جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 2507 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 3-08-1393, 13:35 | نظرات: 0
پلیونیا

هوالرزاق

 

نام علمی:Pellionia

نام لاتین:Trailing watermelon begonia

خانواده: اورتیکاسه، urticaceae


گیاهی است خزنده و علفی از خانواده اورتیکاسه (Urticaceae)، با رشد سریع و نگهداری و تکثیر بسیار ساده، برگ ها بیضی شکل با لکه های  زرد و قهوه ای در متن سبز، حذف جوانه های انتهایی جهت پرپشت شدن و توپی شدن گیاه الزامی است، در صورتی که برگ های قاعده ساقه از بین بروند و ساقه لخت شود بهتر است به عنوان منبع تکثیر از آن استفاده گردد.
گیاه بسیار مناسبی برای کاشت در جام های شیشه ای و سبد آویزان است، بهتر است روی پایه یا در جای بلند نگهداری گردد، گیاه جالبی برای کاشت گروهی و پوشش گلدان های بزرگ است. گل های ظریف به رنگی نامشخص دارد که وقتی به صورت گیاه خانگی نگه داری شود خبری از آنها نیست و فقط در فضای باز رشد می کنند. نگهداری آن در فضای باز ساده و شبیه به نگه داری آن به عنوان گیاه آپارتمانی است و اغلب به عنوان گیاه پوشش زمین به کار می رود.

نیاز ها:


نور:در سایه به خوبی رشد می کند ولی نور کامل را ترجیح می دهد، نور مستقیم آفتاب به خصوص از پشت شیشه به برگ های گیاه صدمه می زند.

دما: حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۶ درجه و حداکثر در تابستان ۲۷ درجه سانتیگراد است، در درجات حرارت بالا غبارپاشی لازم است.

آبیاری:در تابستان ۲ بار در هفته و در زمستان یک بار در هفته آبیاری کافی است. خاک را همیشه مرطوب نگه دارید، زهکش را مرتباً بازدید کنید و اجازه ندهید خاک گلدان باتلاقی شود، در درجات خیلی پائین آبیاری را کم کنید.

رطوبت: یک بار در هفته در زمستان و دو بار در تابستان غبارپاشی لازم است، در صورت بالا رفتن درجه حرارت غبارپاشی را به هر روز افزایش دهید.

تغذیه:جهت تأمین مواد و عناصر غذایی برای این گیاه از کودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گل های زینتی طبق دستور هر ۲۱ روز یک بار استفاده نمایید.

خاک: خاک مطلوب برای این گیاه کمپوست و یا خاک خوب باغچه است.

تعویض گلدان:تعویض سالیانه با گلدان یک اندازه بزرگ تر مورد احتیاج است، مواظب برگ های ظریف آن باشید.


تمیز نمودن برگ ها:برگ های آن ترد و شکننده و حساس است، سعی کنید با غبارپاشی برگ ها را تمیز کنید، از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

 

تکثیر:ریشه دار نمودن قلمه ها و گرفتن قلمه برگ.


عوارض و درمان:


قاعده ساقه ها قارچی، خاکستری و پوسیده است:قارچ بوتری تیس عامل آن است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است، گیاه را با سم قارچ کش سمپاشی کنید، غبارپاشی را کم یا متوقف نمایید، گلدان را به محیط گرمتری ببرید.

برگ ها و ساقه ها چین و چروک دار هستند و برگ ها می ریزند: هوا خیلی گرم است، گلدان را به مکان گرم تر با جریان ملایم هوا منتقل نمایید، غبارپاشی روزانه را با آب ولرم و سبک فراموش ننمایید.

برگ ها رنگ پریده و لکه های سوخته روی آن ها مشاهد می شود:نور شدید و مستقیم عامل آن است، محل گلدان را تغییر دهید.

گیاه خود را انداخته است: گیاه شدیداً تشنه است، فوراً آبیاری نمایید.

برگ ها چین و چروک دارند و لکه هایی روی آن ها ظاهر شده اند: عامل آن استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است، غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگ ها کافی است.

ساقه ها شروع به پوسیدن نموده و برگ ها خود را می اندازند: آبیاری بیش از اندازه است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری کاملاً خشک شود و سپس آبیاری نمایید، زهکش را بازدید کنید.

حشرات سبز رنگ و مواد چسبناکی روی برگ هاست:با سم حشره کش هفته ای یکبار گیاه را سمپاشی کنید تا حشرات از بین بروند.

ساقه ها دراز و فاصله بین دو برگ زیاد است و برگ ها میریزند: هوا تاریک است، گیاه را به محل روشن با نور غیر مستقیم ببرید.

نحوه ی قلمه گیری:

قلمه های ۵-۸ سانتیمتری را از شاخه های بلند با جوانه انتهایی و حداقل دو جفت برگ تهیه و یک جفت برگ پائینی را قطع و قلمه را تا جفت دوم برگ درون مخلوطی از شن و پیت کشت نموده و آبیاری نمایید، جهت حفظ رطوبت گلدان را با چادر چلاستیکی پوشانیده و در محل گرم نگهداری کنید، هر روز ۵ دقیقه چادر را بردارید.
رنگ برگ های پلیونیا بر حسب سن گیاه متفاوت است و همیشه تغییر رنگ می دهد،گاهی قرمز تیره و سپس سبز نقره ای و بعضی مواقع رنگ های قهوه ای و سبز و زرد مخلوط هستند.

منابع:

گل های آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشکی- مهندس اسماعیل پیش بین - چاپ هشتم- انتشارات نوپردازان. 

http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?

www.Golvagiah.com 


تصاویر گیاه پلیونیا:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود