جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 6283 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 6-07-1393, 16:57 | نظرات: 0
استرپتوکارپوس

هوالسمیع

 

 

نام علمی: Streptocarpus

نام لاتین: Cape primrose

خانواده: ژسزیاسه

 

گیاهی علفی و شباهت برگها به پامچال، خانواده آن «ژسزیاسه» و زادگاهش آفریقای جنوبی، برگها پهن و شکننده و نامتقارن و کناره آن چین دار  و رگبرگ ها برجسته، گلها به صورت دسته جات ۵ یا ۶ تایی برفراز دمگلی بزرگ هستند که از وسط برگها می رویند، رنگ گلها متنوع و برنگ سفید و قرمز و بنفش و آبی به چشم میخورد، تعداد گلبرگ ها ۵ عدد و ترومپت شکل و دهانه آنها دارای رگه هایی است که تضاد خاصی در رنگ به گلبرگ ها می بخشد، گل ها از خرداد ماه شروع به ظهور می نمایند و دوام آنها نسبت به واریته های اصلاح شده قدیمی بهتر است، طرز تکثیر خاص خود را دارد و از طریق قلمه برگ ازدیاد می یابد.

 

نیازها:

 

نور: به نور کافی و کامل احتیاج دارد، گیاه را در معرض  اشعه آفتاب در ظهر قرار ندهید.

 

دما: در طول تابستان دما را حدود ۲۰ درجه تنظیم کنید، تا دمای ۲۴ نیز مقامت میکند، درجه حرارت در زمستان ۱۶ درجه است.

 

آبیاری: در تابستان همیشه خاک را مرطوب نگهدارید. هفته ای دو تا سه بار با آب ولرم و سبک بدون املاح در این فصل آبیاری کنید، هرگز اجازه ندهید آب اضافی در گلدان باقی بماند، در زمستان آبیاری را به هفته ای یک بار کاهش داده و اجازه دهید خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود.

 

رطوبت: رطوبت زیادتری نیاز دارد، در بهار و تابستان به جز مواقعی که گیاه در گل است، احتیاج به غبارپاشی دارد، در زمان گلدهی با رطوبت دائمی و پایدار محیط را مرطوب نمایید. برای این منظور گلدان را در گلدان بزرگتری قرار داده و حد فاصل بین دو گلدان را با خزه و پیت مرطوب پر کنید.

 

تغذیه: دربهار و تابستان نیاز به هر ماه یک بار تغذیه دارد، از مواد غذایی مخصوص گیاه زینتی طبق دستور سازنده استفاده کنید، نصف میزان توصیه شده کافی است.

 

خاک: مخلوطی از چهار قسمت پیت و یک قسمت شن درشت بهترین محیط  را برای گیاه به ارمغان می آورد.

 

تعویض گلدان:  هر ساله در بهار انجام شود.

 

تمیز نمودن برگها: با برس مخصوص برگها را تمیز کنید، از مواد براق کننده ی شیمیایی استفاده نکنید.

 

تکثیر: گرفتن قلمه برگ در تابستان، تقسیم بوته در بهار

 

عوارض و درمان:

 

برگها خیلی بزرگ هستند و گلها ظاهر نمی شوند: تغذیه بیش از اندازه صورت گرفته است و یا اینکه گلدان ها خیلی بزرگ هستند، در دو سال اینده گلدانها را تعویض نکنید، تغذیه را کاهش دهید و یا متوقف سازید.

 

چند برگ پائینی پوسیده است: آبیاری بیش از اندازه انجام و خاک باتلاقی شده است، آب اضافی را از گلدان ها و زیرگلدانی ها خارج کنید و زهکش را بازدید نمایید. اجازه دهید در فاصله بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود، سپس آبیاری نمایید.

 

برگها قهوه ای می شوند و گلها می ریزند: هوا گرم است، گیاه را به محل خنک تری با جریان ملایم هوا منتقل کنید. غبارپاشی با آب سبک و ولرم فراموش نشود.

 

برگ ها رنگ پریده و گل ها ظاهر نمی شوند: نور کافی نیست، گیاه را به محل پرنورتری منتقل کنید، اشعه متسقیم آفتاب به جز ظهر تابستان برای گیاه قابل تحمل است.

 

برگ ها و گل ها و ساقه ها می پوسند:قارچ "بوتری تیس” عامل آن است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است. گیاه را با سم قارچ کش طبق دستور سمپاشی و گلدانها را به محل گرمتری منتقل نموده و غبارپاشی را متوقف و آبیاری را کاهش دهید تا گیاه به حالت اولیه برگردد.

 

گیاه خود را انداخته است: هوا خیلی سرد و خشک است و یا دود و هوای کثیف عامل آن است، نارسایی ها را برطرف کنید.

حشرات ریزی در اطراف گلدانها در حال پروازند: با سم حشره کش گیاه را طبق دستور سمپاشی کنید. گلها را هنگام سمپاشی محافظت کنید.

 

برگ ها سیاه شده اند: هوا سرد است، گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید، و یا صدمه ممکن است مربوط به استفاده از مواد براق کننده ی شیمیایی باشد، از آنها استفاده نکنید.

 

برگ ها دارای مواد چسبناک هستند: مواد چسبناک مربوط به حشرات روی برگها است، با سم حشره کش هر هفته یکبار گیاه را سمپاشی کنید، مواظب گلها باشید.

 

برگ ها چروکیده و گل ها سقوط می کنند: خاک خشکو گیاه تشنه است، فوراً آبیاری کنید، مواظب باشید خاک گلدان ها باتلاقی نشود، زهکش را بازدید کنید.

 

تکثیر به وسیله ی برگ: برگ را از وسط و در طول رگبرگ مرکزی به دو نیم تقسیم و محل برش را هورمون پاشی کنید  و در شن کاشت کنید، درجه حرارت را در حدود ۱۶ د رجه سانتیمتر و محیط را مرطوب نگه دارید. گیاه جدید از محل برش شروع به رشد میکند.

 

منبع:

 

گلهای آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشکی-مهندساسماعیل پیش بین-چاپ هشتم- انتشارات نوپردازان

 

تصاویر انواع گیاه استرپتوکارپوس:
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود