جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 3203 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 18-06-1393, 18:42 | نظرات: 0
ارکیده دندروبیوم

هوالسمیع

 

 

نام علمی  Dendrobium Nobile : 

نام لاتین:Showy dendrobium

خانواده: ارکید، ثعلب - Orchidaceae  

بومی منطقه: جنوب شرقی آسیا و هیمالیا

نام های دیگر: Dendrobium, Noble Dendrobium,SentinelOrchid 

 

در علم رده بندی گیاهان، ارکیده ها گروهی منحصر به فرد از گیاهان محسوب می شوند و از لحاظ رویشی به طور گسترده ای با هم متفاوتند. با وجود این، تمام گونه های آن به دلیل ویژگی های گل ها به هم وابسته و تیره بزرگی را به وجود می آورند. در تیره ارکـیده، بیش از ۸۰۰جنس و ۱۷۵۰۰ گونه شناخته شده که تک لپه ای علفی دائمی را شامل می شود. این گیاهان از نظر عادت رشد می توانند تک پا (Monopodial)، هم پا (Sympodial)و برخی بالا رونده (Vanilla)باشند.اگرچه بیشتر از ارکیده ها سبزینه دار می باشند ولی تعدادی ساپروفیت و بدون برگ هستند. ساقه ها ممکن است دارای یک یا چند میانگره متورم به نام سوخ نما و دارای یک یا چند برگ باشند. برگ ها دارای شبکه رگبرگی موازی بوده و از شکل های مختلف کشیده، بیضی و گرد برخوردار بوده و یک در میان ساقه قرار دارند. گـل هـا نـیـز بـسیـار مـشخـص و دارای رنـگ هـای مـتنـوع و بـرخی دو یا سه رنـگ مـی بـاشـنـد (Vandatricolor,Cattleya bicolor). هر گل از ۷قسمت تشکیل شده که شامل ۳ عدد گلبرگ، ۳کاسبرگ و یک ستون است که کاسبرگ ها و گلبرگ ها هر دو رنگی هستند. گل آذین ارکیده ها به صورت انتهایی یا محوری است. گل ها ممکن است به صورت منفرد   cypripedium Anguloa
 خوشه ای (Vanilla)یا خوشه گرزن (Phalaenopsis ,Oncidium)باشد. برخی از ارکیده ها اصلا عطر و بویی ندارند در حالی که برخی دیگر بسیار معطرند که از آن جمله می توان Maxillaria tennuifoliaو Aeridesرا نام برد.
  ارکیده ها از ۵ ویژگی منحصر به فرد برخوردارند که باعث تمایز آن ها از دیگر گیاهان می گردد. این ویژگی ها عبارتند از:


1- گل های زیگومورف با یک محور تقارن.
2- گرده های گل ارکیده کم و بیش به صورت توده ای مومی و فشرده به نام پولینی (Pollinia)بوده و به صورت دانه های کوچک و مجزا نیستند. تعداد پولینی از ۲تا ۱۲ عدد متغیر بوده و اغلب یک عامل تعیین کننده مهم جنس در این تیره است.
3-اندام های تناسلی نر و ماده (Column): اندام های تولید مثل ارکیده (پرچم و مادگی) هردو درون ستونی متحد به نام Columnیا Gynandriumقرار دارند. در داخل این ستون، مجرایی وجود دارد که از کلاکه تا تخمدان کشیده شده است.

4- شاخک (Rostellum): شاخک در سطح زیرین ستون ژیناندریوم بین بساک پرچم و سطح کلاله وجود دارد. این شاخک دو نقش منحصر به فرد را ایفا می کند. اول اینکه مانند سد و مانعی بین اندام زایای نر و ماده قرار گرفته و مانع گرده افشانی است. دوم اینکه تولید ماده چسبنده ای می کند که حشرات را به سمت این اندام ها جلب می کند و به نحوی عمل می کند که حشره زمانی که می خواهد از گرده استفاده کند. این ماده به پشت او می چسبد وبنابراین گرده یک گل را می تواند به کلاله مادگی گل دیگر منتقل کند.
 5 -بذر: ارکیده مقادیر زیادی بذر تولید می کند که این بذرها بر خلاف گیاهانی چون ذرت و نخود فرنگی، هیچ اندوسپرمی ندارند. از این رو به آن بذر لخت نیز می گویند. بنابراین، این بذره در طبیعت بدون کمک قارچ ها قادر به تندش نیستند. در حالی که در آزمایشگاه و در محیط رشد مصنوعی با مواد غذایی مورد نیاز می توانند تندش داشته باشند.

 

انواع ارکیده:
ارکیده کاتلیا(Cattleya)-ارکیده فالانوپسیس(Phalaenopsis)-ارکیده واندا(Vanda)-ارکیده فایوس(Phaius)-ارکیده سیمبیدیوم(Cymbidium)-ارکیده آسکوسندا(Ascocenda)-پافیلیوپدیوم(Paphiopedilium:)-ارکیده آراکنیس(Arachnis)-ارکیده اونسیدیوم(Oncidium)-ارکیده اپیدندروم(Epidendrum)-ارکیده دندروبیوم(Dendrobium)

 

حداکثر بلندی این گیاه 75سانتیمتر است. برگ ها 10سانتیمتر طول دارد و خزان پذیر است. قطر گل های آن 7/5سانتیمتر است .
زمان گلدهی این گیاه اواخر زمستان و یا اوایل بهار است.در فصل زمستان ، خوشه های کوچک از گل های معطر و زیبا در مکان های مختلف بر روی هر ساقه ظاهر می شود.به علت رشد جوانه ها در پاییز و شکوفه ها در زمستان این گیاه نیاز به ریکاوری در بهار و تابستان دارد. آنها نور کم (نور غیر مستقیم خوب است)،مقدار زیادی آب و کود به طور منظم در طول این فصل هانیاز دارند . بسته به اندازه گلدان و درجه حرارت ،ممکن است هر روز نیاز به آب داشته باشند. آنها باید در صبح سیراب شوند(ترجیحا با آب مقطر یا آب باران). انتقال گیاهان به نقطه روشن و کاهش آبیاری به یک بار در هفته،فقط به اندازه کافی در پاییز به حفظ گیاهان از پوسیدگی کمک می کند.آبدهی بیش از اندازه مشکلات ایجاد قارچ و فاسد شدگی را موجب می شود. برای جوانه زنی اختلاف دمای -10درجه بین روز و شب لازم است.برای این کار می توان از یخچال و کولر هم استفاده کرد. هنگام دیده شدن گل ها میزان آبدهی باید به هر سه یا پنج روز افزایش یابد. اارکیده ها به جای محدود بیشتر علاقه دارند به همین علت هر دو سال یکبار گلدانشان را کمی بزرگتر کنید.این گونه از ارکیده حاوی مواد ضد سرطان است. این گیاه یکی از 50 سبزی اساسی مورد استفاده در طب سنتی چینی است.

 

نیازها:

 

نور: روشن تا نیم سایه.

 

دما:22 الی 28درجه سانتیگراد.

 

آبیاری و رطوبت:مرطوب.

 

خاک و تغذیه: خاک شنی با زهکشی خوب و ph اسیدی یا خنثی.

 

تکثیر:این گیاه از طریق کاشت قطعات ریزوم متورم در بهار عملی است.

 

منبع:

 

 www.nargil.ir

http://glassy-garden.com 

 

تصاویرگیاه ارکیده دندروبیوم:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود