جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 3020 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 4-07-1393, 19:46 | نظرات: 0
جینکو-وارث(بونسای)

هوالوارث

 

 

 

نام فارسی: جینکو(بونسای)

نام لاتین: Ginkgo biloba

 

از گیاهان عجیب است و پیرترین گیاهی است که وجود دارد. از نظر تکاملی، وابستگی گیاهی به سرخس ها دارد. هم اکنون یکی از زیباترین گیاهان پارکی و خیابانی است. از هرس به شدت بیزار است و یکی از مسئله سازترین درختان بعد از عمل هرس است. بعضی مواقع هرس شاخه ای منجر به خشک شدن شاخه مادر نیز می گردد و بعضی مواقع چنانچه هرس شدید داشته باشد ممکن است به تنه اصلی و مرگ کل درخت نیز بیانجامد. به همین علت درخت را به خاطر شکل خاص خود یعنی استوانه ای با شاخه ها و تنه های گره دار نمی خواهند؛ بلکه برگ های خیره کننده و دلفریب طلایی رنگ آن در پاییز برای هر بونسایی دار یا هر بیننده ای کافی است. در هنگام هرس مواظب باشید زائده کوچکی (پاشنه) از شاخه هرس شده روی شاخه مادر باقی بماند و فوراً زخم را ضدعفونی کرده و با چسب مخصوص بپوشانید.

 

محل نگهداری: جینکو با هر شرایط نوری اعم از نور کامل و یا سایه نسبی برگ های زرین خودرا در پاییز نمایان می سازد. اما خشکی را نمی تواند تحمل کند و نهایتاً منجر به خشک شدن شاخه ها می گردد. سایه منجر به مرگ شاخه ها نمی شود اما برگ ها و شاخه ها علفی و دراز و برگ ها پهن تر و رنگ پریده  می گردند. اگر مایل به پرورش جینکو هستید باید به مدت چند سال آزمون و خطا بهترین شرایط نوری و محل زندگی گیاه را پیدا کنید. گیاه را در کلیه فصل ها از عوامل نامساعد دور نگه دارید اما در زمستان سرمای ملایم را دوست دارد و هرگز در این فصل آن را به اتاق منتقل نکنید.

 

تعویض گلدان:هر سال در اواخر زمستان تا اوایل بهار تعویض انجام می شود. کارد یا چاقویی خیلی تیز برای بریدن ریشه های کنار گلدان لازم است. مواظب باشید ریشه های گوشتی و تازه با حرکت های ناخواسته صدمه نبینند. خاک مورد نیاز برای تعویض خاک استاندارد است اما مقداری کود آلی برای بالا بردن قدرت خاک در نگهداری آب لازم است.

 

هرس:شاخه های مسن را در اواخر بهار و سه هفته بعد از تعویض گلدان قطع کنید. از این نظر اواخر بهار توصیه می گردد که تشخیص شاخه مریض و جان در برده در این فصل بهتر است.

 

سربرداری: نوک همه شاخه ها را آن قدر کوتاه کنید که فقط دو عدد برگ باقی بماند.

 

آبیاری: آبیاری در فصل بهار و تابستان که ریشه گیاه فعالیت دارد باید به نحوی انجام گردد که خاک خشک نماند. در پاییز و زمستان آبیاری به تدریج کمتر می گردد و تا حد مرطوب ماندن کافی است. آب فشانی اندام هوایی بطور مرتب فراموش نشود.

 

تغذیه: مانند بقیه درختان است. تغذیه در فصل های رشد با مواد قوی اما متعادل و با مواد بدون ازت در پاییز و زمستان .

 

هشدار!!:ریشه های جینکو گوشتی و آبدار است و این آبدار بودن در مواقع یخبندان و انجماد ریشه و منفجر شدن، برای گیاه خطر آفرین است خصوصاً اینکه رطوبت ریشه و محیط اطراف آن متعادل نباشد. در درجه اول درخت را در یخبندان های شدید به داخل محلی مانند پارکینگ (نه اتاق گرم) منتقل کنید و در درجه دوم همیشه بین میزان آب ریشه و محیط اطراف آن تعادل برقرارکنید.

 

منبع:

بونسای-مهندس اسماعیل پیش بین- ناشر آییژ-چاپ دوم

 

تصاویرگیاه جینکو(بونسای): 

 


 


 


 

 

 

 

 

  

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود