جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 8849 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 16-07-1393, 12:54 | نظرات: 0
بگونیا تکمه ای

هوالجمیل

 
 
 نام علمی:Begonia multiflora   
نام لاتین: Begonia
خانواده: Begoniaceae

این نوع بگونیا حدود یک قرن پیش به صورت پیوند زدن روی واریته های دیگر بدست آمده است. به دلیل اقسام زیادی را که از این گل بدست آورده اند(در حدود ۴۲۰قسم ) آنرا فوق العاده قابل توجه ساخته است. گلها با رنگهای متنوع سفید قرمز، نارنجی و زرد است. زمان گلدهی آن از اواسط تابستان تا اواخر پاییز می باشد. در زمستان احتیاج به استراحت زمستانی دارد. پرورش آن در هوای آزاد ساده و  مناسب نیم سایه حاشیه باغچه ها و زینت بخش آپارتمانها و بالکنهای شمالی است . گیاه این گل علفی و برگها و ساقه هایش گوشتی و شاداب است . گلهای ماده و پرچم دار آن از یکدیگر جدا ولی روی یک بوته می باشد.برگهایش قلوه ای شکل غیر منظم و گلهایش عمومأ دارای چهار گلبرگ و میوة آن بالدار است.این گروه دارای ساقه آبدار و برگهای گوشت آلود و شاداب است.که بجز رنگ آبی در کلیه رنگ ها دیده می شود.غده ها را باید در حرارت ۱۳درجه در زیر شاسی در خاک پیت یا مخلوطی از پیت و ماسه کشت نمایند.وقتی که بوته ها به ارتفاع ۵ سانتی متر رسیدند باید آنها را به گلدانهای کوچک انتقال داد و کمی کود اسبی یا گاوی به آنها بدهند.گلهای این بگونیا در خوشه های ۳تایی روی شاخه ظاهر می شوند وگلهای کناری ماده هستد باید گلهای کناری را چید تا گلهای میانی درشت شوند. این بگونیا مخصوص گلخانه است و به رطوبت خیلی زیاد و محل سایه آفتاب یا نور غیر مستقیم نیاز دارد.پس از اتمام گلریزان آبیاری را باید کم نمود.پس از پژمرده شدن گلدانها را به حال خود می گذارند تا خشک شود بعد غده ها را بیرون آورده و بعدا آن را به گلدان منتقل می کنند.

 

نیازها:

 

نور:نور غیر مستقیم از پشت پنجره مناسب است.

 

دما:تابستان (حداکثر ۲۱درجه) و در زمستان (حداقل ۱۶درجه) در زمستان غده ها را در محل سرد و خشک با دمای ۱۳ درجه نگه دارید.

 
آبیاری:تابستان هفته ای ۲بار و در زمستان هفته ای ۱بار انجام شود. در زمستان سطح خاک قبل از آبیاری باید خشک باشد وگرنه باعث پوسیدگی غده ها می شود پس از تقسیم غده ها و کاشت در گلدان در اواخر زمستان یا اوایل بهار آبیاری را شروع و خاک را مرطوب کنید . گیاه به رطوبت زیاد نیاز دارد .

 

غبارپاشی: در درجه حرارت بالای ۲۱ درجه هفته ای ۱بار و از روش رطوبت دایمی استفاده کنید.

 

خاک:غده ها را در ترکیبی از شن و پیت بکارید و هنگام تعویض گلدان از خاک لوم استفاده کنید.

 

تغذیه: بعد از ظاهر شدن گلها، هر ماه ۱ بار با کودهای مخصوص گیاهان زینتی طبق دستوراستفاده نمایید.

 

تکثیر:در اواخر زمستان تقسیم تکمه یا غده که دارای ۱ جوانه باشد در گلدان حاوی خاک برگ که هر غده باید دارای جوانه و ریشه باشد از گوگرد برای ضد عفونی غده ها استفاده کنید.

 

عوارض و درمان:

 

ساقه آبکی و له شده است: این عامل در اثر آبیاری زیاد و به دنبال آن بیماری قارچی است.

 

برگهای خشک می ریزند: این عامل در اثر گرمی هواست.

 

برگ ها زرد شده اند: این عامل در اثر سردی هوا و آبیاری زیاد است .

 

برگها ریز و گلها ظاهر نمی شود: این عامل در اثر ناکافی بودن تغذیه است.

 

تعداد برگها کم شده است: این عامل  در اثر کمبود نور است .

 

نکته:در زمستان با خشک شدن خاک گلدان غده ها را خارج کرده و درون روزنامه در مکان سرد و خشک نگاه دارید . این کار از خشک شدن غده ها درون گلدان جلوگیری می کند.

 

چند گونه از این گیاه به شرح زیر است:

 

الف ـ گل بگونیای دو رنگ: B. discolor

- به بلندی ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر با برگهای پهن که روی آن سبز و پشتش ارغوانی و گلهای صورتی بشکل خوشه که انتهای ساقه باز می شود .
- ریشه گوشتی آن یکساله است. به این معنی که هر سال ریشه اصلی گیاه از بین رفته و زیر آن ریشه تازه ای تولید می شود .
- این قسم از تمام اقسام دیگر روستائی تر بوده و می توان زمستان آنرا در باغچه یا تپه گلها نگهداری کرد .
- فقط برای محافظت از خطر یخبندان کافی است روی ریشه ها را با مقداری برگ بپوشانند .

 

 ب ـ گل بگونیای بلیوی: B. boliviensis

با ریشه های پُر حجم و ساقه هائی به بلندی ۴۰ سانتیمتر و گلهای قرمز نارنجی که گلبرگش کوچک و کم باز می شود .از این قسم گل ، دورگه هائی بدست آمده که دو جور آن خیلی عالی و با ارزش است به نامهای :بگونیا وارتیانا B. Warthiana و بگونیا برتینی B. bertinie که گیاهش قوی و در مقابل آفتاب مقاومت زیادی دارد .

 

ج ـ گل بگونیای پرس:  B. pearcei

گیاه پاکوتاه که از ۲۵ سانتیمتر بلند تر نشده برگهایش قهوه ای مایل به سبز و گلهای متعدد کوچک به رنگ زرد طلائی دارد .از این قسم هم جورهای دورگه قابل توجهی بدست آورده اند .

 

 د ـ گل بگونیای ویچ: B. Veitchi

که گیاه آن تقریبا بدون ساقه و برگهای پهنش از نزدیک سطح خاک می روید.از میان برگها ساقه های بلند و سختی بیرون می آید که منتهی به سه یا چهار گل قرمز نارنجی بزرگ می گردد که بخوبی باز می شود .از این قسم جوری بنام بگونیای گل صورتی B. rosaeflora بدست آورده اند که گلهایش صورتی رنگ است .

 

 س ـ گل بگونیای داویس: B. Davisiiقسم پاکوتاه با برگهای کوچک که پشت آن قرمز رنگ و روی بوته را گلهای فراوانی به رنگ قرمز شنجرفی می پوشاند .از گشنگیری این پنج قسم با اقسام دیگر تعداد زیادی جورهای عالی گل بگونیا بدست آورده اند که بعضی دارای برگهای پهن زیبا و گلهای پُرپَر یا کم پَر و گاهی با گلهای بحد خارق العاده پهن و بزرگ و گاهی هم کوچک که بطور وفور روی بوته ها باز می شود .

 

 

منبع:

گلهای آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشکی- مهندس اسماعیل پیش بین- چاپ هشتم-انتشارات نوپردازان.

http://golvagiah.com

http://en.wikipedia.org/wiki/Begonia_%C3%97_tuberhybrida

http://www.national-begonia-society.co.uk/Dennis%20Need/DN%20Diary%2008C.htm

  

تصاویر گیاه بگونیا تکمه ای:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود