جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 3643 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 6-07-1393, 00:56 | نظرات: 0
سلتیس -داغداغان(بونسای)

هوالاحد

 

 

 

نام فارسی: سلتیس- داغداغان(بونسای)

نام لاتین:Celtis sinensis 

 

گیاهی خزان پذیر است با برگ های ریز بیضی شکل ،یکی از مشخصه های مهم آن کم شدن فواصل بین برگها (میان گره ها)با سربرداری به موقع جوانه های انتهایی است و این حذف جوانه ها شاخه ها را قوی تر نموده و درخت را مسن و طبیعی تر جلوه می دهند.گلهای ریز آن در بهار ظاهر می شوند که از نطر زینتی چندان قابل توجه نبوده اما میوه های نارنجی روشن آن بسیار جالب توجه  و زیبا هستند.گلها دراین بونسای متاسفانه به خودی خود چندان تمایلی به تبدیل شدن به میوه از خود نشان نمی دهند. اما می توان با آب فشانی روزانه روی برگ ها و قرار دادن چند ظرف آب در مجاورت گلدان و تامین رطوبت محیط اطراف و همچنین انتقال به محیط بسته در شب های سرد گیاه را وادار به میوه بیشتر نمود.

 

محل نگهداری: اگرچه این گیاه نسبت به سرما مقاوم است اما خریدار باید توجه کند که محیط قبلی این گیاه بسته یا باز بوده است و چنانچه پرورش دهنده خود اقدام به تربیت می کند در محیط باز کاملا سازگار است اما مانندهر بونسایی  دیگر شبهای معدود سرد و یخبندان کشنده باید گیاه به محیط بسته انتقال یابد.این گیاه می تواند در محیط بسته پرورش یابد اما به علت احتیاج به سرما در دوران خواب زمستانی باید در طول این فصل در درجات حرارت 8 درجه و یا حدود آن قرار گیرد.نگهداری متناوب در بالکن و حیاط خلوت نیز از دیگر راه هاست.در طول تابستان در پنجره باز آفتابی مهمترین مکان زیست و و نورو جریان هوای کم برای آن مضر است.که نهایتاً به حمله قارچ ها خصوصاً سفیدک حساس و ساقه ها ترد و دراز بی وجه می گردند. چنانچه در تابستان در محیط باز نگهداری می شود در زیر سایه درختان(نیمه آفتاب نیمه سایه)و جلوگیری از خشک شدن خاک گلدان از بهترین شرایط برای این بونسایی است.در زمستان با خیال راحت در بیرون نگهداری کنید.اما شبهایی که درجه حرارت از 5 درجه زیر صف پایین تر می رود به محل امن منتقل نمایید.

 

تعویض گلدان: گلدان های جوان تر را در هر سال در اوایل بهار و گلدان های مسن را هر دوسال یک بار تعویض نمایید.جهت دریافت هرچه بهتر رطوبت و جلوگیری از خشک شدن فوری خاک مقدار کمی کود آلی به خاک اضافه کنید تا قدرت نگه داری آب در خاک بالاتر رود.با استفاده از خاک آکاداما باید شدیداً مواظب خشک شدن خاک بود.رسهایی که کلسیم بیشتری دارند قدرت نگهداری آب را بالاترمی برند. ایجاد سایه راه دیگری برای جلوگیری از خشک شدن خاک است.

 

هرس: از شروع خزان تا دوماهه آخر زمستان می توان نسبت حذف شاخه های اضافه اقدام نمود.با شروع فعالیت و درهم رفتن شاخه ها در فصلهای رشد برای نفوذ نور بیشتر به داخل گیاه هرس دیگری در تابستان معمول است.

 

سربرداری: بهترین هنگام سربرداری زمانی است که دو جفت برگ  در هر شاخه تشکیل شده باشند که دراین صورت جفت ظریف بالایی یا همان جوانه انتهایی با ناخن قطع می گردد.

 

آبیاری: در هر حال خاک باید مرطوب باشد.چه در زمستان و چه در تابستان در فصل گرم شدیداً مواظب دفعات آبیاری باشیدو اجازه ندهید خاک خشک شود.

 

تغذیه: در بهار چنانچه با مواد غذایی که ازت آنها کمتر است تغذیه گردد اشکالی ندارد اما در فصل تابستان و خصوصاً در پاییز مواد غذایی باید عاری از ازت باشند.

 

هشدار!!: این گیاه از طرفی به رطوبت زیاد احتیاج دارد و از طرف دیگر از باتلاقی شدن خاک نیز رنج می برد.مواظب سوراخ گلدان باشید که آب اضافی را خارج کند و اضافه کردن خاک آلی که قدرت نگهداری رطوبت را بالاتر می برد از دیگر راههای این مراقبت است.

 

منبع:

بونسای- مهندس اسماعیل پیش بین- ناشر:آییژ- چاپ دوم

 

تصاویر گیاه داغداغان(بونسای): 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود