جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 2613 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 6-08-1393, 00:24 | نظرات: 0
پاندانوس

هوالکریم

 

 

 نام علمی: Pandanus Veitch

 نام لاتین: Veitchs Screwpin
 خانواده: کادی ها،Pandanaceae

زیبایی خاص این گیاه زینتی روئیدن برگ ها در طول محور ساقه است که درصورت قرار دادن آن روی پایه و یا در محل بلند نظرها را به خود جلب می کند. در کلیه منازل با شرایط آپارتمان خود را سازگار نشان داده است، برگ ها کشیده و بلند سبز و  دارای خطوط سفید و کرمی و زرد رنگ، در سرتاسر حاشیه برگ ها از قاعده تا نوک مملو از دندانه های ظریف و خار مانند است، با زیاد شدن سن گیاه احتیاج به جا و مکان بیشتری دارد. در محل اتصال برگ با ساقه جوانه هایی با ریشه های کوچک می رویند که قابل انتقال به گلدان دیگر هستند. انتخاب نام انگلیسی Screw (پیچ) برای آن به علت در برگرفتن ساقه توسط برگ ها به صورت مارپیچ است، خانواده آن «پانداناسه» و متعلق به مناطق گرم است.

 

نیازها:

 

نور: به نور کافی و تقریباً آفتابی احتیاج دارد، ولی نور آفتاب ظهر به گیاه صدمه می زند، اگر محیط دارای نور کافی نیست هر چند وقت یکبار به محل پرنورتر انتقال دهید، در غیر این صورت برگ ها سبزی و شادابی خود را ازدست می دهند.

 

دما: حداقل درجه حرارت در تابستان ۱۰ درجه سانتیگراد است که در صورت نزول آن باید آبیاری متوقف شود. در تابستان درجه حرارت طبیعی اتاق برای آن مطلوب است و در صورت بالا بودن آن نیاز به غبارپاشی دارد.

 

آبیاری :در تابستان هفته ای ۲-۳ بار در هر هفته و در زمستان هر ده روز یکبار با آب ولرم آبیاری کنید، آب روی سطح برگ ها و قاعده آنها نریزد چون باعث پوسیدگی می شود.

 

رطوبت: در تابستان هفته ای یک بار و در زمستان هر دو هفته یکبار غبارپاشی لازم است. اضافه نمودن آب به زیر گلدانی سنگریزه دار بدون ایجاد تماس ته گلدان با آب در ایجاد رطوبت پایدار کمک می کند.

 

تغذیه: کمبود عناصر خاک گلدان را با اضافه نمودن کود شیمیایی مخصوص گیاهان زینتی هر ۲۰ روز یکبار طبق دستور جبران نمایید.

 

خاک مناسب: لیمونی و کمپوست و پیت به نسبت ۴برابر.

 

تعویض گلدان:هر یکسال و یا یکسال و نیم یکبار گیاه احتیاج به تعویض  گلدان دارد. گیاه ترجیح می دهد در گلدان کوچکتری زندگی نماید.

 

تمیز نمودن برگ ها: از مواد براق کننده شیمیایی می توانید هر سه هفته یکبار استفاده کنید. بهتر است برگ ها را با پارچه نرم و اسفنج مرطوب تمیز کنید.

 

تکثیر: جدا کردن پاگیاه در بهار و ریشه دار نمودن آنها (هر پاگیاه در یک گلدان کاشت گردد.

 

عوارض و درمان:

 

برگ ها چروکیده و قهوه ای می شوند:هوا گرم و گیاه تشنه است، آبیاری را شروع کنید و گلدان را به محل خنک و مرطوب منتقل کنید.

 

برگ ها می پوسند:هنگام غبارپاشی یا آبیاری قطرات آب روی برگ ها به جا مانده است. روی برگ ها آب نریزید.

 

لکه های قهوه ای رنگ در حاشیه برگ ها به چشم می خورد: هوا خیلی خشک است، مقداری سنگریزه و آب به زیر گلدانی اضافه کنید،ته گلدان با آب در ارتباط نباشد.

 

برگ ها قهوه ای کم رنگ و نرم و آبکی می شوند: هوا خیلی سرد و یا صدمه مربوط به یخ زدگی است، برگ های صدمه دیده را حذف و گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید.

 

برگ های جدید ریز و کم رشد هستند:حجم ریشه ها را بازدید کنید. اگر متراکم هستند گلدان را تعویض کنید، تغذیه مصنوعی هم در این عارضه اثر مثبت دارد.

 

قاعده برگ ها آبکی و پوسیدگی شروع شده است: آبیاری بیش از اندازه عامل آن است، بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود، اگر درجه حرارت زیر ده درجه است آبیاری را قطع کنید.

 

برگ ها حالت ابلق بودن خود را از دست داده اند و سبز یکدست هستند: نور کافی نیست، گلدان را به محل آفتابگیر منتقل کنید، مواظب آفتاب سوزان اواسط تابستان در روز باشید.

 

برگ ها رنگ پریده و چروک می شوند: نور زیاد است،گیاه را به محل تاریکتر منتقل کنید.

 

لکه های قهوه ای در پشت برگها ظاهر می شوند: آفت عامل این عارضه است، سمپاشی با سم نفوذی حشره کش هر دو هفته یکبار طبق دستور توصیه میشود.

 

برگ ها دارای نقاط زرد رنگ و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت است: کنه ریز قرمز میکروسکوپی عامل آن است،با سم کنه کش طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید.

 

تعویض گلدان: متراکم شدن ریشه ها و کم شدن رشد در بهار علامت تعویض گلدان است:
الف) گلدان را قبل از تعویض آبیاری کنید و سپس گیاه را خارج نمایید.
ب) خاکهای کهنه را به ملایمت کنار بزنید، گیاه را در وسط گلدان جدید قرار دهید و خاک جدید اضافه کنید.

 

ساقه ضخیم و کوتاه این گیاه بر روی انبوهی از ریشه های به هم پیچیده میرویند و برگ های ضخیم، غلافی و قایق مانند آن به طرف پائین متمایل میشوند. گیاه را باید روی پایه یا محل بلند و به دور از محل رفت و آمد قرار داد.

 

منبع: 

گلهای آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشکی ،مهندس اسماعیل پیش بین، چاپ هشتم. انتشارات نوپردازان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود