جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 2825 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 18-06-1393, 19:42 | نظرات: 0
ارکیده سیمبیدیوم

هوالخالق

 

 

 

نام علمی :Cymbidium Orchid

نام لاتین:Cymbidium Orchid

خانواده :Orchidaceae ، ارکید،ثعلب

 

نام این گیاه از کلمه یونانی kumbos مشتق شده و به معنی 'سوراخ' یا حفره می باشد. این جنس در تجارت باغبانی به صورت خلاصهCym گفته میشود.

این گونه از orchids یکی از محبوب ترین گونه ها در جهان به خاطر گلها بسیار زیبای آن است. این گیاهان را به عنوان گیاهان خانگی و همچنین برای تزیینات پرورش میدهنداین گیاه دارای شبه پیاز (پیاز کاذب) و همچنین برگ‌های بسیار درازی است. از اعماق این شاخ و برگ‌های زیبا، گل‌هایی با شاخه محکم و بلند، معمولاً به حالت مستقیم و در برخی گونه‌ها با حالتی افتاده می‌رویند.این جنس در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آسیا (مانند شمال هند ، چین ، ژاپن ، مالزی ، فیلیپین ، و جزیره بورنئو) و شمال استرالیا توزیع شده است. گونه های بزرگتر گل که از آن ارقام بزرگ گل مشتق می شود در ارتفاعات بالا رشد می کنند. ارکیده ها گلهایی هستند که در بیرون از ساختمان قادر به رشدند. آنها در نور کافی تابستان به بهترین نحو گل خود را آشکار می کنند، همینطور در اوایل پاییز قبل از اینکه برگ ها به زردی بگرایند. این نوع ارکیده نیز مانند سیر خویشاوندانش هنگامی که غنچه هایش باز می شود، باید از تابش قوی خورشید در امان باشد. ارکیده های سیمبیدیوم اولین ارکیده هایی بودند که به عنوان گیاهان آپارتمانی به فروش رسیدند. این ارکیده ها به صورت گل های شاخه بریدنی عرضه می شوند که در ابتدا اندازه گل ها بسیار بزرگ بوده است. امروزه رقم های جدیدی به نام mini cymbidium یا midi cymbidium تولید شده اند که گل های کوچک تر و مناسب تری بری داخل آپارتمان تولید می کنند. این گیاهان دو تا سه ماه در سال گل می دهند.نگهداری این ارکیده ها در خانه خیلی راحت است و در مقابل رفتار بد انسان، تحمل بالایی دارند. گونه هایی از ارکیده که در این مطلب از آنها نام بردیم تنها نمونه کوچکی از انواع گیاهانی است که می توانند زیبایی بخش خانه های ما باشند. هر چند زندگی امروزه ما را مجبور کرده باشد از طبیعت دور شویم و در آپارتمان کوچک و بدون باغچه زندگی کنیم. اما همین که ما گلدان های گل و گیاه سبز را به داخل خانه مان می آوریم نشان می دهد هنوز به گیاهان وابستهایم با این کار ثابت می کنیم زندگی بدون سبزی گیاهان طراوت و شادابی لازم را ندارد. نحوه کشت آن بسیار آسان است و با رعایت برخی اصول گل‌کاری، هر سال گل می‌دهد.


آنها به یاد ما می آورند که هنوز زیبایی، زیبا است

 

نیاز ها:

 

نور:در صورتی که سیمبیدیوم را در گلخانه پرورش می‌دهید، باید توجه کنید که این گیاه در طول تابستان به ۵۰% تا ۶۰% سایه نیاز دارد تا از سوختن برگ‌ها یا از قرار گرفتن آن در سایه بیش از حد، جلوگیری شود. اگر در این فصل آن‌ها را بیرون از منزل پرورش می‌دهید، آفتاب صبح زود برای آن‌ها خوب است؛ اما باید سایه بانی در برابر نور زیاد خورشید برای آن‌ها فراهم کنید. سیمبیدیوم شما از نور خورشید صبح و غروب بیشترین بهره را می‌برد، اما در برابر نور داغ میان روز به محافظت احتیاج دارد. برگ‌های سبز این گل با سایه زرد نشان می‌دهند که گیاه می‌تواند از حداکثر نور خورشید استفاده کند و برگ‌های سبز تیره آن نشان می‌دهند که به آفتاب زیادی نیاز ندارد.

 

دما: سیمبیدیوم (Cymbidium) می‌تواند از گرمای بسیار زیاد تابستان (بین 10-20 درجه سانتی گراد) تا دمای خنک و ملایم شب را تحمل کند. هوای سرد (حتی تا ۲- درجه سانتی گراد) برای چند ساعت در شب نمی‌تواند به گیاهی که به این آب و هوا خو گرفته است، آسیبی برساند. اما همین که غنچه یا گل بدهد، نباید در دمای زیر ۱درجه سانتی‌گراد قرار گیرد. به طور کلی این گیاه همیشه باید از یخ زدگی محافظت شود.

 

آبیاری: هرگز اجازه ندهید که خاک گل خشک شود و همیشه آن را مرطوب نگه دارید. معمولاً یک بار درهفته آب دهی کافی است، اما در روز‌های گرم تابستان شاید لازم باشد که دو بار در هفته نیز به آن آب بدهید. سعی کنید قبل از اواسط روز به آن آب بدهید تا از رویش جوانه‌های جدید جلو گیری نکند. هر وقت که ممکن بود از آب باران برای این کار استفاده کنید.

 

رطوبت: رطوبت بین ۵۰تا ۷۵ درصد

 

تغذیه: بعد از هر چهار بار آب دهی، خاک گل را با آب باران خالص پر کنید. از ماه بهمن تا تیر از کودهای دارای مقادیر زیاد نیتروژن (۹-۹-۲۵) و از ماه شهریور تا دی از کود دارای مقدار نیتروژن پایین (۲۵-۲۵-۶) استفاده کنید. یک بار در ماه هم به ازای هر گالون آب، یک قاشق چای خوری کود بریزید.

 

خاک: خاک سبک وجاذب رطوبت- خاک پیت (خاک تورب دار) و بارک (پوست درخت)

 

جریان هوا: جریان خوب هوا برای رشد این گیاه لازم است. گلخانه را هر زمان که شرایط آب و هوایی اجازه بدهد، تهویه کنید. همچنین بهتر است برای به جریان انداختن هوای گلخانه از یک پنکه قوی استفاده کنید. با این روش گیاهانی که رو به بیرون ایستاده‌اند، بهتر تهویه می‌شوند.  

 

تعویض گلدان: بهترین زمان تعویض گلدان ، بین آخر بهمن تا آخر اسفند است. به‌طور کلی اگر گیاهان در ظرف قرار داه شوند، بهتر رشد خواهند داشت. اگر گیاهان شما آنقدر رشد کرده‌اند که در گلخانه جا نمی‌شوند و فکر می‌کنید که باید آن‌ها را جدا کنید، با استفاده از یک قیچی استریل، هر بخش گیاه را طوری که حداقل ۳ پیاز داشته باشد، از ساقه زیرزمینی آن ببرید. ساقه‌های جداشده را با استفاده از خاک پیت (خاک تورب دار) و بارک (پوست درخت) بکارید. حداقل تا سه هفته به آن آب ندهید. فقط برای جلوگیری از خشک شدن برگ‌ها، پیاز و خاک آن را با اسپری دستی نمناک کنید.

 

تکثیر: زمانی که دوره گلدهی گیاه به پایان می رسد(خرداد تا آبان)، تکثیر صورت می گیرد.

 

عوارض و درمان: عنکبوت های ریز از جمله آفات این گیاه می باشد که از شیره ساقه گیاه تغذیه کرده و گیاه را پژمرده می کنند و با گرم و خشک تر کردن محیط گیاه به راحتی قابل کنترل هستند.

حلزون ها نیز از آفات این گیاه به شمار می آیند که با طعمه گذاری برای حلزون از بین می روند.

وقتی که سیمبیدیوم (Cymbidium) خود را دریافت کردید، اول از همه برای آنجایی تعیین کنید و تا حدی که می‌توانید خیلی کم جای آن را عوض کنید.

وقتی گیاه به آب و هوای خاصی عادت کرد، اگرجای آن را عوض نکنید، سالم‌تر خواهد ماند.

بعد از دریافت گل ۱۲ - ۱۰ روز به آن آب ندهید. پس از اولین آب دهی، یک بار در هفته به آن آب بدهید. پس از اتمام کار و قبل از قرار دادن آن در گلدان تزئینی، دقت کنید که همه آب اضافی از ته گلدان بیرون آمده باشد.

خمیدگی و حالت تقریباً افتاده دربرگ و ساقه تمامی گیاهان طبیعی است. این امر در سیمبیدیوم نیز طبیعی بوده و به هیچ وجه عمر گل را کوتاه نمی‌کند

 

منابع:

http://www.parsegard.com/creativeliving 

 http://nargil.ir/plant/houseplants.aspx?pid=99

 
تصاویر گیاه ارکیده سیمبیدیوم:
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود