صفحه اصلي > گیاهان آپارتمانی > ترادسکانتیا(برگ بیدی)

ترادسکانتیا(برگ بیدی)


17-01-1394, 19:41. نويسنده: ناروش

هوالشکورنام علمی:                            Tradescantia fluminensis

نام لاتین: Wandering jew

خانواده: Commelinaceae


دارای گونه های متعددی از قبیل 60 گونه از گیاهان خشبی و علفی چند ساله می باشد.بیشتر آنها را برای تزئین طاقچه ی گلخانه ها و پشت پنجره ها و بالکن های سرپوشیده نگهداری می کنند و احتیاج به خاک مرغوب و تقویت شده دارد تمام گیاهان این گروه دارای ساقه های رونده و برگ های بیضی شکل هستند که اغلب با رنگ های متنوعی در طول برگ تزئین شده اند و برای پرورش در سبد های آویزان بسیار مناسبند.رشد آنها بسیار سریع است و در فصل بهار و تابستان در فضای آزاد به خوبی پرورش می یابند. برای آنکه گیاه پر پشت و زیبائی شود،لازمست سرشاخه های آنرا مرتبا قطع نمود و هر ماه کود مایع تقویتی به آن داد.بسیاری از آنها گلهای سفید یا سوسنی و شیری رنگی می دهند که جنبه تزئینی ندارد.گلهای آنها بیشتر دراواخر فصل تابستان ظهور می کند، ولی در مناطق معتدل گرم ، در اواخر بهار گل می دهند.انواع علفی آن به عنوان گیاهان آپارتمانی پرورش داده می شوند.گونه مذکور بومی، آمریکای جنوبی است و برگ های زیبا و مناسبی برای آویز دارد. این برگ ها تخم مرغی شکل، پهن و بدون دم برگ و به رنگ سبز روشن با نوار های سفید یا کرم می باشند.
تیره برگ بیدی از خانواده Commelinaceae است که دارای جنس های متفاوتی از جمله:

1- تیره ترادسکانتیا که به نام یهودی سرگردان مشهور است، دارای واریته های متفاوتی به قرار زیر است:
*بلوسفلد دیانا واریه گاتا Blossfeldiana variegate که دارای ساقه های پرز دار و برگ های کرم رنگ و حاشیه سبز و زیر برگ ارغوانی است.
*فلومی تنزیس واریه گاتا Fluminesis variegate که برروس ساقه های باریک و بلند آنبرگ های بیضی شکل کشیده با خطوط سبز روشن و کرم و لبه سرخ رنگ می روید.نوع دیگر فلومی تنزیس تری کالر Fluminesis tricolor و البوویتاتا albovittata می باشد.
 
2-تیره زبریناzebrine2 دارای ریشه های نابجاست و به سرعت در جهت نور رشد می کند. ساقه های گوشتی و ضخیم آن دارای برگ های سبز مایل به نقره ای با نوار های سبز روشن و یا قرمز و سطح زیرین برگ ارغوانی روشن است.انواع مهم آن پندولا Pendula و پرپوسی Purpusii  می باشد.

3- تیره کالیسیا Callisia دارای شاخه های ترد و شکننده با رنگ ارغوانی روشن است.برگ ها دارای رگه های طولی به رنگ کرم و پشت برگ ها ارغوانی است.

4- تیره سیانوتیس Cyanotis درای برگ های گوشتی پوشیده از پرز های نرم و ساقه ارغوانی آن خود را به طرف پایین گلدان می کشاند.

5- تیره ست کریزیا Setcreasea  که دارای گونه های متعدد بوده و برگ های دائمی دارد. ساقه و برگ ها به رنگ ارغوانی تیره است.گلهای زرد رنگ بسیار کوچکی تولید می کند که جنبه زینتی ندارد.از انواع آن پورپورآ یا قلب ارغوانی است که رنگ ارغوانی خود را پس از مدتی که در سایه بماند ازدست می دهد.

6- تیره سیدرازیس Siderasis  که دارای برگ های پهن و برجسته با رگبرگ های کرم و زرد است که به موازات طول برگ کشیده شده و پرزهای قهوه ای رنگی دارد که سطح برگ را پوشانده و سطح زیرین برگ قرمز رنگ است. از انواع آن فوسکاتاFuscata  است که احتیاج به نور فراوان دارد.

 

نیازها:


نور: بسیاری از انواع گیاهان این خانواده احتیاج به نور فراوان و نور مستقیم خورشید دارند.در هر صورت باید آنها را در محل پر نور ساختمان قرار داد.

دما: مناسب ترین دما برای این گیاه 30 درجه سانتیگراد است.

آبیاری: در بهار و تابستان احتیاج به آبیاری روزانه دارند و در فصل زمستان هفته ای یک مرتبه آبیاری کافی است.

رطوبت: رطوبت مورد نیاز این گیاه 50 تا 70 درصد است.

تغذیه: در فصل رشد در بهار و تابستان هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی با کود های قابل حل در آب مخصوص گیاهان زینتی لازم است.

خاک: مخلوطی از خاک باغچه، ماسه و تورب، خاک مناسب برگ بیدی است.

تکثیر: این گیاه به سرعت در آب و خاک ریشه می دهد. از اواسط بهار تا اواخر تابستان که گیاه مادری تجدید رشد کرده و شاخه های ان باید سر زنی و جوان شوند، می توانید شاخه های هرس شده را به طول 7/5 سانتیمتر جدا کرده و هر 5 قلمه را در گلدانی باقطر دهانه 9 سانتیمتر حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار دهید. خاک را نسبتا مرطوب کنید و گلدان را دردمای 18 درجه سانتیگراد و نور کافی نگه دارید. پس از دو تا سه هفته ریشه دهی انجام می شود و شما می توانید مقدار آبیاری را بیشتر کرده و با کود مایه آنها را تغذیه نمائید.در شرایط مشابه قلمه در آب نیز ریشه خواهد کرد.

عوارض و درمان:


برگ های آن نرم و آبکی شده و رنگ خود را از دست می دهند: احتمال بدهید هوای سرد باعث یخ زدگی گیاه شده است.

برگ های این گیاه در اثر تغذیه مصنوعی بیش از اندازه ، ضخیم سبز و روشن می شوند: تغذیه را متوقف کنید.

رنگ ابلق برگ ها، بر می گردد،لکه های سوخته قهوه ای روی برگ ها است: در اثر مواد براق کننده شیمیایی است.

نوک برگ ها به طرف بالا خم می شوند و سپس سقوط می کنند: حتما هوای محیط آن گرم و خشک می باشد.گلدان را به محل خنک تری ببرید و غبار پاشی را فراموش نکنید.قاعده ساقه نزدیک سطح خاک در اثر آبیاری زیاد و یا زهکش نا مناسب می پوسد.

برگ ها بدشکل و چسبناک شدند و حشرات سبز رنگی هم اطراف گیاه دیده شده اند: بهتر است هر دو هفته یکباربایک حشره کش نفوذی سمپاشی صورت گیرد.در یک محیط خشک برگ های ترادسکانتیا قهوه ای را از تابش مستقیم خورشید در امان نگه دارید تا برگ ها رنگ پریده و دارای لکه های قهوه ای نشود.

طویل شدن و کم برگ شدن شاخه ها: علت آن کافی نبودن نور محیط ، کم آبی و کمبود مواد غذایی گیاه است. بایستی شاخه های باریک شده را قطع نمود و نسبت به رفع نواقص گیاه  از جمله تغذیه با کود محلول تقویتی اقدام کرد.

زائل شدن رنگ برگ ها: علت آن کافی نبودن نور است.

شاخه ها سست و خم می شود و برگ ها زرد، و نقاط قهوه ای رنگی در سطح برگ ظاهر می گردد: علت آن کمبود آب است ولی در هر صورت بین دو آبیاری بایستی خاک گلدان کاملا خشک گردد.

نوک برگ ها قهوه ای شده و چروک می خورد: علت آن خشکی هوا و وجود کنه قرمز  در زیر دمبرگ هاست.بایستی برگ های آسیب دیده را قطع نمود و سطح برگ ها را با غبار پاشی شستشو داد. چنانچه آلودگی شدید باشد. هر 15 روز یک مرتبه از اول بهار تا آخر فصل تابستان با محلول دو در هزار مالاتیون سمپاشی می نمایند.

منابع:

http://www.bostane.ir/post/11

پرورش گل در باغ، خانه، و آپارتمان:تالیف مهندس حسن حسنی زاده

http://www.golestan-ali.com/112/tradescantia


تصاویر گیاه ترادسکانتیا(برگ بیدی):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 بازگشت