جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 2539 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 7-08-1393, 20:55 | نظرات: 0
تتراستیکما(موچسب - مو شاه بلوط)

هوالکریم نام علمی:  Terastigma vainieranum      
نام لاتین: Chestnut vine
خانواده:  Vitaceae

خاستگاه: مالزی و استرالیا

فارسی رایج: موچسب،مو شاه بلوط


مشخصات و شرایط نگهداری در این گونه موچسب هم مانند گونه رهوئی سیوس است،برگچه ها در هر برگ پنج عدد و ساقه های هادی یا تاندریل ها در این گونه رشد و زیبایی فوق العاده ای داشته و به شکل فنر در آمده اند،احتیاج به قیم دارد و در صورت عدم حذف گهگاه جوانه های انتهایی،طول گیاه به حدود ۲ متر می رسد،در صورت شکستن شاخه از محل شکستن شاخه جدید شروع به رشد می نماید،نسبت به آبیاری زیاد از اندازه حساس است و این امر باعث پوسیدگی ریشه ها می شود.


نیازها:


نور:در تابستان نیم سایه و در زمستان نور کامل را ترجیح می دهد.

 

دما: حداقل آن در زمستان 10 درجه و حداکثر آن در تابستان  24 درجه (درجه حرارت طبیعی اتاق برای آن کافی است)،در صورتی که درجه حرارت بالا رود غبارپاشی الزامی است.

آبیاری:در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک گلدان خشک شود،سپس آبیاری کنید،در تابستان ۲ بار در هفته و در زمستان هر ده روز یکبار کافی است،در صورتی که درجه حرارت زیر ۱۰ درجه باشد،آبیاری را متوقف کنید.

رطوبت: در تابستان هفته ای ۲ بار و در زمستان هر ۲هفته یکبار غبارپاشی الزامی است.

 

تغذیه:در فصل رشد هر ده روز یکبار کمبود عناصر خاک گلدان را با اضافه نمودن کودهای شیمیایی مخصوص گلهای زینتی طبق دستور جبران کنید.


خاک مناسب:لیمونی و خاک برگ.


تعویض گلدان: هر ساله احتیاج به تعویض گلدان دارد.ولی با سنگین شدن گلدان و عدم امکان تعویض آن به تعویض خاک های سطحی با خاک نو و غنی اکتفا کنید.

تمیز نمودن برگها:غبارپاشی برای تمیز نگهداشتن برگها کافی است،در صورت لزوم می توانید از برس های مخصوص برای پاک کردن برگها استفاده کنید،مواظب باشید ساقه ها آسیب نبیند،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر:ریشه دار نمودن قلمه در بهار.


عوارض و درمان:


گیاه پژمرده و در حال افتادن است:تشنگی مفرط عامل آن است،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید،آبیاری را تنظیم نمایید.

برگها بی رنگ شده اند و لکه های سوخته روی آنها مشاهده می شود:اشعه مسقیم آفتاب در تابستان عامل آن است،گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم آفتاب منتقل نمایید.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها و در قاعده ساقه ها ظاهر شده اند: عامل آن حشره آفت است،با پنبه آغشته به سم حشره کش نفوذی لکه ها را خیس نموده و یا هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد.

 

برگهای روی ساقه های مسن رو به زردی می روند: گیاه از کمبود مواد غذایی رنج می برد،با کودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی هر ده روز یکبار تغذیه کنید.

برگها می ریزند:نور کافی نیست،گیاه در زمستان به نور کامل و تابستان به نور غیر مستقیم احتیاج دارد.

ساقه های هادی و فنری شکل خیلی ریز و شکننده شده اند:احتیاج به تعویض گلدان دارد و در غیر اینصورت خاک های سطحی گلدان را با خاک نو عوض کنید،تغذیه مصنوعی هم در این امر مثبت تاثیر دارد.

برگها لوله و خشک می شوند :هوا گرم و خشک است،گلدان را به محل خنک تر انتقال دهید و غبارپاشی نمایید،غبارپاشی باید در سایه انجام شود.

برگها زرد و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است: عارضه در اثر حمله کنه ریز قرمز است،با سم کنه کش هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی نمایید،غبارپاشی هم در رفع علائم اثر مثبت دارد.

لکه های سوخته روی برگها مشاهده می شود: چنانچه از مواد براق کننده برگها استفاده نموده اید آن را قطع و فقط به غبارپاشی در سایه اکتفا نمایید،گیاه را از معرض اشعه مستقیم آفتاب دور نگه دارید.

برگها روی ساقه خم شده و می ریزند: هوا سرد است،گلدان را به محل گرمتر منتقل نمایید،تاریکی هم می تواند عامل این نارسایی باشد.


آبیاری: گیاه نسبت به آبیاری بیش از اندازه حساس است،تا سطح گلدان کاملا خشک نشود آبیاری نکنید،اجازه ندهید در زیر گلدانی آب جمع گردد،زهکش را همیشه بازدید کنید.


نکته: گروه موچسب ها اصولا در سر درب منزل و یا برای پوشاندن دیوارها مورد استفاده قرار می گیرد،در صورت پیر شدن گیاه گلدانی می تواند نوع استفاده از آن را تغییر داده و برای سبز نمودن دیوار و یا تنه لخت درختان موجود در حیاط استفاده کنید.

منبع:

گلهای آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشکی- مهندس اسماعیل پیش بین-چاپ هشتم-انتشارات نوپردازان.

تصاویر گیاه تتراستیکما(موچسب- موشاه بلوط):
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود