جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 2157 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 16-07-1393, 18:09 | نظرات: 0
برونفلزیا

هوالجمیل

 

 

 

نام علمی: Brunfelsia calycina

نام لاتین: Yesterday, Today And Tomorrow  

خانواده: بادمجانیان ، solanaceae

 

 گیاهی است از خانواده ی گوجه فرنگی «سولاناسه»،این گیاه بومی برزیل می باشد و بیشتر به خاطر گلش کشت می شود. برونفلزیا درختچه ای است بسیار زیبا به ارتفاع 60سانتیمتر و گسترش 30 سانتیمتر است و در آمریکای لاتین گیاهی متداول و در آفریقا بسیار مردم پسند است.به لحاظ گیاه شناسی گل های آن با ۵ گلبرگ و ۵کاسبرگ دارای برگه ای نیزه ای و سبز براق با گلهای بنفش و معطر و عرض 5 سانتیمتر که از اوایل بهار تا اواخر تابستان ظاهر می شوند و به مرور رنگ خود را از دست داده سفید رنگ می گردند. این در زبان انگلیسی به نام   Yesterday Today and Tomorrow plant  (دیروز،امروز،فردا)شناخته می شود؛ چون در این گیاه گلبرگها در آن واحد دارای سه رنگ بنفش تیره ؛ بنفش روشن و بنفش متمایل سفید می باشند.در طول فصل چند بار به گل می نشینند، پس از خشک شدن گل ها در اولین گل دهی میتوان با سرمادهی گیاه را به گل دهی دوم برد، گل ها از سال دوم به بعد کیفیت بهتری دارند، بعد از اتمام دوران گل دهی جوانه های انتهایی را قطع کنید تا بوته حالت پرپشت و توپی به خود گرفته و برای سال آینده آماده گردد.

 

نیازها:

 

 نور: نیم سایه را بهتر از نور کامل دوست دارد، تا قبل از گل دهی نیم سایه، نیم آفتاب را بهتر و بیشتر دوست دارد، ولی بعد از گل دهی به نور بیشتری محتاج است.

 

 دما:  درجه حرارت را در بهار و تابستان حدود ۲۰ درجه تنظیم کنید، بعد از اولین گل دهی درجه حرارت را تقلیل دهید و به ۱۳درجه برسانید، این کاهش درجه حرارت گیاه را تشویق به گل دهی مجدد می کند، بعد از گل دهی دوم درجه حرارت را باز هم کاهش و به ۹درجه  برسانید، این کاهش درجه حرارت دوم باعث سفت شدن ساقه های سبز علفی می شود.

 

 آبیاری: در بهار و تابستان هفته ای دوبار  آبیاری نمایید و در پائیز و زمستان اجازه دهید خاک های سطحی گلدان در حد فاصل بین دو آبیاری خشک شود و سپس آبیاری کنید.

 

رطوبت:در بهار و تابستان به رطوبت زیادتری احتیاج دارد، اما بعد از گل دهی اول غبارپاشی را قطع کنید و جهت تأمین رطوبت پایدار به زیرگلدانی سنگریزه دار آب اضافه کنید، ولی اجازه ندهید ته گلدان با آب در ارتباط باشد.

 

 تغذیه: در بهار با زرد شدن برگ ها کود ازت دار را طبق دستور به گیاه بدهید، هر ماه با کودهای کمکی مخصوص گلهای زینتی طبق دستور و نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده تغذیه نمایید.

 

خاک: مخلوطی از یک قسمت لوم و دو قسمت پیت خاک مناسبی برای این گیاه است.

 

تعویض گلدان: در پائیز با تمام شدن دوران گلدهی پس از هرس سبک گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض کنید.

 

تمیز نمودن برگ ها:از مواد براق کننده ی شیمیایی استفاده نکنید، از غبارپاشی با آب سبک به جز در زمستان و زمانی که گیاه در حال گل دادن است استفاده نمایید.

 

تکثیر:انتخاب قلمه و ریشه دار نمودن آنها در تابستان از شاخه هایی که چوب آنها سخت شده است.

 

 عوارض و درمان:

 

سطح زیرین برگ ها مملو از تار عنبکوت است: کنه ریز قرمز عامل آن است، با پارچه یا اسفنج مرطوب سطح زیرین برگ ها را تمیز نموده و هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید.

 

کپک خاکستری روی برگ ها و ساقه ها مشاهده میشود و رشد گیاه متوقف است:آبیاری بیش از اندازه انجام شده است، در فاصله بین دو آبیاری اول اجازه دهید سطح خاک گلدان خشک شود.

 

تابستان است و برگ ها رنگ پریده و به طرف پائین خم می شوند:نور زیاد است، گیاه را به سایه منتقل کنید، اگر علایم در زمستان مشاهده گردد، مربوط به کمبود نور است، در این حالت گیاه را به محل پرنورتری منتقل کنید.

 

برگ ها سیاه می شوند: مواد براق کننده عامل آن است، از آنها استفاده نکنید.

 

برگ ها خشک می شود: هوا خیلی گرم و خشک است، گیاه را به محل خنک تر با جریان ملایم هوا منتقل کنید، در زیر گلدانی حاوی سنگریزه آب بریزید.

 

برگ ها در زمستان قهوه ای شده و سقوط می کنند:  هوا خیلی گرم است، گیاه را به محل سردتر با جریان ملایم هوا منتقل کنید، غبارپاشی را فراموش نکنید.

 

شاخه ها رشد سریع دارند، ولی از گل خبری نیست: تغذیه زیاد از اندازه انجام شده است، هر ماه یکبار و با نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده گیاه را تغذیه کنید.

 

تابستان است و گیاه خود را انداخته است :آبیاری بیش از اندازه عامل آن است، آب زیر گلدانی را خارج و در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود. سپس آبیاری کنید، زهکش را بازدید نمایید، تشنگی مفرط هم همین علائم را ایجاد می کند.

 

در بهار شاخه ها دراز و منحرف هستند: گیاه احتیاج به هرس بهاره دارد، شاخه ها را حدود ۱۵ سانتیمتر قطع کنید.

 

برگ ها در بهار رنگ پریده هستند: کمبود ازت عامل آن است، با کود ازت دار و نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده هر ماه یکبار گیاه را تغذیه کنید.

 

گلها قهوه ای شده و میریزند، سپس برگ ها سقوط می کنند: گیاه خیلی تشنه است، گلدان ها را برای مدت ۱۵دقیقه درون تشت و یا سطل پر از آب قرار دهید و سپس خارج کنید، در تابستان سطح خاک را همیشه مرطوب نگه دارید، در دمای بالا غبارپاشی را فراموش نکنید، در هنگام غبارپاشی مواظب باشید گلها خیس نشوند، گیاه را به محل کم نورتری منتقل کنید.

 

قلمه گیری: از انتهای شاخه های سالم و رسیده قلمه هایی با دو جفت برگ انتخاب و یک جفت برگ پائینی را حذف و درون گلدانها با مخلوطی از شن و خاک برگ طوری کاشت نمایید که سطح زیرین جفت بالایی برگ باقیمانده در سطح خاک قرار گیرد، گلدان ها را آبیاری کنید و با چادر پلاستیکی بپوشانید و هر روز ۵ دقیقه چادر را بردارید، بهترین درجه حرارت برای ریشه دار شدن قلمه ها ۲۰ درجه سانتیگراد برای مدت ۲۰ روز است.
 انتخاب نام دیروز، امروز، فردا برای این گیاه به دلیل تغییر رنگ در گلهای آن است، گلها وقتی باز میشوند ارغوانی رنگ و روز دیگر بنفش کمرنگ و روز سوم سفید میشوند.

 

منبع:

گلهای آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشکی- مهندس اسماعیل پیش بین- چاپ هشتم- انتشارات نوپردازان.

 تصاویر گیاه برونفلزیا:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود