جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 3257 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 16-07-1393, 12:22 | نظرات: 0
برگ انجیری

هوالجمیل

 

 

نام علمیNstera Deliciosa :

نام لاتینSwiss Cheese Plant :

خانواده : گلشیپوریان، Araceae

 

چندگونه از فیلودندرون با برگ های پهن و بریدگی های عمیق در گلفروشی ها موجود است که همه آنها تحت نام برگ انجیری به فروش میرسند،این جنس دارای 50 گونه همیشه سبز بالا رونده است که به وسیله ریشه های هوایی خود که از گره ها خارج می شوند، به اجسام مجاور تکیه می کنند. برگ ها هنگام جوانی قلبی شکل با لبه صاف هستند ولی به مرور زمان، به طور عرضی بریدگی هایی در آنها به وجود می آید. گونه deliciosa بومی مکزیک است و ارتفاع آن گاهی به بیش از 6 متر نیز می رسد. برگ های این گونه سبز تیره می باشند و در یک گیاه بالغ طولی بیشتر از یک متر و عرض در حدود 60 سانتی متر پیدا می کنند میوه مونسترا موز مانند و به طول 15 سانتیمتر و به رنگ سبز سفید است. در گیاه شناسی که اساس طبقه بندی روی گل و دستگاه زایشی است ممکن است دو گیاه ظاهراً مشابه دو نام مختلف را به خود اختصاص دهند، بر هر صورت آن گیاهان با هر نامی که عرضه گردند در این نیازها مشترکند. هوای گرم و مرطوب ایده آل آنهاست، تغییرات درجه حرارت را به راحتی می پذیرند، ریشه های هوایی آنها احتیاج به تغذیه و تکیه گاه خزه دار دارند، برای افراد مبتدی گیاهانی مناسب هستند.

 

نیازها:

 

نور: نزدیک پنجره با نور غیرمستقیم نیم سایه، نیم آفتاب نور دلخواه این گیاه است، مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید.

 

دما: اگرچه تا ۱۰درجه سانتیگراد مقاومت دارد ولی کمتر از ۱۳درجه را دوست ندارد، در تابستان تا حدود ۳۰درجه مقاومت میکند ولی در درجات بالاتر باید غبارپاشی مداوم نمود.

 

آبیاری: آبیاری زیاده از اندازه برای این گیاه مضر و سطح خاک در فاصله دو آبیاری باید خشک شود، در تابستان هفته ای یکبار و در زمستان هر دو هفته یکبار احتیاج به آبیاری دارد، همیشه قبل از آبیاری رطوبت سطح خاک را بازدید کنید.

 

رطوبت: در تابستان هفته ای دو تا سه بار و در زمستان هر هفته یکبار نیاز به غبارپاشی دارد، از آب ولرم و سبک فاقد املاح جهت غبارپاشی استفاده کنید.

 

تغذیه: نیاز چندانی به تغذیه مصنوعی نیست و تغذیه بیش از اندازه باعث تجمع املاح در خاک میشود. در صورت نیاز هر ماه یک بار با کود های تقویتی جامد یا مایع محلول در آب تغذیه نمائید.

 

خاک مناسب: خاک برگ و کود آلی و خاک باغچه.

 

تعویض گلدان: هر ساله در فصل بهار با شروع فصل رشد احتیاج به تعویض گلدان دارد. در سالهای بعد با سنگین شدن گلدان تعویض خاک سطح گلدان با خاک نو و غنی پیشنهاد می گردد.

 

تمیز نمودن برگ ها: برگ ها را با احتیاط با پارچه یا اسفنج مرطوب تمیز نمایید، از مواد براق کننده ی شیمیایی حداکثر هر ماه یکبار استفاده کنید.

 

تکثیر: گرفتن قلمه در بهار، هر قلمه سه گره داشته باشد و در دمای ۲۳ درجه ریشه دار گردد.

 

عوارض و درمان:

 

رشد گیاه متوقف شده است: نور کافی نیست، گلدان را به محل پرنورتری منتقل نمایید.

 

لکه های قهوه ای در وسط یا حاشیه ی برگ ها نمایان شده اند: در آفتاب غبارپاشی کرده اید، عبور نور از قطرات آب به جای مانده روی برگ ها مانند عبور از شیشه است که به برگ ها صدمه میزند، در سایه غبارپاشی کنید، برگ های صدمه دیده را با کارد تیز تا انتها قطع کنید.

 

بعضی از برگ ها شکاف طبیعی هم ندارند: گیاه از گونه ی دیگری است و عدم شکاف عمیق در برگ ها کاملاً طبیعی است.

 

زخم های سفید پنبه ای شکل روی برگ ها دیده می شوند: عامل آن حشره ی آفت است، با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار گیاه را سم پاشی کنید تا علائم بر طرف گردند.

 

برگ های زیرین زرد رنگ و سپس قهوه ای می شوند که شدت آن در زمستان بیشتر است: آبیاری بیش از اندازه عامل آن است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله ی بین دو آبیاری کاملاً خشک شود. سپس آبیاری را با مقدار کمتری انجام دهید،  هر دو هفته یکبار آبیاری کافی است، زهکش را بازدید کنید.

 

برگ ها بدشکل و شکاف دار می شوند: گیاه را از محل پر تردد خارج کنید، صدمات فیزیکی عامل آن است.

 

برگ ها خشک و چروک دار هستند: گیاه تشنه و هوا خشک است، فوراً آبیاری نمایید.

 

لکه های سیاه و زخم مانند روی برگ ها است: هوا سرد است، گیاه را به محل گرم تری منتقل کنید.

 

برگ ها رنگ پریده اند: احتیاج به تغذیه ی مصنوعی دارد. گیاه از کمبود عناصر در خاک رنج میبرد، هر سه هفته یکبار طبق دستور با کودهای مخصوص گیاه را تغذیه کنید.

 

برگ ها رنگ پریده و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است: عامل آن کنه ریز قرمز است. گیاه را با سم کنه کش طبق دستور هر ۲ هفته یکبار سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد. غبارپاشی بخصوص  زیر سطح برگ ها در کاهش آفت مؤثر است.

 

نوک برگ ها قهوه ای رنگ می شود: گیاه تشنه است، فوراً آبیاری کنید، همیشه خاک گلدان را بازدید کنید. بخصوص در تابستان که نیاز به آب بیشتر دارد.

 

نکته: ریشه های هوایی گیاه را هرگز قطع نکنید، بلکه با نصب قیم خزه دار  آنها را وادار به فرورفتن در خزه مرطوب نمایید.

 

 منبع:

گلهای آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشکی- مهندساسماعیلپیش بین- انتشارات نوپردازان - چاپ هشتم.

http://www.golestan-ali.com/24/monestera/

http://en.wikipedia.org/wiki/Monstera_deliciosa

http://nargil.ir/plant/houseplants.aspx?pid=2

 

 تصاویر گیاه برگ انجیری:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود