جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 2915 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 17-07-1393, 16:38 | نظرات: 0
بیلبرجیا

 هوالنسیم

 

 

نام علمی: Billbergia nutans

Angelنام لاتین: 

خانواده: بروملیاسه، آناناس، Bromeliaceae

 

این گیاه که نام آن برگرفته از نام Bilberg گیاه شناس سوئدی ست، از خانواده ی ««بروملیداسه است، با برگ های باریک و همیشه سبز و به طرف بالا و ساقه گل دهنده آویزان و به همین دلیل استفاده از آن به عنوان سبد آویزان رایج است، حداکثر عمر گیاه سه سال و یکبار بیشتر گل نمیدهد، پس از خشک شدن گیاه مادری از پاجوش ها که در کنار مادر روئیده است به عنوان منبع ازدیاد استفاده مینماید، نسبت به درجه حرارت پائین خیلی مقاوم است.

 

نیازها:

 

نور: نور مستقیم آفتاب را برای مدت کمی تحمل می کند، بهترین نور برای آن نور زیاد غیرمسقیم است.

 

دما: حداکثر درجه حرارت مورد نیاز در تابستان ۲۷ و در زمستان ۲۱ است. تا ۷درجه نیز تحمل دارد.

 

آبیاری: در تابستان هفته ای دو بار با آب بدون املاح و سبک آبیاری کنید. اجازه دهید مقداری آب به قاعده برگها نفوذ کند. (در برابر پوسیدگی مقاوم است). در زمستان با درجه حرارت پائین و هر دو هفته یکبار آبیاری کافی است. ولی اجازه ندهید آب در قاعده برگ ها نفوذ کند.

 

رطوبت: گیاه شدیداً نسبت به خشکی مقاومت می کند و هوای خیلی مرطوب را دوست ندارد. با شروع گلدهی در صورتی که هوا خیلی خشک است، غبارپاشی هفته ای یکبار اشکالی ندارد.

 

تغذیه: نیازی به تغذیه مصنوعی نیست، با تعویض سالیانه گلدان و خاک آن مواد غذایی مورد نیاز گیاه تأمین است.

 

خاک: مخلوط مساوی خاک لوم و پیت بهترین خاک برای این گیاه است.

 

تعویض گلدان: همیشه در اواخر تابستان زمانی که پاجوشها شروع به ظهور می نمایند، گلدان را تعویض کنید، اصولاً گیاه مادری خشک می شود، وقتی که ارتفاع پاجوشها به حدود ۱۳ سانتی متری رسید از گیاه مادری جدا و درون گلدان جدید کاشت کنید. به زودی پاجوشها تبدیل به گیاه مادر جدید می شوند ولی تا ۲ سال گل نمی دهند.

 

تمیز نمودن برگ ها: برگ های گرد آلود و کثیف را غبارپاشی کنید و با آب بدون املاح و ولرم تمیز نمایید. مواظب باشید گلها مرطوب نشوند، از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

 

تکثیر: جدا کردن پاگیاه در بهار یا اوایل تابستان و کاشت آنها در مخلوطی از شن و پیت در دمای ۲۵ درجه.

 

عوارض و درمان:

 

برگ ها قهوه ای شده و خشک می شوند: گیاه خیلی تشنه است، گلدان ها را برای مدت ۱۵ دقیقه درون تشت و یا سطل پر از آب قرار داده و سپس خارج کنید تا آب اضافی دفع شود، آبیاری را تنظیم کنید. ولی مواظب باشید خاک ها باتلاقی نشوند.

 

برگ ها سیاه می شوند: صدمه مربوط به استفاده از مواد براق کننده ی شیمیایی است، از آنها استفاده نکنید. برگ ها را با غبارپاشی تمیز کنید.

 

برگ ها نرم و آبکی بوده و زخم های قارچ آلوده روی آنها مشاهده می شود: قارچ "بوتری تیس” عامل آن است که خود ناشی از آبیاری بیش از اندازه و سردی هواست. در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود. سپس آبیاری کنید، گیاه را به محل گرم تری منقل کنید.

 

حشرات ریزی اطراف گلدان ها در حال پروازند: گیاه را هر هفته با سم حشره کش طبق دستور سمپاشی کنید تا حشرات از بین بروند.

 

پرچم های گل می پوسند: آبیاری بیش از اندازه انجام شده است. آبیاری را کمتر کنید.

 

گل ها ظاهر نمی شوند: ممکن است مربوط به دو علت باشد: یا نور کم است که آن را به محل روشنتری منتقل نمایید. (آفتاب را به راحتی تحمل میکند) و یا اینکه گلدان ها خیلی بزرگ است. ریشه های گیاه تمایل به در هم رفتن دارند، از گلدان های کوچکتر استفاده کنید.

 

گل ها خشک می شوند: هوا خیلی خشک است، رطوبت دائمی و پایدار ایجاد کنید.

 

در تابستان برگ ها می پیچند: هوا خیلی سرد است، گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید. اگر این علائم در زمستان باشد علت آن گرمی هوا و یا آبیاری بیش از اندازه است. عوامل را مساعد کنید.

 

زخم های سفید پنبه مانند در قاعده برگ ها مشاهده می شود: حشره آفت عامل آن است، هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند، با پنبه آغشته به سم نیز می توانید لکه ها را خیس کنید.

 

کاشت پاگیاه: با پژمرده و خشک شدن گیاه مادری پا گیاه به نصف اندازه گیاه مادر رسیده است.گیاه را از گلدان خارج کنید و با چاقوی تیز پا گیاه را از بقایای گیاه مادر جدا کنید. گلدان های کوچک متناسب با حجم ریشه گیاه انتخاب کنید و مخلوطی از شن و پیت نرم و مرطوب آماده و پا گیاه را درون گلدان ها کاشت نموده و با فشار دست خاک را در اطراف ریشه متراکم و سه روز اول گلدانها را زیر چادر پلاستیکی قرار دهید.

 

براکته های قرمز رنگ و گل آویزان در مقایسه با برگهای راست آن و استفاده به عنوان سبد آویزان نگاه هر بیننده ای را به خود معطوف میکند.

 

منبع:

 گلهای آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشکی- مهندس اسماعیل پیش بین- چاپ هشتم-انتشارات نوپردازان

http://en.wikipedia.org/wiki/Billbergia_nutans

 

تصاویر گیاه بیلبرجیا:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود