جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 6298 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 21-08-1393, 18:28 | نظرات: 0
پیله آ

هوالصادق

 
 
 نام علمی: Pilea cadierei
 نام لاتین: Aluminium plant
 خانواده: Urticaceae

 

ارزش تزئینی این گیاه به خاطر برگهای بیضی شکل،نوک تیز با نقش خاکستری رنگ آن است،بومی جنگل های آفریقا و ازخانواده اورتیکاسه است،چناچه نور کافی به آن نرسد لکه های نقره ای رنگ برگها زایل می شود،سریع الرشد و ارزان و کم توقع است،گیاه مناسبی برای کاشت گروهی با گیاهان دیگر و همچنین سبد آویزان است،حذف جوانه های انتهایی برای پر پشت نمودن گیاه لازم است،در شبهای یخبندان گلدان را نزدیک پنجره و شیشه قرار ندهید.

نیازها:

نور: نور پنجره آفتاب گیر که ازآفتاب ظهر در امان است،بهترین نور برای این گیاه است،در صورت تاریک بودن هوا ساقه ها دراز و علفی و منحرف می گردند.در زمستان با شیشه پنجره در ارتباط نباشد.

دما :حداکثر درجه حرارت در تابستان ۲۱ درجه و حداقل در زمستان ۱۵ درجه سانتی گراد است،درکل به هوای خنک احتیاج دارد در صورت گرم بودن دائم نوک برگها خشک می شود.

آبیاری:سطح خاک را همیشه مرطوب نگه دارید،دو تا سه بار آبیاری در هفته در تابستان و یکبار در زمستان کافی است.

رطوبت :در تابستان هر روز و در زمستان هفته ای یکبار غبارپاشی کنید،اجازه ندهید قطرات آب روی برگها به جا بماند،با تکان دادن ساقه ها قطرات را فرو بریزید.

تغذیه: کمبود مواد غذایی خاک گلدان را با کودهای شیمیایی مخصوص گیاهان زینتی،هر دو هفته یکبار طبق دستور جبران کنید.

خاک مناسب :مخلوط سه قسمت خاک لیمونی با یک قسمت پیت بهترین محیط رشد ریشه را تشکیل می دهد.

تعویض گلدان :در بهار از ساقه ها قلمه بگیرید و گلدان جدید تولید نمایید،گلدان مادری هرس شده شکل توپی و چنبره ای به خود می گیرد.

تمیز نمودن برگها :غبارپاشی ضمن تامین رطوبت برگهای گیاه را تمیز می کند،در صورت لزوم می توانید از برس مخصوص استفاده کنید،از مواد براق کننده ی شیمیایی که باعث مسدود شدن روزنه ها در برگ می گردند،خودداری کنید.

تکثیر:کاشت قلمه ساقه در اواخر زمستان یا اوایل بهار،تقسیم بوته در بهار.

عوارض و درمان:

برگهای در تماس با شیشه در زمستان سیاه می شوند:سردی بیش از حد شیشه عامل آن است،برگها را از تماس خارج کنید.

نقاط خاکستری و زخمهایی روی برگها دیده می شود :مربوط به حمله قارچ بوتری تیس است،سم قارچ کش تهیه کنید و سمپاشی کنید.(در اصل مربوط به آبیاری بیش از حد و سپس حمله قارچ است).

لکه های سوخته روی برگ هاست: از مواد براق کننده برگها استفاده کرده اید و یا برگها در معرض تابش اشعه مستقیم آفتاب بوده اند،غبارپاشی در آفتاب هم یکی از علت هاست،عوامل را بر طرف کنید.

برگها سیاه می شوند و می ریزند:هوا خیلی سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده.

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله بین دو برگ زیاد است :نور کم است،گیاه را به روشنایی ببرید،مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید،نوک ساقه ها را قطع کنید تا جوانه های جانبی بیدار شده و رشد کنند،در این صورت گیاه حالت تو پر و چنبره ای به خود می گیرد.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها و ساقه هاظاهر شده اند:علت آن حمله حشره آفت است،با پنبه آغشته به سم حشره کش نفوذی لکه ها را خیس نموده و یا طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید.

برگها بد شکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی آنها است:هر دو هفته یکبار با سم حشره کش طبق دستور سمپاشی کنید.

برگهای جدید کوچک هستند: ریشه ها را بازدید کنید در صورت متراکم بودن نیاز به تعویض گلدان دارد،آن را تعویض نمایید،در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار کمک موثری به تولید برگهای درشت تر  است،تعویض خاک سطحی گلدان با خاک  نو هم تاثیر مثبت دارد.

برگها سقوط می کنند: به آبیاری احتیاج دارد،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید،غبارپاشی روزانه در تابستان را فراموش نکنید.

کلیه اندام گیاهی در حال افتادن و تلف شدن است:عارضه مربوط به یخ زدگی است،خشک شدن گیاه حتمی است.

هرس: از گیاه با شاخه های منحرف و دراز به عنوان منبع تکثیر استفاده نموده و انتهای ساقه ها را قطع کنید،با قطع جوانه های انتهایی،جوانه های جانبی بیدار شده و با رشد آنها گیاه پر پشت و متراکم می شود.

نکته: زیبایی گیاه پیله آ در پر پشت بودن و توپی بودن آن است،هر سال چند بار نوک شاخه ها را قطع کنید تا ضمن کنترل رشد طولی به جوانه های جانبی نیز اجازه رشد دهید.

منابع:
گیاهان آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشکی- مهندس اسماعیل پیش بین-چاپ هشتم-انتشارات نوپردازان.

 

تصاویر گیاه پیله آ:
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود