جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 2091 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 8-06-1393, 22:19 | نظرات: 0
اشینانتوس

هوالصبور

 

 

نام علمی:Aeschynanthus speciosus

نام لاتین:Basket plant

خانواده:Gesneriaceae

فارسی اصیل: مُدان (مد= مو + دان= دانه)اشاره به دانه های که دارای یک یا چند مو در انتها می باشد.

 

این گیاه بومی جنوب شرقی قاره آسیا بخصوص کشور اندونزی است. این گیاه دارای یکصد گونه مختلف میباشد که مشهورترین آنها اشینانتوس لابیانوس ( رژلب شرابی) نامگذاری شده است. شاخه های این گیاه رونده و قابل استفاده به عنوان سبد آویزان،برگ های براق و نوک تیز و چرمی که در اوایل به رنگ خاکستری بوده  و به تدریج به رنگ سبز کاهویی تبدیل میشود ، ساقه های بلند این گیاه  60 الی 90 سانتیمتر طول دارد ،گلها لوله ای شکل  و با چهار پرچم به رنگها ی قرمز و لاکی و شرابی و گل اناری، در اواخر بهار به طور دسته جمعی در انتهای شاخه ظاهر می گردند. بعضی از گونه های دیگر دارای گل ارغوانی ، نارنجی ، قرمز با  پایه ی زرد تیره است .از انواع دیگر آن پولچر ، لونچی فلوروس ، اسپسیوس میباشد .گیاه در زمستان به استراحت میرود و به آبیاری کمتری نیاز دارد، در صورتی که نیاز سرمایی گیاه در دوران استراحت برآورده شود در کیفیت گلها در سال آینده تأثیر دارد، چنانچه رنگ و زیبایی برگها براق آن بر مشاهده گل ها ارجحیت داده میشود میتوان گل ها را حذف نمود تا رشد علفی برگها افزایش یابد.

 

 

نیازها: 

 

نور : نور غیر مستقیم آفتاب بهترین نور برای این گیاه است، بعد از بالغ شدن گیاه احتیاجات نوری بیشتر میشود، ولی آفتاب وسط روز به برگ ها صدمه وارد میکند، گیاه بعد از سه سال بالغ می گردد.

 

دما:حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۶ و در تابستان حداکثر ۲۷می باشد.

 

آبیاری: در بهار و تابستان هر دو روز یکبار آبیاری کنید (بخصوص سال اول). در صورتی که درجه حرارت بالاتر از ۲۴باشد، هرگز اجازه ندهید که خاک گلدان خشک شود، رطوبت گلدان را هر روز بازدید کنید، در زمستان هفته ای یکبار آبیاری کافی است.

 

رطوبت : در بهار و تابستان غبارپاشی روزانه لازم است، در زمستان هفته ای یکبار کافی است. (نیاز  رطوبتی این گیاه بالاست)

 

تغذیه: با ظهور اولین گل در بهار و تابستان هر دو هفته یکبار باکودهای تقویتی طبق دستورگیاه را تغذیه مصنوعی نمایید.

 

خاک مناسب: به خاک غنی و سبک نیازمند است، مخلوطی است از خاک لوم و کمپوست و شن درشت بهترین محیط رشد ریشه این گیاه را فراهم می کند.

 

تعویض گلدان: هر ساله در فصل بهار تعویض گلدان لازم است.

 

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی برای تمیز نمودن برگها کافی است، از مواد براق کننده استفاده نکنید.

 

تکثیر : ریشه دار نمودن قلمه ها در فصل بهار در مخلوطی از خاک و برگ و شن.

 

عوارض و درمان: 

 

در سال دوم گل ها ظاهر نمی شوند و برگ ها خیلی ریز هستند:گلدان ها ی انتخاب شده خیلی بزرگ است و نیاز به تغذیه مصنوعی دارد، در هر صورت گلدان ها را دوباره عوض نکنید ولی تغذیه مصنوعی طبق دستور انجام دهید.

 

برگها خشک می شود(به خصوص در تابستان):هوا خیلی خشک است، در بهار و تابستان غبارپاشی روزانه را با آب سبک و ولرم فراموش نکنید، با ریختن آب در زیرگلدانی سنگریزه دار رطوبت دائمی ایجاد کنید.

 

نقاط  سیاه رنگ روی برگ ها مشاهده می شود(بخصوص در زمستان): عامل آن قارچ "بوتری تیس” که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است، گیاه را به محل گرمتر و خشکتری منتقل نموده و با سم قارچ کشی طبق دستور سمپاشی کنید، غبارپاشی را متوقف و یا کاهش دهید، آبیاری را کمتر کنید.

 

گل ها در فصل تابستان سیاه شده و میریزند :هوا خیلی خشک است، غبارپاشی روزانه با آب سبک و ولرم توصیه می گردد، به زیرگلدانی سنگریزه دار آب اضافه کنید، مواظب باشید ته گلدان ها با آب در تماس نباشد.

 

ساقه های گیاه دراز و منحرف هستند:محیط خیلی تاریک است، گیاه را به محل پرنورتری منتقل کنید .

 

برگها زرد رنگ و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است: کنه ریز قرمز عامل آن است، با پارچه و یا اسفنج سطح زیرین برگها را تمیز کنید و با سم کنه کش هر دو هفته یکبار طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علائم برطرف گردد، تأمین رطوبت و غبارپاشی در کاهش آفت مؤثر است.

 

گیاه در تابستان پژمرده شده است: هوا خیلی گرم و گیاه خیلی تشنه است، گلدان ها را به مدت ۱۵ دقیقه به سطل یا تشت پر از آب ببرید. سپس خارج کنید، مواظب آبیاری منظم و طبق دستور باشید.

 

برگها در زمستان سقوط می کنند: هوا خیلی سرد است، گلدان ها را به محل گرمتری منتقل کنید، چنانچه در تابستان برگ ها سقوط نموده و گل ها ظاهر نمیشوند، هوا خیلی سرد و خشک است، گیاه را به محل گرمتری منتقل نموده و آبیاری را تنظیم کنید.

 

*سبد آویزان 

۱-خزه مرطوب را اطراف سبد آرایش داده، چند قطعه ذغال جهت جذب بود در خزه قرار دهید و در صفحه پلاستیکی سبد سوراخ زهکش ایجاد کنید.

۲-گیاه را از گلدانها خارج کنید و به سبد انتقال دهید، حد فاصل خزه و خاک گلدانها را با کمپوست پر نمایید.

۳-ساقه های گیاه را در اطراف سبد آرایش دهید، آبیاری نموده و آویزان کنید.

 *برگها و ساقه های آویزان اشینانتوس و مقایسه جالب توجه گل قرمز شرابی و رنگ سبز تیره برگها تمام شرایط را برای استفاده از این گیاه در سن ۲سالگی به عنوان سبد آویزان فراهم می سازد.

 

منابع:

 

 http://www.njavan.com/forum/archive/index.php/t-77186.htm

http://greenhorticulture.persianblog.ir

گلهای آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشکی -مهندس اسماعیل پیش بین - چاپ هشتم. انتشارات نوپردازان

 

 تصاویر گیاه اشینانتوس:

 

 

 

 

 

  

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود