جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 3971 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 8-08-1393, 17:11 | نظرات: 0
حسن یوسف

هوالصبور

 
 

نام علمی: Coleus Blumei

نام لاتین: Solenostemon Scutellarioides

خانواده: نعنائیان - Lamiaceae


حُسن یوسف در گروه گیاهان آپارتمانی برگ رنگی می‌باشد و دارای ۱۵۰گونه است. این گیاه بومی آفریقا،آسیا،استرالیا،هند،مالایی،فیلیپین،جاوا می‌باشد. ارتفاع آن به بیش از65 سانتیمترو گسترش آن نیز به بیش از ۲۵سانتی‌متر می‌رسد. این گیاه گرچه دائمی است ولی امروزه عمر این گیاه به خاطر نبود شرایط نگهداری  مساعد کوتاه و در حد چند ماه کاهش پیدا کرده است. این موضوع باعث شده در زمره گیاهان فصلی هم محسوب شود هنگام فصول سرد اگر خارج از گلخانه یا آپارتمان نگهداری شود از بین خواهد رفت.
 این گیاه از جمله گیاهان برگساره ای  که ساقه های آن چهار گوش و برگ هایشان با تنوعاتی از رنگ ها یا مخلوطی از رنگ های مختلف از جمله (سبز مایل به زرد، زردطلایی، خرمائی، سفید ،حنائی ،قهوه ای ،قرمز یا ارغوانی مایل به سیاه مشاهده می شود.گل ها در این گیاه کوچک ، سفید و  آبی رنگ می باشنداین گل ها زینتی نیستند و برای اینکه بوته قوی و انبوه  داشته باشند باید با دو انگشت قبل از رسیدن چیده شود،این گیاه را می توانید هم در باغچه و هم در گلدان با رعایت شرایط نگهداری  بکارید.

 

نیاز ها:

 

نور: این گیاه آفتاب دوست است و تابش نور ملایم و غیر مستقیم آفتاب (سایه آفتاب) باعث تغیر دررنگ برگ ها و زیبایی گیاه می شود.

 

دما: مناسب ترین  دما برای این گیاه دمایی بین  25 الی 35 درجه سانتیگراد.

 

آبیاری: بهتر است آبیاری با توجه به دمای محیط صورت گیرد.به این ترتیب که در دمای بالا (با مشاهده و سنجش رطوبت خاک) هرروز و در دمای پایین (با مشاهده و سنجش رطوبت خاک ) 2  بار در هفته.

 

رطوبت:رطوبت دمای 50 تا 70 در صد را می پسندد.

 

تغذیه:با کود های مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی از فروردین تا مهر هر 15 روز یک بار گیاه را تغذیه مصنوعی نمایید.

 

خاک: مخلوطی ازکمپوست، خاک باغچه، خاکبرگ و ماسه،خاک مناسب رشد این گیاه است.خاک قلیایی احتیاج دارد.

 

هرس:برای اینکه گیاه از نظر فرم و شکل  زیبا شود باید سر شاخه ها و گل ها را هنگام رویش قطع کرد.

 

تکثیر:این گیاه با سه روش تکثیر ازدیاد نباتی(قلمه زنی)تکثیر جنسی(کاشت بذر) و ریشه دهی در آب تکثیر می شود.

 

ازدیاد نباتی: دراین  روش باید از اواسط تابستان تا اواخر پاییز ،قلمه ها را از قسمت انتهایی ساقه و با اندازه 5 تا 8 سانتیمتر به آرامی جدا نمود، توجه داشته باشید که ساقه های نازک و گوشتی قلمه را فشار ندهید.می توانید از پودر هورمون ریشه زایی هم استفاده کنید،سپس قلمه ها را در بستر حاوی ماسه قرار دهید،در دمای 15 تا 20 درجه سانتیگراد و نور مناسب نگه دارید.مراقب باشید که هرگز بستر قلمه خشک نشود.از تابش مستقیم نور آفتاب به قلمه ها جلوگیری نمایید.زمانی که قلمه ها ریشه دار شدند آنهارا بیرون آورده و در گلدانی باقطر دهانه 9 سانتیمتر حاوی کمپوست با پایه پیت قرار دهید. باید دقت کنید که ریشه ها شکسته یا کنده نشود.

 

تکثیر جنسی: دراین  روش بذر را بایددر اواخر زمستان و در گلخانه در خاک سبک کاشت(از طریق کاشت بذر واریته های مختلف جدید بدست می آید.)

 

ریشه دهی در آب:دراین  روش می بایست ساقه این گیاه را در آب قرار دهید ساقه این گیاه در آب بخوبی ریشه میدهد و یکی از روش های ازدیاد ساده و آسان آن ریشه دار کردن گیاه در آب و سپس کاشتن آن می باشد.

 

عوارض و درمان:

 

رنگ برگ های گیاه ثابت و گیاه شاداب به نظر نمی رسد: این گیاه نباید در محیط سایه  و تاریک قرار گیرد بلکه باید محیط نگه داری این گیاه روشن باشدتا گیاه سالم و شاداب باشد.محیط باید سایه آفتاب باشد(نه آفتاب مستقیم و نه سایه کامل).

 

ریزش برگ ها:آبیاری گیاه باید بصورت کامل و منظم صورت گیرد چرا که خشکی خاک باعث ریزش برگ ها می شود.

 

منابع :

  http://en.wikipedia.org/wiki/Plectranthus_scutellarioides

www.daneshha.akairan.com/maghalat-persia/baghbani/20365.html
تصاویر گیاه حسن یوسف:
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود