوانه ای موزون است که هرچه از پایین به بالا واز تنه به طرفین گسترش پیدامیکند قطر آن با نسبت معین کمتر میشود.برگهای پنجه ای این درخت در سایه انداز حالتی به وجود می آورد که روشنی وسایه ونیم سایه غیرقابل توصیفی درست میکند.در پاییز رنگها از نارنجی تا قرمزمسی براق متغیر هستند.

کاشت بذر افرای ژاپنی درختانی را به وجود می آورد وتغییرات ظاهری زیادی را نشان می دهدکه هیچوقت نمیتوان این همه تغییرات را از طریق کاشت قلمه ویا هرگونه تکثیرغیرجنسی دیگربه وجود آورد.کنگره های برگ در گیاهان حاصله از این طریق 5تا7 است ورنگ آنها در بهار ازبرنز تا نارنجی وقرمز روشن ودرتابستان به یک نوع سبز سایه روشن میرسد..

شاخهه های قوی قرمز تا نارنجی روشن افرا از میان گره های شاخه های چوبی قدیمی منشا میگیرند ودر محل زخم های هرس نیز به صورت کپه ای رشد می کنند که با سرعت باید نسبت به قطع آنها به جز یکی دو شاخه درهرمحل هرس اقدام کرد.در صورت عدم قطع این شاخه ها محل رشد آنها به صورت توپه ای درآمده واز رشد نهایی و شکل طبیعی درخت جلوگیری میکند.

 

محل نگهداری:محل زندگی افرای ژاپنی به جز مواقع سرما ویخبندان درمحیط باز است توجه داشته باشیدفقط در زمانی که به برگ رفته است ویا در زمستان سرد میتواند برای چند ساعت ویا چند روز محدود زینت بخش اتاق ها باشد ویا از سرمای شدید محافظت گردد.

این درخت نور خورشید شدید را به راحتی تحمل میکند ونسبت به خشکی و عدم آبیاری به موقع حساس است .در صورت دیدن خشکی حاشیه برگها حالت سوختگی به خود میگیرد ،باد و سایه های تاریک هم برگهای گیاه را پژمرده میکند .به طور کلی محافظت از باد ،خشکی وتاریکی از قوانین مهم محل نگهداری این درخت زیبا است.

 

تعویض گلدان :در بهار وهنگامی که جوانه ها شروع به درخشش وبزرگ شدن نمود هر یک تا سه سال یک بار انجام میشود.خاک به کار رفته از نوع آکاباما ویا مخلوط های استاندارد است .به منظور اسیدی کردن خاک در مناطقی که آب دارای املاح سنگین است مقداری خزه اسفاگنوم در مخلوط به کار می رود.

 

هرس:بهترین زمان هرس در افراها دوهفته قبل از تعویض گلدان است .درصورتی که هرس تا وسط تابستان به تاخیر بیافتد نتیجه آن رشد تعداد زیادی جوانه وشاخه از میان گره ها خواهد بود که مجبور به حذف آنها هستید.

 

سربرداری:حذف جوانه های انتهایی هرشاخه زمانی انجام می گردد که حداقل دو جفت برگ درهرشاخه تشکیل شده باشدوجوانه انتهایی به علت نازک وظریف بودن با ناخن ها به راحتی قابل حذف است.

 

آبیاری:افرا خاک اسیدی را دوست دارد.آبیاری با آب معمولی انرابه طرف قلیایی میکشاند.سعی کنید  آبیاری از آب باران باشد

 

تغذیه:مواد غذایی مصنوعی با فرمول متعادل از زمان باز شدن جوانه ها در اوایل بهار تا اواخر تابستان باید انجام گردد.درمواردی که خاک سنگین است اضافه کردن مواد اسیدی کننده خاک  نیز درهرسال دوبار برای این گیاه توصیه میشود .

افرا ژاپنی گیاهی ظریف وبه آفات ،خشکی،باد، خاک قلیایی وبا تلاقی شدن آن حساس ودقت لازم در جلوگیری از این عوامل نا مساعد الزامی است .

 

منبع:

بونسای- مهندس اسماعیل پیش بین- ناشر آییژ- چاپ دوم

 

تصاویر گیاه افرای ژاپنی(بونسای):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود