جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 2392 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 9-06-1393, 14:29 | نظرات: 0
آلاماندا

هوالرزاق
 
 
 نام علمیAllamanda cathartica :

نام لاتین:Golden Trumpet 

خانواده: apocynaceae -خرزهره

نام اصیل فارسی: ماندانا

 

وطن اصلی آن آمریکای استوایی، از خانواده ی خرزهره «آپوسیناسه»، همیشه سبز با برگ های براق و گلهای زرد خیره کننده حداکثر ارتفاع آن در هوای آزاد در یک گیاه ۴ساله حدود ۳ متر است. جهت گلدهی بهتر در سال آینده احتیاج به حذف شاخه های جوان بعد از اتمام گلدهی دارد. در شهریور ومهرماه باید یک دوره خشکی نسبی را بگذراند و به همین علت به میزان آبیاری کمتری نیازدارد .

قسمت جالب توجه این گیاه گلهای زرد رنگ و معطر آن است که به شکل شیپور هستند و 6 سانتیمتر قطر و 9 سانتیمتر طول دارند.زمان گلدهی در تمامی طول تابستان تا اولین سرما است. البتهناگفته نماند که برخی از نمونه های این گیاهنیز گلهایی با رنگ های سفید،کرم،صورتی و نارنجی دارند.برگ ها نیز چرمین به طول 6 سانتیمتر، عرض 3 سانتیمتر و به رنگ سبز روشن است و حاشیه مواج دارد.دمبرگها نیز بسیار کوتاه و در حد 1الی 5 میلیمتر هستند. از آنجایی که  در طی یک فصل رشد ساقه این گیاه می تواند 1 الی 3 متر رشد کرده گل دهد و همچنین با توجه به اینکه شیوه تکثیر آسانی نیز دارد، آهی آلاماندا  به شکل گیاهی یکساله پرورش می دهند. شیره این گیاه در برخی افراد  می تواند مشکلات پوستی ایجاد کند. از این گیاه در تحقیقات مربوط به درمان بیماری مالاریا استفاده شده است.  

 

نیاز ها:


نور:در تابستان احتیاج به نور کامل دارد ولی در زمستان نیم سایه برای آن کافی است.

 

دما:حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۳ و حداکثر در تابستان ۲۷درجه است.

 

آبیاری: به آب فراوان نیاز دارد (در فصل رشد)، همیشه خاک را مرطوب نگهداری کنید. رطوبت خاک را دایماً بازدید کنید. در زمستان فقط زمانی آبیاری نمایید که سطح خاک خشک شده باشد. اصولاً هفته ای یکبار کافی است.

 

رطوبت: در بهار و تابستان هفته ای دو بار غبارپاشی کنید، دقت کنید که گلها مرطوب نشوند، برای تأمین رطوبت پایدار میتوانید داخل زیر گلدانی سنگریزه بریزید و آب اضافه نمایید، دقت کنید که ته گلدان با آب در تماس نباشد.

 

تغذیه: در بهار و تابستان با ظهور اولین گل با مواد غذایی مایع یا جامد محلول در آب گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

 

خاک مناسب: مخلوطی از خاک لوم و شن درشت به نسبت دو به یک بهترین خاک است. مخلوط نمودن مقدار کمی پهن گاو پوسیده به خاک کمک زیادی به تغذیه گلدان میکند.

 

تعویض گلدان: گیاهانی که به تازگی خریداری نموده اید هر سه ماه یکبار با مشاهده ریشه در ته گلدان، گلدان آن را تعویض نمایید. پس از یکسال تعویض سالیانه در بهار کافی است.

 

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی با آب سبک بدون املاح و ولرم برای تمیز نمودن برگها کافی است. از مواد براق کننده ی شیمیایی که باعث مسدود شدن روزنه ها میگردد خودداری نمایید.

 

تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه های سفت و چوبی در فصل بهار.

 

هرس: جهت فرم دهی و توپی و پر شدن گیاه هر ساله در بهار طول ساقه ها را حداکثر به ۱۵ سانتیمتر کاهش دهید. عمل هرس را از سال دوم به بعد آغاز کنید.

 

عوارض و درمان:

 

کلیه ی اندام گیاه سیاه شده اند: صدمه مربوط به استفاده از مواد براق کننده ی شیمیایی است. از آنها استفاده نکنید. جهت تمیز نمودن برگها از برس مخصوص استفاده کنید.

 

ساقه های گیاه خیلی دراز هستند: نور کافی نیست و احتیاج به هرس دارد. گیاه را به محل پر نورتری منتقل کنید و شاخه ها را هرس نمایید. مواظب اشعه ی مستقیم آفتاب باشید.

 

برگها در زمستان می پیچند: هوا خیلی سرد است و گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

 

در تابستان برگها پیچیده و قهوه ای میشوند: هوا خیلی سرد است. گیاه را به محیط گرمتری منتقل کنید.

 

برگها سیاه و ساقه ها در حال پوسیدن است: هوا خیلی سرد  و مرطوب است مخصوصاً در زمستان. گیاه را به محل گرم تر و خشک تری منتقل کنید و با سم قارچ کش طبق دستور سمپاشی نمایید.

 

زخم های پنبه ای شکل در محل قاعده برگها تشگیل شده اند: عامل آن حشره آفت است. با سم حشره کش نفوذی طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی نموده تا علائم بر طرف گردد. با پنبه آغشته به سم نیز میتوانید لکه ها را خیس کنید تا حشره از بین برود.

 

برگ های جدید خیلی ریز هستند: گیاه احتیاج به تغذیه ی مصنوعی دارد.

 

گلها ظاهر نمیشوند: نور کافی نیست و یا احتیاج به تغذیه ی مصنوعی دارد. شرایط را بررسی کنید و گیاه را به محل پرنورتر و  یا طبق دستور تغذیه ی مصنوعی نمایید.

 

برگها زرد رنگ و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت می باشد: با پارچه و یا اسفنج مرطوب سطح زیرین برگ را تمیز نموده یا با سم کنه کش طبق دستور هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد. تأمین رطوبت پایدار و دایمی در کاهش آفت مؤثر است.

 

در تابستان و زمستان شاخه های گیاه به طرف پائین خم میشوند: اگر تابستان است گیاه خیلی تشنه است. گلدان ها را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت یا سطل پر از آب منتقل و سپس خارج نمایید. اگر زمستان است هوا خیلی سرد است، گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

 

منابع:

 

گلهای آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشکی-مهندس اسماعیل پیش بین- چاپ هشتم. انتشارات نوپردازان

http://greenhorticulture.persianblog.ir/post/87

http://golvagiah.com

http://en.wikipedia.org/wiki/Allamanda_cathartica

http://www.fs.fed.us/global/iitf/pdf/shrubs/Allamanda%20cathartica.pdf
 
تصاویر گیاه آلاماندا:
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود