جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 2485 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 17-06-1393, 16:35 | نظرات: 0
ابرون کبیر

هوالعادل

 

 

 

نام علمی:Sempervivum Tectorum

نام لاتین: Houseleeks

خانواده: سدوم ها، Crassulacea

بومی منطقه: آفریقای شمالی، اروپا

نام های دیگر: Liveforever,Jove's beard, Jupiter's eye, Thor's beard, St. George's Beard 

 
سمپرویوم جنسی از خانواده ی کراسولاسه است.این خانواده دارای 40 گونه می باشند. این گیاهان همیشه سبز هستند و برگ های آن ها به صورت روزت قرار می گیرند.این گیاهان آب را در برگ های ضخیم خود ذخیره می کنند و می توانند خشکی را تحمل نمایند. از این گیاه به عنوان یک گیاه زینتی استفاده می شود. برگ ها همیشه شاداب هستند و نوک برگ ها می تواند به رنگ بنفش، قرمز، قهوه ای و زرد باشد. برگ ها به صورت روزت قرار می گیرند و گل ها بر روی ساقه به وجود می آیند و بسته رقم گیاه می توانند به رنگ های صورتی ، قرمز و یا بنفش باشند. این گیاه چند ساله و همیشه سبز است. اغلب در مناطق سنگی و خشک رشد می رویند. بخاطر آب زیادی که در برگ های خود دارند می توانند مناطق خشک را تحمل نمایند. این گیاه مقاوم است و می توان شرایط خشک را به خوبی تحمل نماید ، این گیاه حتی می تواند برف را نیز تحمل کند. در سال های گذشته مردم تصور می کردند که این گیاه می تواند از خانه ها در برابر رعد و برق محافظت کند، بنابراین آن را بر روی پشت بام خانه های خود می کاشتند. برگ های جوان و ترد و آبدار این گیاه خوراکی هستند و طعمی شبیه به تره فرنگی دارند. می توان همانند آلوئه ورا از آن ها نوشیدنی نیز تهیه نمود. در درمان آفتاب سوختگی نیز می توان از برگ های آن استفاده نمود.

 

خواص دارویی: در طب گیاهی از آن به عنوان یک قابض استفاده می شود. همچنین در درمان ناراحتی های پوست و چشم و برخی التهاب ها می توان از آن استفاده نمود. مخلوط آن به همراه عسل برای درمان برفک دهان مورد استفاده قرار می گرفته است. همچنین از آن برای درمان اختلالات عصبی و مشکلات روده ای و درد های شکمی نیز استفاده می شده است.

 

نیاز ها:

 

نور: زیاد

 
دما: دمای ایده آل محیط 10 درجه سانتیگراد.

 

آبیاری و رطوبت: خشک.

 

خاک و تغذیه: خاک با زهکشی بالا.

 

تکثیر: برای تکثیر این گیاه می توان از تقسیم نمودن ریزوم ها و غده ها و حتی کاشت قطعاتی از برگ های آن استفاده نمود.می توان بذر های این گیاه را نیز در هنگام خشک شدن گل ها جدا نمود و کاشت.

 

منابع: 

 
تصاویر گیاه ابرون کبیر:
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود