جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 6673 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 6-07-1393, 14:45 | نظرات: 0
آویز فوشیا

هوالجمیل

 

 

نام علمی: Fuchsia

نام لاتین: Fuchsia

خانواده: onagracea

 

این گیاهان اصولا از نوعی موسوم به «فوشیا ماژلانیکا» که زادگاهش آمریکای جنوبی است گرفته شده اند و پس از مدتی فراموش شدن دوباره مد روز شده است . انواع جدید آن بسیار زیباست و دارای ساقهای بلند و باریک است به طوری که حتی در اثر وزن دسته گل انتهایی خود خم می شود. گلهای دلفریب آنها نه تنها گلخانه ها بلکه سایبانها و سر در منازل را در تابستان زینت می دهد که این گلهاي آويزان در تابستان ظاهر م شوند.فوشیا را می توان مناسب برای گلداران مبتدی دانست؛ زیرا کاشتن آن آسان است و با مختصر مراقبت موفقیت در پرورش آن حتمی است. خاک مناسب برای نهال های گلدانی مخلوطی از خاک باغچه ای شندار همراه با کودحیوانی کاملا تجزیه شده است. اما برای فوشیاهای گریان که در سبد یا جام کاشته می شود مقداری خاک چوب نیزبایدبهترکیبیاد شده اضافه نمود.رژیم مناسب برای این گیاهان در زمستان همان رژیم گلخانه های سرد (با حداقل 5 یا 6 درجه ی سانتیگراد) و برای نوع گریان آن رژیم گلخانه های معتدل (با حداقل 10 تا 12 درجه ی سانتیگراد) می باشد. در مهر ماه پس از قطع ساقه ی کهنه گیاه را به گوشه ای کم نور در زیرزمین ها که از گزند یخبندان در امان باشد می برند.پس از اتمام گلدهي جوانه هاي انتهايي را هرس كنيد تا گياه براي سال آينده گلدهي بهتري داشته باشد.

 

نیازها: 

 

نور: گياه فوشيا به نور زياد و كافي نياز دارد. اين گياه، نورآفتاب را تحمل مي كند. بنابراین پرنورترین پنجره خانه جای خوبی برای قراردادن آن است، اما تابش نورخورشيد در وسط روز برايش خوب نيست و بهتر است هنگام ظهر پرده را بکشید تا او را از آفتاب مستقیم محافظت کنید.

 

دما:اگرچه در تابستان 18 درجه ی سانتی گراد را تحمل می کند ولی بهترین درجه در این فصل 16 درجه ی سانتی گراد است،در درجات حرارت بالا تأمین رطوبت  را فراموش ننمایید،درجه حرارت مطلوب در زمستان به علت نیاز سرمایی دوران استراحت 10 درجه ی سانتی گراد توصیه می گردد.

 

آبیاری:درتابستان هفته ای 2 بار و در بهار هفته ای یکبار آبیاری نمایید بعد از شروع گلدهی آبیاری را کاهش داده و اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود سپس آبیاری نمایید،در زمستان هر دو هفته یکبار آبیاری کافی است.

 

رطوبت: در بهار هفته ای دو بار و در تابستان به صورت روزانه غبار پاشی کنید(بخصوص در درجه حرارت بالا) در اواخر تابستان به هفته ای یکبار کاهش دهید و در زمستان غبارپاشی ننمایید.

 

تغذیه:با شروع و ظهور گلها با مواد غذایی مصنوعی طبق دستور سازنده هر هفته یکبار گیاه را تغذیه کنید،از اواخر تابستان و در طول زمستان تغذیه را قطع نمایید.

 

خاک: مخلوطي از يك قسمت خاك لوم و يك قسمت پيت و يك قسمت كود دامي پوسيده  و يا  دو سوم خاك قوي متعادل و يك سوم خاك برگ و كود تشكيل شده است . بنابراين رشد آن در هر خاكي ميسر است به شرط اينكه اسيدي باشد در حدود 5_5/ 5 مناسب است . اسيدي كردن خاك با سولفات آمونيوم و يا انواع تورب است. چنانچه ريشه گياه را در مخلوط ياد شده قرار دهید می توانید مطمئن باشید گیاه رشد خوبي خواهد داشت.

 

تعویض گلدان: در اوایل بهار بعد از هرس شاخه های خشک شده گلدان گیاه را تعویض نمایید.

 

تمیز نمودن برگ ها: از مواد براق کننده ی شیمیایی استفاده ننمایید،غبار پاشی برای این امر کافی است.

 

تکثیر:ریشه دار نمودن قلمه از چوب نرم به طول 5الی 8 سانتی متر در اوایل بهار یا پاییز در دمای 18 درجه ی سانتی گراد.

 

عوارض و درمان: 

 

برگها سقوط می نمایند: تشنگی عامل آن است فوراً گیاه را آبیاری و غبارپاشی نمایید،آبیاری را تنظیم کنید.

 

در پاییز و زمستان ساقه ها سبز می مانند: هوا خیلی گرم و آبیاری بیش از اندازه انجام شده است،در پاییز و زمستان هر دو هفته یکبار آبیاری نمایید و اجازه دهید گیاه به استراحت زمستانه رود.

 

گیاه رشد فوق العاده داشته و گلها ظاهر نمی شوند: گیاه از زیاد بودن عناصر غذایی در رنج است،تغذیه مصنوعی زودتر از موعد انجام شده است،تغذیه را متوقف نموده تا گلها ظاهر شوند سپس تغذیه نمایید.

 

در تابستان ساقه ها دراز و منحرف و فاصله بین برگ ها زیاد است و گلها ظاهرنمیشوند:نور کافی نیست گلدانها را به مکان پُرنورتری منتقل نمایید(گیاه آفتاب را به راحتی تحمل می نماید.ولی مواظب اشعه ی آفتاب ظهر تابستان باشید)اگر این علایم در زمستان مشاهده گردد به علت گرمی هوا است گیاه را به محل خنک تری منتقل نمایید.

 

بعد از خشک شدن گلها نهنج ها باقی مانده است: نهنج ها را حذف کنید،گیاهانی که از طریق بذر تکثیر شده اند نهنج های آنها بزرگ است و در هنگام تشکیل بذر در نهنج کلیه ی انرژی گیاه متوجه بذر می گردد،بهتر است گیاهانی را که به وسیله قلمه تولید شده اند انتخاب نمایید،حذف نهنج ها طول دوران گلدهی را بیشتر مینماید.

 

زخم های سفید پنبه ای شکل روی برگ ها و قاعده ی آنها تشکیل شده است: حشره ی آفت عامل آن است،با پنبه ی آغشته به سم حشره کش نفوذی زخم ها را خیس و یا هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی کنید تا علایم برطرف گردند(مواظب گلها باشید).

 

گلها پس از باز شدن همراه با برگ ها سقوط می نمایند: هوا خشک و تاریک است،گیاه را غبار پاشی و به محل پُرنورتری منتقل نمایید.

 

لکه های سفید رنگی روی برگها مشاهده می گردد: عامل ایجاد خسارت غبارپاشی در آفتاب است،اگرچه گیاه احتیاج به رطوبت شدید دارد ولی این عمل را در آفتاب انجام ندهید.

 

برگها در زمستان می ریزند: هوا سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید.


برگهای جدید ریز باقی مانده و گلها ظاهر نمی شوند: کمبود عناصر غذایی در خاک عامل آن است،گیاه را با مواد غذایی مصنوعی طبق دستور تغذیه نمایید تا گلها ظاهر شوند.

 

برگها زرد شده و سقوط می نمایند: آبیاری بیش از اندازه عامل آن است وممکن است خاک گلدان ها باتلاقی شده باشد،در فاصله ی بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود سپس آبیاری کنید،زهکش را بازدید نمایید،اجازه ندهید آب اضافی در گلدان ها باقی بماند.

 

غنچه ها باز نمی شوند و گلها کمرنگ هستند: هوا خیلی گرم است گیاه را به محل خنک تری منتقل نمایید.

 

برگها سیاه می شوند: عامل آن استفاده از مواد براق کننده ی شیمیایی است.از آنها استفاده نکنید،برگهای گیاه را با پارچه و یا اسفنج مرطوب تمیز نمایید.

 

حشرات ریزی روی برگها و جوانه ها ظاهر شده اند: با سم حشره کش طبق دستور هر هفته یکبار گیاه را سمپاشی نموده تا حشرات از بین بروند.

 
منبع:

مهندس اسماعیل پیش بین،-گلهای آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشکی. چاپ هشتم. انتشارات نوپردازان

 
تصاویر گیاه آویز فوشیا:
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود