جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 4723 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 10-06-1393, 20:15 | نظرات: 0
آگلونما نخشید

هوالرئوف

 


نام علمی: Aglaonema Commutatum

نام لاتین: Chinese evergreen

خانواده: Araceae ، گل شیپوریان

 

گیاه آگلونما متعلق به خانواده گل شیپوریان است که با نام انگلیسی همیشه سبز چینی و یا در ایران گاهی با نام نخشید شناخته می ‌شود.

این گیاه بومی جنگلهای بارانی جنوب شرقی آسیا است.به عنوان یک گیاه گلدانی و آپارتمانی،ارتفاع این گیاه در نمونه‌های مختلف آن بین ۱۵۰-۲۰ سانتیمتر و طول برگها بین ۴۵-۱۰ سانتیمتر و عرض برگها بین ۱۶-۴ سانتیمتر متغیر است. برگ در برخی از نمونه‌های آگلونماسبز ساده است اما اغلب نمونه‌های این گیاه طرحهایی با رنگهای نقره‌ای،خاکستری و یا سبز روشن بر روی پهنه‌ خود دارنگلها چندان جلب توجه نمی‌کنند.آنها چمچه‌ای به رنگ سفید_سبز دارند و میوه‌های قرمز رنگی تولید می‌کنند.گلها را بعد از ظهور از گیاه جدا کنید زیرا باعث ضعیف شدن گیاه و کاهش رشد رویشی آنان می‌شوند. شیره این گیاه سمی است و در برخی افراد می‌تواند موجب حساسیتهای پوستی شود. همچنین در صورت خوردن شیره این گیاه دهان، لبها، گلو و زبان آزرده می‌شوند.

 

نیاز ها:

 

نور: اتاق های قسمت شمالی ساختمان بهترین شرایط نوری این گیاه را تامین می نماید،تحمل نور مستقیم آفتاب را ندارد.

 

دما:بهترین دما ۳۰-۲۰ درجه سانتیگراد است. خشک و گرم بودن هوا موجب پیچیدگی برگها و خشک شدن آنان می‌شود. در چنین حالتی گیاه را به مکانی خنک‌تر منتقل کنید و یا گیاه را آب دهید. آگلونما تا ۱۰ درجه را نیز تحمل می‌کند اما برای مدت طولانی قدرت تحمل سرما را ندارد. در هوای سرد برگهای گیاه خود را می‌اندازند. در چنین شرایطی اگر گیاه را بیش از اندازه آب دهید برگها زرد می‌شوند. در این حالت یک روزنامه را به دور برگها بپیچید و گیاه را به مکانی گرمتر منتقل کنید.

 

آبیاری: هفته ای دوبار آبیاری در تابستان برای گیاه کافی است ولی در زمستان به هفته ای یک بار کاهش می یابد.زهکش گلدان باید مناسب باشد.

 

رطوبت: در تابستان هفته ای دوبار احتیاج به غبار پاشی با آبفشان دارد.رطوبت اتاق در زمستان برای این گیاه آپارتمانی کافی به نظر می رسد.

 

تغذیه: استفاده از کود های قابل حل در آب هر دوهفته در فصل بهار و تابستان.

 

خاک: آگلونما در هر خاکی می‌روید اما بهتر است بافت خاک گلدان به نحوی باشد که رطوبت را در خود نگهدارد اما خیس و غرقاب نشود. مخلوطی از خاک باغچه و کمپوست و یا ۳قسمت پیت موس و یک قسمت شن محیط مناسبی را فراهم می‌کند. گاهی برگهای جدید ریز و رنگ پریده هستند. در این صورت اگر مدت زمان طولانی است که گلدان این گیاه را عوض نکرده‌اید این کار را انجام دهید در غیر اینصورت گیاه شما نیاز به تغذیه مصنوعی دارد که در این مورد بخصوص در طی فصل رشد می توان هر دو هفته یکبار از محلولهای کودی مخصوص گیاهان زینتی استفاده کرد.

 

تعویض گلدان: به علت متراکم شدن ریشه ها و کم شدن جا برای رشدریشه وسفت شدن خاک در بهار هر سال تعویض گلدان با یک درجه بزرگتر لازم است.

 

تمیز نمودن برگها: پاک کردن برگ ها با پارچه نرم و یا اسفنج مرطوب کافی است.از مواد براق کننده شیمیایی که روزنه برگ ها را مسدود نماید خودداری نمائید.

 

تکثیر: قلمه انتهایی این گیاه برای تکثیر آن می‌توان استفاده کرد. قلمه از انتهای ساقه تهیه می‌شود و حداقل ۳ و یا ۵ برگ داشته باشد. اگرچه قلمه‌ها در آب هم ریشه می‌دهند اما بهتر است آنان را در بستری از پیت، پیت – پرلایت و یا پیت اسفاکنوم بکاریم. با کمک پاگرما به میزان ۲۵-۲۳درجه سانتیگراد قلمه ها ظرف مدت ۶-۴هفته ریشه می‌دهند . اگر دمای بستر کاشت در حدود ۱۸-۱۵ درجه سانتیگراد باشد ریشه‌دهی ۱۲-۱۰ هفته زمان می‌برد. از عمل غبارپاشی نیز باید استفاده کرد . در گلخانه‌های صنعتی البته در طی روز هر ۳۰ دقیقه به مدت ۱۵ ثانیه این عمل را انجام می‌دهند. از  قلمه ساقه آگلونما نیز استفاده می‌شود . هر قطعه ساقه حداقل دو عدد جوانه داشته باشد. همانند قلمه‌های انتهایی انها را بکارید البته این نوع قلمه نیازی به غبارپاشی نداردهمچنین می‌توان از روش تقسیم بوته استفاده کرد. تقسیم بوته روش دیگر تقسیم این گیاه است زیرا این گیاه به مرور زمان تنه‌جوشهایی ایجاد می‌کند که می‌توان آنان را از گیاه مادری جدا کرد و به شکل مستقل در گلدانی دیگر کاشت. از بذرهای برخی از گونه‌های  گیاه آگلونما می‌توان در تکثیر آنان استفاده کرد اما در مورد اگلنونمایی که در اینجا راجع به آن صحبت شد بیشتر از دو روش قبلی یعنی تقسیم بوته و یا قلمه گیری استفاده می‌شود. به هر حال بذرها داخل پیت اسفاگنوم قرار می‌گیرند و دمای محیط در ۲۶-۲۱ درجه سانتیگراد نگهداری می‌شود. بذرها طی ۳-۱ماه جوانه می‌زنند البته اگر بذر تازه باشد جوانه زنی در طی دو هفته نیز ممکن است روی دهد.

 

عوارض و درمان:

 

خشك شدن نوك برگها:به خاطر تشنگي گياه بوده و بهتر است گياه را با آب غبار پاشي نماييد.

 

برگهاي زيرين گياه زرد شده و مي ريزند: آبياري زياد مي باشد و بايد از ميزان آب گياه كم كرد.

 

در صورت مشاهده گل براي اين گياه بايد آن را قطع نمود: زيرا باعث كوچك شدن برگها مي گردد و چون برگهاي اين گياه جنيه زينتي دارد در حالي كه گل اين گياه فاقد ارزش زينتي است.

 

خشک شدن و پیچیدگی برگها در تابستان:بیانگر گرمی و خشکی هوا است.

 

گیاه خود را انداخته:یعنی هوا سرد است یا با کمبود آب مواجه شده  است.

 

برگهای در امتداد رگبرگ زرد شده و لکه های قهوه ای و یا زخمهای سفید پنبه ای زیر برگ آن مشاهده شده:یک حشره آفت در حال آسیب رساندن به گیاه است و باید هربار دو هفته یکبار با سم نفوذی سمپاشی صورت گیرد.

 

شپشک آردالود، شپشک سپردار، کنه تارعنکبوتی و شته:آفات مهم این گیاه بوده و بیماریهای شایع در آن لکه برگی(عامل قارچ)، موزاییک(عامل ویروسی)، لکه برگی و پوسیدگی ساقه(عامل باکتریایی) می باشد.

 
منابع:
 

http://www.batajrobeh.com

http://www.bostane.ir/post/119

گلهای آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشکی- مهندس اسماعیل پیش بین-انتشارات نوپردازان- چاپ هشتم

 

تصاویر گیاه آگلونما نخشید:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود