جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 4553 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 4-07-1393, 21:20 | نظرات: 0
فیکوس(بونسای)

هوالعزیز

 

 

 

نام فارسی: فیکوس(بونسای)

نام لاتین: Ficus 

 

اکثر مردم با نام آن آشنا هستند. گیاهانی از این جنس به عنوان گیاه خانگی در سراسر جهان در خانه ها یافت می گردد. البته نوعی که در اینجا مورد نظر است به گونه فیکوس جنگلی شباهت بیشتری دارد تا فیکوس خانگی . این گیاه در چین، ژاپن و کره یکی از بهترین بن سایی ها را تشکیل می دهد. از گونه های مورد استفاده فیکوس Ficus benjamina بنجامین و (F.retusa(Cuban-laurel و نوع برگ ریز آن (F.microphylla (Moreton Bay Figکه بومی فضای باز است. یکی از مهم ترین مشخصات این جنس تولید ریشه های هوایی است که از تنه و شاخه های بالاتر از خاک خارج می گردد و با تماس مجدد به تنه با هم پیوند خورده و در نتیجه  تنه و شاخه را ضخیم تر و شیاردار جلوه می دهد.

 نمونه بارز آن انجیر معابد است که در جزیره کیش یکی از زیباترین درختان آن است که ریشه های خود را مانند ستون از تنه و شاخه های بالا به زمین می فرستند و باعث استواری بهتر و جذب مواد غذایی بیشتر برای درخت می گردند.

در صورتی که مایل به بونسایی این درخت هستید هرچه سن گیاه در گلدان گلفروشی بیشتر باشد بهتر است سعی کنید گیاه ۵-۴ ساله تهیه کنید. بدیهی است فاصله شاخه های گیاه ۵-۴ ساله با سطح خاک گلدان فاصله زیادی دارد و باید همگی آنها قطع و فقط چند شاخه نزدیک به سطح خاک باقی گذاشته شود و جوانه های حاصله از این شاخه ها بونسایی جدید شما را تشکیل می دهد.

 

محل نگهداری:از احتیاجات زیستی این گیاه در طبیعت نور کامل خورشید، رطوبت کافی  و خاک غنی است. نور کامل لزوماً به معنی نور مستقیم نیست و بهتر است در سایه/ نیم سایه درختان دیگر در محیط آزاد قرار داده شود. انتقال گیاه از اتاقی به اتاق دیگر و ایجاد شرایط مختلف خصوصاً خشکی زرد شدن و سقوط برگ های پیرتر در پی دارد. البته از مزایای این عمل یافتن بهترین محل برای این گیاه است که در صورت پی بردن به آن را برای همیشه در آنجا نگهداری کنید و هر یکی دو هفته یک بار ۹۰ درجه بچرخانید تا نور در همه جهات به آن بتابد.

 

تعویض گلدان:هر دو یا سه سال یک بار در زمستان یا هر فصل دیگر از سال اما با احتیاط می توان گلدان را تعویض نمود اما هرگز فوراً آن را آبیاری نکنید چون ممکن است به ریزش همه برگ ها منجر گردد. به ریشه کمی اجازه آب یابی و توسعه بدهید. گرم نگه داشتن آن برای توسعه هر چه بیشتر ریشه نیز پس از تعویض توصیه شده است.

 

هرس:بهترین زمان هرس در زمستان و هنگامی است که حرکت و جریان شیره گیاهی به حداقل رسیده است. پس از قطع شیره گیاهی سفید رنگ از محل زخم خارج می گردد و جای نگرانی نیست . فیکوس به هرس جواب مثبت می دهد و جوانه های زیادتری شروع به رشد می کنند.

 

سربرداری: همه برگ های شاخه ها را به جز یک جفت برگ قطع کنید.

 

آبیاری:در تمام فصل های سال خاک باید مرطوب باشد. خصوصاً در فصل بهار و تابستان، در روزهای خیلی گرم تابستان و کم عمق بودن گلدان شاید دوبار در روز آبیاری لازم داشته باشد.

 

تغذیه: با مواد غذایی متعادل استاندارد در طول فصل های رشد و مواد غذایی ضعیف تر در زمستان تغذیه کنید.

 

هشدار !!:قطر شاخه ها بر اثر آبیاری و تغذیه صحیح روز به روز افزایش پیدا می کند به طوری که به صورت تاول در سطح شاخه خود نمایی می نماید. پس از سیم کشی دائماً از سیم ها و شاخه ها بازدید کنید تا از فرو نرفتن سیم ها در بافت گیاهی مطمئن گردید.

 

منبع:

بونسای- مهندس اسماعیل پیش بین- ناشر: آییژ-چاپ دوم

 

تصاویر گیاه فیکوس(بونسای):

 
 
Ficus benjamina bonsai
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Ficus microphylla bonsai
 

 

 

 

 Ficus retusa bonsai
 
 

 

 

 


 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود