جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 3074 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 3-06-1393, 20:07 | نظرات: 0
آرالیای دروغی

هوالطیف

 

 

نام علمی: Plerandra elegantissima, Dizygotheca elegantissima

نام لاتین:false aralia

خانواده:عشقه سانان (Araliaceae)

 

این درختچه همیشه سبز استوایی، می تواند گلدان محبوب خانه باشد و به گوشه نشیمن روشن عادت کند. بومی جزایری در نواحی جنوبی اقیانوس آرام است و در زادگاه خود می تواند 6 الی 8 متر ارتفاع بیابد و کنج خانه هم اگر شرایطش را فراهم کنیم 2 تا نزدیک به 3متر قد می کشد.

برگ های قیطانی آرالیای دروغین به شکل پنجه از 7 الی 10عدد برگچه تشکیل شده اند که در ابتدای رویش به رنگ مسی ,قهوه ای یا مسی,قرمز زیبا و درخشانی هستند که به مرور با گذر عمر به رنگ سبز بسیار تیره ای که به سیاهی می زند در می آیند و کدر می شوند و پشت برگ ها ته مایه مسی خود را حفظ می کند. لبه برگ ها کنگره دار است و پهنای برگ ها در گیاهان بالغ بیشتر می شود.

آرالیای دروغین در شرایط مشابه زادگاهش در پاییز و زمستان گل های سبز,زرد کمرنگ و بعد از آن میوه های کوچک سیاه می رویاند که البته در نگه داری آپارتمانی این گیاه شرایط آن فراهم نمی شود.

این گیاه در تمامی مدت سال رشد می کند و در طی زمستان دوره رکود ندارد. با این حال سرعت رشد اندکی دارد و زمانی باید آن راهرس کرد که بخواهید ارتفاع آن را کنترل کنید. در اثر گذشت زمان برگهای پایینی خواهد ریخت و بعد از مدتی اینگونه به نظر می رسد که گیاه ساقه دارد. اما اگر بخواهید گیاه از قسمت پایین برگ داشته باشد و به بیان دیگر بوته ای به نظر برسد، می توان هر ساله گیاه را سرزنی کرد. بهترین زمان برای این کار بهار است و گیاهان جدید به زودی از قسمت پایین شروع به رشد می کنند.

ریزش برگ های دیزیگتکا یکی از مهم ترین مشکلاتی است که دارندگان این گیاه با آن مواجه هستند. غیر از عواملی مثل دما، آبیاری و رطوبت که شرایط آن را در ادامه توضیح می دهیم، دو عامل دیگر نیز وجود دارد:

انتقال به مکان جدید می تواند به گیاه استرس وارد کند زیرا این گیاه نسبت به محیط خود حساس است. بنابراین زمانی که از گلفروشی این گیاه را تهیه می کنید و به خانه می آورید منتظر ریزش تعدادی از برگ های آن باشید. اگر قصد دارید گیاه را در محیط داخلی خانه جابجا کنید به تدریج این عمل را انجام دهید تا مانع از ریزششدید برگ های آن شوید.
شور شدن بستر کاشت یا به عبارت دیگر افزایش غلظت برخی از عناصر در محیط اطراف ریشه ها موجب ریختن برگ ها می شود که علت آن آب با بی کیفیتو پر از املاح و یا کود دهی زیاد است.

نیاز ها:

نور: این گیاه در خانه به روشنائی بسیار زیاد و غیر مستقیم نیاز دارد . در گلخانه ها هنگام تابستان و بهار به نور نسبتا" ملایم و در هنگام پائیز و زمستان به نور بیشتری احتیاج دارد.

 

دما:حرارت زیاد هوا برای رشد سریع این گیاه مناسب است.(دمای ایده آل 18 درجه سانتیگراد).

 

آبیاری: آبیاری  این گیاه در فصل رشد به طور مرتب  می باشد ،توجه داشته باشید خاک گلدان نباید اشباع از آب و یا کاملا" خشک گردد زیرا در هردو صورت برگها می ریزند.

 

رطوبت:در بهار هفته ای دوبار در تابستان هفته ای سه بار و در زمستان هفته ای یک بار غبار پاشی نمایید.

 

تغذیه:با کود های مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی هر 15 روز یک بار گیاه را از پای گلدان تغذیه مصنوعی نمایید.

 

خاک: مناسب ترین خاک برای این گیاه می تواند مخلوطی از خاک باغچه با کمی خاک برگ باشد.

 

هرس: این گیاه معمولا" به هرس نیازی ندارد . در صورت ضرورت جوانه های انتهائی را پانسمان کرده و یا گیاه را بطور کامل هرس کنید تا فرم دلخواه را بدست آورید .

 

تکثیر:1-بذر 2-قلمه 3-پیوند

قلمه: قلمه از ساقه های انتهائی گیاه و یا از قسمتهای چوبی گیاه گرفته می شود. در صورت امکان از هورمون ریشه زا استفاده شود . تنه های محکم گیاه را نیز میتوان به قطعه‌های کوچکی بریده و در فروردین ماه قلمه زد . در درختان بزرگ از قلمه هوائی نیز میتوان استفاده کرد .

 

پیوند: این گیاه را بروی گیاه دیگری از این خانواده به نام fatsia میتوان پیوند زد و بسیاری معتقدند که بدین وسیله رشد آن افزایش می‌یابد .

 

عوارض و درمان:

 
کنه‌های گیاهی و شپشکها بویژه شپشکهای آردآلود و نرم تن از آفات مهم این گیاه می باشد که می توانید از سموم دفع آفات استفاده و برای از بین بردن آنان استفاده کنید.

 

 منابع:

 . http://www.aftabir.com/lifestyle/view/5388

http://hajiangol.blogfa.com/post/39

http://sara.jamejamonline.ir/news/1199536610389928795

 
 تصاویر گیاه آرالیای دروغی:
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 
 
 
 

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود