جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 2475 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 3-08-1393, 13:16 | نظرات: 0
پودوکارپوس(کاج بودا)

هوالجمیلنام علمی: Podocarpus macrophyllus

نام لاتین:Indoor yew

خانواده: پودوکاریاسه، Podocarpus

فارسی اصیل: ترپادی ( بر = میوه + پاد = پا + یاء نسبت ) اشاره به ته ساقه گوشتی و برجسته آن


مقایسه رنگ سبز براق برگ با رنگ قهوه ای تیره ساقه در کاج بودا علت تمایل خانواده ها به نگهداری این گیاه همیشه سبز در منازل است ، برگها باریک و کشیده با طول حدود 8 سانتیمتر ، ساقه ها قهوه ای و خشبی است ، جوانه های انتهایی در این گیاه آپارتمانی غالب بوده و تمایل به رشد طولی دارد و در صورت عدم حذف جوانه های انتهایی دارد ، نسبت به گاز آشپزخانه و هوای فاقد اکسیژن حساس است ، زیر گلدانی این گیاه عاری از آب اضافی باشد چون آب آن بداخل گلدان کشیده شده و خاک را باتلاقی کرده و ریشه ها را می پوساند،هوای مرطوب ایده آل این گیاه است ،خانواده آن(( پودوکاریاسه )) است.

نیازها:


نور:احتیاج به نور کافی دارد ، سایه ساقه ها را دراز ، منحرف و بد شکل می نماید . قطرات آب نباید روی برگها بجا بماند چون با تابش مستقیم نور آفتاب لکه های سوختگی روی آنها ظاهر می گردد.

دما:حداقل درجه حرارت در زمستان 7 درجه سانتیگراد و حداکثر آن در تابستان 24 درجه سانتیگراد است ، درصورت بالا رفتن درجه حرارت جریان ملایم هوا در اتاق لازم است.

آبیاری:سطح خاک را همیشه مرطوب نگهدارید ، در تابستان دو بار در هفته و در زمستان یکبار در هفته آبیاری نمایید . اجازه ندهید خاک گلدان باتلاقی شود.

رطوبت: هفته ای دوبار در تابستان ( صبح ترجیح دارد ) و هفته ای یکبار در زمستان غبار پاشی نمایید . در نور آفتاب غبار پاشی نکنید.

تغذیه: عناصر غذایی موجود در خاک گلدان برای تغذیه دایم کافی نیست ، کمبود آنها را با اضافه نمودن کودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور هر دو هفته یکبار جبران نمایید.

خاک:لیمونی و یا کمپوست.


تعویض گلدان: تا زمانی که گلدان قابل حمل و گیاه در حال رشد است تعویض سالیانه آن ضروری است ولی با سنگین شدن گلدان و عدم امکان ، به تعویض خاکهای سطحی با خاک نو و غنی اکتفا نمایید.

تمیز نمودن برگها:غبار پاشی جهت تامین رطوبت ، برگهای گیاه را نیز تمیز می نماید در صورت لزوم می توانید در ماه یکبار از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نمایید.

نحوه تکثیر:گرفتن قلمه از شاخه های جوان در تابستان و ریشه دار کردن آنها در دمای 21- 16 درجه سانتیگراد.

عوارض و درمان:


برگها کمرنگ شده و می ریزند: نور کم است ، گلدان را به روشنائی ببرید.

برگها قهوه ای شده ،خشک می شوند و سقوط می نمایند: درجه حرارت بالا است ، گیاه را به محل خنک تر انتقال دهید ، غبار پاشی هم کمک موثری در بهبود گیاه می نماید.

برگها زرد و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت است: حمله کنه ریز قرمز عامل آن است ، با سم کنه کش هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی کنید . با پنبه آغشته به سم و خیس نمودن پشت برگها هم می توان آفت را از بین برد.

زخمهای پنبه ای شکل روی برگها و قاعده آنها مشاهده می شوند:علت آن حمله حشره آفت است ، هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی نمایید تا علایم بر طرف گردند .

رشد گیاه متوقف است: ریشه ها را بازدید کنید در صورت متراکم بودن آنها تعویض گلدان لازم است ، تغذیه مصنوعی هم اثر مثبت دارد.( توجه نمایید که تغذیه مصنوعی بیش از اندازه به علت تجمع املاح در خاک مضر است )

برگها در حالیکه سبز هستند می ریزند و خاک همیشه مرطوب به نظر می رسد: زهکش را بازدید و در صورت لزوم با میله ای باز نمایید ، آبیاری را قطع کرده تا سطح خاک خشک شود ، آبیاری های بعدی را با میزان کمتری انجام دهید.

 منبع:

گلهای آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشکی- مهندس اسماعیل پیش بین- چاپ هشتم-انتشارات نوپردازان.


تصاویر گیاه پودوکارپوس(کاج بودا):
 

 

 

 

 

 

 

 


نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود