جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 4463 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 9-09-1393, 20:46 | نظرات: 0
کاج مطبق (آرائوکاریا آمریکایی)

هوالکریمنام علمی: Araucariaexcelsa, Araucaria heterophylla

نام لاتین:Norfolk Island Pine

خانواده: مطبق کاجیان یا اشکوبیان (Araucariaceae)

جنبه های زیبایی: حالت رشد

 کاربرد: چمنزار، گلدان، تک درخت


کاج مطبق گیاهی است هرمی شکل و بسیار منظم و متقارن دارای شاخه هایی که به طور متقارن، در صفحات افقی گسترده و با برگ های متراکم کوچک و سوزنی شکل به رنگ سبز درخشان پوشیده شده اند. شاخه های آن در اطراف تنه مانند پره های یک چرخ آرایش یافته اند و فاصله آنها از یکدیگر به اندازه ای است که به نور اجازه عبور داده شده و به این ترتیب هر شاخه متمایز می گردد. در درختان جوان تر شاخه های فوقانی معمولاً تشکیل یک ستاره کامل را می دهند. تک درخت بسیار چشمگیری برای چمنزارها و در مراحل جوانی نیز برای کاشت در گلدان مناسب است. بهترین رشد را در نواحی معتدل می نماید.

خصوصیات:


ارتفاع:۶الی۱۲متر


قطر تاج پوششی: ۵الی۷ متر


برگ: برگ های آن سبز تیره و براق کوتاه و سوزنی شکل بوده، ۱٫۵سانتیمتر طول و۰٫۳سانتیمتر عرض دارند. برگ ها (پم پوش) روی شاخه ها یکدیگر را پوشانده و به شاخه ها می چسبند.

میوه: مخروط های تقریباً مدور به طول ۱۰-۱۵سانتیمتر که تنها بر روی درختان کهنسال می رویند.

سیستم ریشه ای: عمق متوسط  تا زیاد


سرعت رشد: متوسط 


نگهداری از کاج مطبق در فضای باز:


نیازها:


آب و هوا: بهترین رشد را در نواحی گرم و معتدل می نماید. گرما را تحمل می کند ولی به سرما حساس است.

خاک: انواع خاک ها را تحمل می نماید ولی خاک لومی شنی مرطوب با زهکشی خوب را ترجیح می دهد. تابش مستقیم آفتاب، باد و شرایط ساحلی را تحمل می نماید.

هرس: نیازی به هرس ندارد.


آبیاری: ماهانه یک مرتبه آبیاری عمقی نمایید.


نگهداری از کاج مطبق در آپارتمان:

 رشد این گیاه در آپارتمان به کندی است و حداکثر ۱۵۰ سانتیمتر می شود، احتیاج شدیدی به اکسیژن فراوان دارد و درجه حرارت بالا را تحمل نمی کند.

نیازها:


نور: در تابستان از تابش نور مستقیم آفتاب به آن جلوگیری کنید، اگر چه سایه را تحمل می کند ولی نزدیک به پنجره با نور ملایم نگهداری کنید، در بهار و تابستان هر هفته یکبار ۱۸۰ درجه آن را بچرخانید، در غیر این صورت گیاه به طرف نور خم شده و شکل طبیعی خود را از دست می دهد.

دما: حداقل درجه حرارت مطلوب در زمستان ۵ درجه سانتیگراد است، در صورت امکان بهتر است در تابستان بیرون از اتاق نگهداری شود.

آبیاری: در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هر هفت یا هر ده روز یکبار آبیاری کافی است، خاک را همیشه مرطوب نگهدارید، در صورت امکان از آب سبک بدون املاح استفاده گردد.

رطوبت:هفته ای یکبار در زمستان و هفته ای دو بار در تابستان نیاز به غبارپاشی با آبفشان دارد.

تغذیه: با شروع فصل رشد در بهار و تابستان جهت تغذیه مصنوعی از کود محلول در آب استفاده کنید، به علت نیاز کم این گیاه به تغذیه مصنوعی نصف آن مقداری که روی بسته توصیه شده کافی است.

خاک:خاک مورد نیاز این گیاه کمپوست سبک است.


تعویض گلدان: قبل از اینکه ارتفاع این گیاه به یک متر برسد هر سال گلدان را با یک درجه بزرگ تر عوض کنید، پس از آن خاک های سطح گلدان را با آرامی خارج و با خاک کمپوست نو عوض کنید.

تمیز نمودن برگ ها: غبارپاشی با آبفشان در این خصوص کافی است، از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه و کاشت بذر (پایه های بذری دارای طبقات نامنظم هستند).

هرس:

 ۱-شاخه های خشک پائینی را تا انتها قطع کنید.

۲-پودر گوگرد و روغن وازلین به محل قطع بمالید.

رشد کاج مطبق بسیار کند و هر سال یک قطعه و یا حداکثر دو طبقه بر طبقات خود می افزاید، زیبایی این گیاه در داشتن برگ های سوزنی شفاف در طبقات و محیط جانبی تنه اصلی است، برای این منظور سعی کنید از دستمالی کردن برگ های سوزنی و استفاده از مواد براق کننده جلوگیری و با آب فشان رطوبت گیاه را تأمین کنید.

عوارض و درمان:


رشد گیاه متوقف شده است: ریشه ها را بازدید کنید، اگر متراکم شده اند زمان تعویض گلدان فرا رسیده است.

زخم های سفید پنبه ای شکل و سفید رنگ در قاعده برگ ها تشکیل شده اند: حشره آفت عامل این نارسایی است، هر ۱۴ روز یکبار با سم حشره طبق دستور سمپاشی کنید  و یا با پنبه آغشته به محلول به سم روی شاخه ها بمالید.

برگ ها سبز هستند ولی می ریزند: آبیاری زیاده از اندازه باعث این عارضه است، آبیاری را متوقف کنید تا سطح خشک شود، سپس آبیاری را با میزان کمتری انجام دهید.

برگ های شاخه های پائینی می ریزند: گیاه پیر شده است، اگر تاریکی زیاد از اندازه باشد، گیاه را به محل روشن تری انتقال دهید و شاخه های خشک شده را با چاقو و یا قیچی تیز حذف کنید.

شاخه ها باریک و علفی هستند: تغذیه مصنوعی تجویز می شود، میزان مواد غذایی را دو برابر کنید.

برگ ها سوزنی زرد و قهوه ای شده و می ریزند: هوا گرم و خشک است، گلدان را به محل خنک تر با اکسیژن فراوان منتقل کنید، آبیاری و آبفشانی را فراموش نکنید.

حشرات سبز رنگ روی برگ های سوزنی ظاهر و برگ ها چسبناک شده اند: هر ۱۴ روز یکبار با یک سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

شاخه ها به طرف پائین خم شده اند: هوا خیلی سرد است، گیاه را به محل گرم تری منتقل کنید. یا گرمی و کمبود رطوبت عامل آن است شرایط را بازدید کنید.

منابع:

گلهای آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشکی - مهندس  اسماعیل پیش بین- چاپ هشتم. انتشارات نوپردازان

راهنمای انتخاب و داشت درختان زینتی در فضای سبز  غزاله روحانی- چاپ دوم- انتشارات آییژ


تصاویر گیاه کاج مطبق(آرائوکاریا آمریکایی):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود