جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 1674 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 17-06-1393, 17:00 | نظرات: 0
آکالیفامارژیناتا

هوالقادر

 


نام علمی Acalypha marginat :

نام لاتین:fox tail

خانوادهEuphorbiaceae :

 

آكالیفا مارژیناتا Acalypha marginataگیاهی است با برگ‌های سبز درشت و متناوب با لبه‌ی مضرس (دندانه‌دار)، بیضی شكل با نوك تیز و كركی، گل‌آذین آن شاتون‌ بلند و قرمز رنگ و شبیه دم روباه می‌با شد آكالیف در تمام مدت سال گل می‌كند، منتهی در بهار و تابستان گل آن بیشتر است. نگهداری آكالیف در آپارتمان مشكل است و اغلب برگ‌های آن می‌ریزد، معمولاً جوانه انتهایی ساقه‌ی گیاهان مسن را هرس كرده تا شاخه‌های جانبی شروع به رشد نمایند. ازدیاد این گیاه به وسیله قلمه خشبی در فروردین در حرارت بستر 21 درجه سانتی‌گراد صورت می‌گیرد. این گیاه خیلی پر ریشه است و نیاز زیادی به كود ازته دارد و اگر كود مورد نیاز آن تامین نشود برگ‌ها فوراً زرد می‌شوند.

 

نیازها:

 

نور: در فصول گرم، گلدان آکالیف را از تابش مستقیم خورشید دور سازید. با قرار دادن آکالیف در زیر سایه‏ انداز درختان می‏توان آن را از نور آفتاب محافظت کرد.

 

آبیاری: همه روزه به گیاه آب بدهید و خاک گلدان را همواره مرطوب نگه دارید. با این همه نباید در میزان آب افراط شود، هر بار فقط مقدار کمی آب در اختیارش بگذارید.

 

رطوبت: رطوبت نسبی زیاد هوا موجب رشد بهتر برگها می‏ گردد، اما اگر هوا خشک باشد برگها خیلی زود زرد گشته و می‏ریزند. در مناطق مرطوب می‏توان آکالیف را به سادگی در فضای باز پرورش داد. در صورتی که در داخل آپارتمان نگهداری گردد باید آن را در جای مرطوب قرار داده و آب را مرتب روی برگها اسپری کرد.

 

خاک: خاک مناسب خاکی است که به اندازه کافی دارای خاک برگ و ماسه باشد. همچنین می‏توان از کود پوسیده حیوانی نیز استفاده نمود تا ترکیب ایده‏ آلی به دست آید. خاک خنثی یا کمی قلیایی موجب رشد بهتر می‏شود. خاکهای اسیدی برای آکالیف مناسب نیستند.

 

تغذیه: دادن کودهای ازته به آکالیف را فراموش نکنید. کودهای ازته موجب رشد بهتر و سبز شدن برگ ها می گردند.

 

هرس: هرس از اواسط تا اواخر بهار انجام می شود که انواع برگ رنگی هرس بیشتری نیاز دارند برای این منظورجوانه انتهایی را قطع می کنند تا شاخه های جانبی شروع به رشد کنند تعویض گلدان هر ساله در بهار انجام می شود. معمولا" جوانه انتهائی گیاه مسن را قطع می کنند تا شاخه های جانبی شروع به رشد کرده ، گیاه پرپشت و انبوه تولید کند .بهتر است  گلهای خشک شده روی  گیاه حذف شود.

 

تکثیر: باید در فروردین‏ماه از ساقه‏های ضخیم آن قلمه تهیه کرد. قلمه باید از ساقه‏هایی گرفته شوند که چوبی هستند. این نوع قلمه‏ها قلمه‏های خشبی گفته می‏شوند. بهتر است قلمه از قسمت بالایی ساقه اصلی بریده شود تا ساقه‏های جانبی بهتر رشد کنند. قلمه‏ها را در خاک سبک کاشته و آنها را در جای مرطوب قرار دهید تا رطوبت هوا موجب رشد ریشه گردد. تکثیرفقط در گلخانه گرم امکان پذیر است .

 

عوارض و درمان: مگس سفید، شپشک آرد آلود وکارتنک از جمله آفات این گیاه هستند.

مهمترین آفت این گیاه کارتنک می باشد که به شکل عنکبوت ریز و دارای هشتپا است که معمولا به گیاهانی که فضایی خشک و گرم دارند حمله    می کنند. این حشره باعث می شود که گیاه زرد و لکه دار شود. آن ها همچنین تارهایی روی ساقه و برگ ها ایجاد می کنند.برای ازبین بردن این آفت، تارها را کنار بزنید و برگ های خراب را جدا کنید و میزان آبیاری را افزایش دهید و نگذارید که فضای اطراف و داخل گلدان خشک شود.

 

زرد شدن برگها سه علت دارد: کمبود رطوبت در محیط های آپارتمانی - کمبود کود ازت -عدم تعویض گلدان و رشد زیاد ریشه.

 

منابع:

 http://www.gildakoud.com/%20http://nargil.ir/plant/houseplants.aspx?pid=38

 http://shabnamak.mihanblog.com/post/817

 
 تصاویر گیاه آکالیفا مارژیناتا:
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود