جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 6637 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 16-07-1393, 16:20 | نظرات: 0
بگونیا برگی رکس

 هوالنسیم
 
 
نام علمی: Begonia rex 
نام لاتین: Begonia
خانواده: بگونیاسه ، Begoniaceae

 

تنوع در رنگ های زیبای این گیاه علفی در برگ ها لذت و  آرامش خاصی به بیننده می بخشد، خانواده آن «بگونیاسه» و وطن اصلی آن هیمالیا، مخلوط با گیاهان برگی دیگر در گلدان ها و فلاور باکس ها کاشت می گردد، ساقه ها گوشتی و خزنده، برگ ها به شکل قلب و یک رگبرگ اصلی برگ را به دو قسمت نا مساوی تقسیم می کند، روی یک برگ انواع رنگ ها مشاهده می شود، استفاده از سبد های آویزان رایج است، سهولت در نگهداری و مقاومت بعضی از انواع آن در برابر خشکی و حرارت و امکان تکثیر آن در همه شرایط موجب توجه همگان است، واریته های زیاد و به دو دسته ریشه های سطحی و غده ای تقسیم می شود.

 

نیازها:

 

نور: در فصل تابستان اشعه مستقیم آفتاب بخصوص از پشت شیشه برای آن مضر است، ولی منطقه پر نور احتیاجات نوری آن را برطرف می کند، چرخش گیاه برای استفاده هر چه بیشتر نور اتاق لازم است.

 

دما: مناسب ترین دما برای این گیاه در زمستان ۱۳درجه و در تابستان ۱۸درجه سانتیگراد است. 

 

آبیاری: بهتر است آبیاری با آب سبک بدون املاح انجام شود، در زمستان هفته ای یکبار و در تابستان هفته ای دو بار کافی است، سعی کنید در هنگام آبیاری برگ ها خیس نشوند، سطح خاک را همیشه مرطوب نگه دارید.

 

رطوبت: رطوبت هوا را با تجمع گیاهان برگی و خزه مرطوب در اطراف آن تأمین کنید، حتی الامکان از آبفشانی و غبارپاشی احتراز کنید.

 

تغذیه: هر ۱۴روز یکبار با محلول غذایی طبق دستور کمبود مواد غذایی را برطرف کنید،فصل بهار و تابستان احتیاجات غذایی بیشتر است.

 

خاک: مخلوطی از پیت و کمپوست و شن بهترین محیط برای رشد ریشه این گیاه است.

 

تعویض گلدان: در هنگام تعویض گلدان مواظب باشید به برگهای ترد و شکننده صدمه وارد نشود، در صورت متراکم بودن ریشه ها گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید، بهتر است تغییر گلدان ها در بهار انجام شود.

 

تمیز نمودن برگها: با اسفنج مرطوب برگ ها را تمیز کنید، از مواد براق کننده استفاده نکنید.

 

تکثیر: برگ هایی با عمر متوسط را انتخاب و سطح زیرین آن ها را روی ماسه شسته بخوابانید و مقداری ماسه نرم روی آنها بریزید، پس از مدتی برگ ها ریشه دار شده و گیاهان جدیدی تولید می نماید، تقسیم بوته با ریشه در موقع تعویض گلدان هم یکی دیگر از روش های ازدیاد این گیاه است.

 

عوارض و درمان:

 

برگ ها رنگ پریده است و سقوط می کنند و ریشه ها غده ای هستند: کرم "نماند” عامل آن است،معالجه مقرون به صرفه نیست.

 

ساقه و یقه پوسیده است: آبیاری زیاده از حد بوده و هوا خیلی سرد است، آبیاری را متوقف کنید تا سطح خاک خشک شود و گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

 

ریشه ها سیاه شده اند و در حال پوسیدن هستند: آبیاری زیاد و قارچ عامل آن است، مبارزه مقرون به صرفه نیست.

 

لکه های خاکستری متمایل به قهوه ای روی برگ ها است: عامل این بیماری هم قارچ است، گیاه را با قارچ کش طبق دستور سمپاشی کنید و گلدان را به محل خشک و اکسیژن دار منتقل کنید.

 

برگ ها خود را انداخته و گیاه در حال از بین رفتن است: گاز آشپزخانه باعث این است، گلدان را به محل مملو از اکسیژن هوا منتقل کنید.

 

برگ های جدید کوچک و کم رشد باقی مانده اند: تغذیه مصنوعی لازم است، در صورت متراکم بودن ریشه ها کم بودن جا برای رشد گیاه میتواند عامل این نارسائی باشد، گلدان را با یک درجه بزرگتر عوض کنید.

 

برگ ها در زمستان می افنتد: گلدان را به محل گرمتری با دمای ۱۳ درجه منتقل کنید.

 

لکه های آردی مانند روی برگ ها به چشم می خورد: قارچ سفیدک باعث این بیماری است، با سم قارچ کش طبق دستور سمپاشی کنید، گلدان را به محلی با هوا خشک و اکسیژن بیشتر منتقل کنید.

 

برگ های جدید کمرنگ و تارهای عنکبوت در زیر آن ها مشاهده می شود:کنه ریز قرمز عامل آن است، تا درمان کامل هر ۱۴ روز یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید.

 

برگ ها لوله می شوند و حاشیه ی آن ها خشک و چروکیده اند: گیاه تشنه است. فوراً آبیاری نموده و در صورت امکان گلدان را به محل سردتری با درجه حرارت ۱۹ درجه سانتی گراد منتقل نمایید.

 

لکه های زرد روی آنها مشاهده می شود و حالت موزاییکی دارند:عامل آن ویروس است، در صورتی که گیاه همراه با گیاهان دیگر کاشت گردیده است آن را از گلدان خارج کنید تا به بقیه گیاهان سرایت ننماید.


نکته: شکل زیبای برگ ها، تنوع رنگ ها در برگ، کنگره ها و دندانه های حاشیه برگ ها از مشخصاتی هستند که گیاه بدون آن ها شادی آفرینی خود را از دست می دهد، در هنگام خرید دقت کنید برگ ها سالم باشند، لوله نشده و حاشیه آن ها قهوه ای سوخته نباشد.

 

منبع:

گلهای آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشکی- مهندس اسماعیل پیش بین- انتشارات نوپردازان-چاپ هشتم.

 

تصاویر گیاه بگونیا برگی رکس:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود