صفحه اصلي > گیاهان آپارتمانی > موز زینتی

موز زینتی


14-09-1393, 21:40. نويسنده: ناروش
هوالرحیم
 

نام علمی:Musa cavendishii

نام لاتین:Dwarf banana

خانواده:Musaceae

فارسی رایج: موز (برگرفته از نام Musa  پزشک اولین امپراطور روم)

خاستگاه: مناطق گرمسیری جنوب آسیا تا جنوب شرق آسیا و شمال استرالیا


دارای برگهای کشیده پشت سر هم که طول آنها به یک متر می رسد و اگرچه جای زیادی را اشغالمی کند ولی اتاق های کوچک را بزرگتر جلوه می کند.در هوای گرم و مرطوب گلخانه شرایط بهتری برای آن فراهم است،سریع الرشد است و پس از یکسال ارتفاع آن به یک متر می رسد.با ظهور و رشد پاجوش ها که منبع تکثیر آن است گیاه مادری خشک شده و از بین می روند،چنانچه در پاسیو کاشت گردد میوه نیز تولید می کند،خانواده آن موزاسه است.

نیازها:

نور: در بهترین شرایط نوری و در آفتاب قرار دهید.

دما :حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۵درجه است، درجه حرارت مطلوب برای انسان در تابستان برای این گیاه نیز مطلوب است، در صورت بالا بودن درجه حرارت جریان ملایم هوا در اتاق لازم است.

آبیاری: در تابستان دو تا سه بار در هفته هنگام رشد گیاه را آبیاری کنید، در زمستان هفته ای یکبار کافی است،نگذارید قطرات آب روی برگها به جای بماند،چون با اشعه مستقیم آفتاب ایجاد لکه های سوخته در برگ ظاهر می شود.

رطوبت: هر روز تابستان و هر هفته یکبار در زمستان لازم است،اضافه کردن آب به زیر گلدانی سنگریزه دار ایجاد رطوبت پایدار می کند.

تغذیه: هر دو هفته یکبار با کودهای شیمیایی محلول در آب مخصوص گلهای زینتی طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی نمایید.

خاک: خاک لیمونی قوی با مقداری کود حیوانی بهترین محیط رشد است.

تعویض گلدان:هر سال در فصل بهار تعویض گلدان با یک اندازه بزرگتر لازم است،در صورت سنگین بودن گلدان و عدم امکان تعویض آن به تعویض خاک های سطحی گلدان با خاک غنی و نو اکتفا کنید.

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگها کافی است،در صورت لزوم برگها را با دقت با پارچه نرم یا اسفنج تمیز کنید.از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر: جدا کردن پا گیاه از پائین گیاهان مادری و کاشت در گلدان در دمای ۲۴تا ۳۰ درجه،کاشت بذر در دمای ۲۱درجه سانتی گراد در بهار.

عوارض و درمان:


با وجودیکه فصل بهار شروع شده ولی از جوانه ی جدید خبری نیست: گلدان را با یک اندازه بزرگتر عوض کنید،با اینکه چند سانتیمتر اول خاک گلدان را با خاک نو تعویض نمایید،تغذیه هر دو هفته یکبار هم عامل موثری در تولید جوانه جدید است.

لکه های سوخته روی برگهاست: ازمواد براق کننده شیمیایی جهت تمیز نمودن برگها استفاده شده است،از آنها استفاده نکنید،یا اینکه درآفتاب غبارپاشی شده،ممکن است نور مستقیم آفتاب باعث این صدمه باشد،گلدان را به محل دیگری منتقل کنید.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها و قاعده آنها مخصوصا در برگهای پیرتر تشکیل شده است: پنبه آغشته به سم نفوذی حشره کش روی زخم ها بمالید و یا اینکه هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی کنید.

حاشیه برگها قهوه ای است و برگها خشک می شوند: گیاه تشنه و هوا خشک است،فورا آبیاری کنید و غبارپاشی را فراموش نکنید.

قاعده ساقه در حال پوسیدن است: آبیاری بیش از اندازه است،آبیاری را قطع کنید تا سطح خاک خشک شود،ممکن است در هوای سرد غبارپاشی انجام شده باشد،در این صورت گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید،گرد گوگرد آلودگی را از بین می برد،با آن روی ساقه گرد پاشی کنید.

برگها چروک خورده و نازک می شوند،حاشیه برگها سیاه و تمام برگ خشک می شود: برگهای خشک را حذف و گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید،هوای خیلی سرد عامل آن است.

برگها رنگ پریده هستند:نور کافی نیست،گیاه را به محل روشن تری منتقل کنید،مواظب تابش اشعه مستقیم آفتاب باشید.

برگها شکاف بر می دارند:گلدان را از محل پرتردد خارج کنید،هوای خشک هم میتواند عامل آن باشد،غبارپاشی روزانه در تابستان را فراموش نکنید.

برگها رنگ خود را از دست داده و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است: کنه قرمز ریز عامل آن است،با سم کنه کش طبق دستورهر ۱۴ روز یکبار سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

برگهای زیرین زرد می شوند: این عارضه طبیعی است،با بالا رفتن سن گیاه برگهای پائین تر خشک  می شوند.

قطع برگهای خشک و تمیز نمودن برگها: برگهای خشک را حتی الامکان تا محل اتصال به ساقه قطع کنید،وسیله برش باید خیلی تیز باشد،محل قطع را با گوگرد ضد عفونی کنید و روی آن را وازلین بمالید.

تمیز نمودن برگها: با دست چپ سطح زیرین برگ را نگه داشته و با دست راست به وسیله اسفنج و یا پارچه مرطوب برگها را تمیز کنید.

نکته:شرایط گرم و مرطوب پاسیو محل مناسبی برای کاشت موز زینتی است،در حقیقت گیاهی دائمی است،چون با خشک شدن پایه مادری یک یا دو پاجوش جای پایه اصلی را می گیرند.

منبع:

گلهای آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشکی-مهندس اسماعیل پیش بین-چاپ هشتم-انتشارات نوپردازان.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 بازگشت