جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 4053 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 3-07-1393, 19:18 | نظرات: 0
بامبو،خیزران(بونسای)

هوالکاشف

 

 

نام فارسی: بامبو، خیزران(بونسای)

نام لاتین :bamboo،  arundinaria

 

اخیرا کاشت خیزران به عنوان یک گیاه شرقی  ودارای شکل اندام هندسی خاص خود مبنی بر استوانه ای بند بند بودن ساقه معمول گشته است . خیزران از گیاهان تک لپه است که فاقد شاخه جانبی است و هیچوقت به صورت درخت خودنمایی نمیکند بلکه ساقه ها مستقیما از سطح خاک روز به روز ضخیم تر وچوبی تر میشوند وبا قطع هر کدام از ساقه ضخیم ساقه جوان تری در کنار آن شروع به رشد میکند در صورت عدم هرس شاخه های قوی وپیر به زودی بر کل ساقه ها غالب گشته واجازه رشد به بقیه نخواهد داد ودر نهایت هم جوان تر ها را حذف خواهند کرد.

 

محل نگهداری: اکثر واریته های خیزران که در محیط باز پرورش می یابند کم وبیش به سرما مقاوم هستند اماخیزران هایی که در گل جاها کشت شده اند نسبت به سرما مقاومت کمتری نشان می دهند .خیزران اصولا باید تابستان ها در محیط باز پرورش یابد اما در صورتی که جریان هوا به خوبی برقرار ونور به اندازه کافی باشد درمحیط بسته هم رشد خوبی از خود نشان می دهد.بهتر است خیزران های محیط بسته در پشت پنجره آفتابگیر نگهداری گردند .اما در ساعات آفتاب ظهر نور غیرمستقیم را بهتر میپسندند واین درحالی است که خیزران های محیط باز در دریافت نور خورشید در کلیه ساعات روزدر تابستان هیچ حساسیتی از خود نشان نمیدهند.

 

تعویض گلدان: در بهار و پاییز هر 2یا3سال یکبار میتواند انجام شود . ریشه های فشرده گوشتی رااز هم جدا ودر صورت لزوم در محل یا گلدان دیگری کشت نمایید.جهت ایجاد توجه خاص بیننده شاخه های قوی به طرف مرکز وشاخه های ضعیف وباریک تردرطرفین قرار دهید یک مشت خاک برگ پوسیده به مخلوط خاک استاندارد اضافه کنید وطوری در گلدان بریزید که سطوح ریشه ها کاملا با خاک تماس حاصل نمایند .

 

هرس: شاخه های ناخواسته وبدجا ومزاحم خصوصا شاخه هایی که با رشد شدیدخود بر بقیه غالب شده اند را حذف کنید.توجه کنید که حذف شاخه های قوی چوبی در این گیاه به علت اینکه از عمق خاک رشد می کنند کمی مشکل است بنابراین تا جوان تر ونرم تر هستند اقدام به قطع آنها نمایید.

 

سربرداری: ساقه استوانه ای خیزران شکل هندسی وفضایی خاصی به گیاه داده است برای حفظ این دید زیبا چنانچه رشد شاخه ای بیش ازمعدل رشد بقیه ساقه ها بود نسبت به حذف جوانه انتهایی آن اقدام کنید .با قطع بعضی از شاخه های نا خواسته وبیرون رفته ازمحیط گلدان را مرتب نمایید.

 

آبیاری: این گیاه رطوبت وآبیاری بیشتر را دوست دارد اما دقت کنید که از خاک باتلاقی نیزرنج میبرد وبه همین علت بادید زهکش ها وانتخاب خاک مناسب جهت جلوگیری از فساد ریشه ها خصوصادر هوای گرم از نکته های قابل توجه است.در هوای گرم 3تا4 بار آبیاری روزانه لازم دارد .اگر آبیاری 4بار در روز برای شما امکان ندارد گلدان حجیم تری انتخاب کنیداما عیب این گلدان ها این است که با ساقه های استوانه ای وشکل وشمایل گیاه همخوانی ندارد

 

تغذیه: به مواد غذایی چندان قوی احتیاج ندارد وبرای جلوگیری از رشد اضافی و به هم خوردن شکل کلی مخلوط  غذایی با ازت کمتر توصیه میگردد.بقیه با مواد غذایی مخلوط وضعیف در زمستان در اتاق های گرم جواب بهتری میدهد.

 

منبع:

بونسای- مهندس اسماعیل پیش بین- ناشرآییژ- چاپ دوم

 

تصاویر گیاه بامبو ، خیزران(بونسای):

 

 


 

 

 


 

 

 


 

 

 


 


 

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود