صفحه اصلي > گیاهان آپارتمانی > مومی

مومی


19-09-1393, 16:19. نويسنده: ناروش
هوالباقی
 

نام علمی:Hoya bella

نام لاتین:Miniature wax plant

خانواده: خرزهره-  Apocynaceae

خاستگاه: جنوب شرق آسیا

فارسی رایج: مومی

فارسی اصیل: وژیک (وش=شیرین+ژیک=قطره باران)،اشاره به شهد شیرین که از گل آن فرو می چکد.


بهترین و زیباترین گیاه برای استفاده به عنوان سبد آویزان،برگها سبز و مومی،ساقه ها خزنده و آویزان،گلها به صورت خوشه ای سفید رنگ با رنگ قرمز در وسط که با آویزان شدن از سبد منظره زیبایی به گلدان می دهد،شهد خاصله از گلها وسایل منزل نزدیک به گلدان را کثیف می کند و نام فارسی اصیل برگرفته شده از همین معنی است،این گونه را نباید با هویا(پبچ شمعی) که دارای برگهای ابلق است اشتباه نمود.


نیازها:

 

نور:به نور کافی نیاز دارد،اما برگها و گلهای ظریف گیاه در اشعه مستقیم آفتاب به خصوص در ظهر تابستان صدمه می بیند،گیاه را در زمستان به آفتاب ببرید.


دما:در بهار و تابستان گیاه را در دمای ۲۰درجه سانتیگراد نگهداری کنید،گیاه تا دمای ۳۰درجه سانتیگراد مقاومت می کند،دمای مورد نیاز در زمستان ۱۰درجه سانتیگراد است.


آبیاری: در بهار و تابستان هفته ای یک بار آبیاری کنید،آبیاری را در پاییز و زمستان به هر دو هفته یکبار کم کنید.


رطوبت: در بهار و تابستان حداقل هفته ای دو بار با آب بدون املاح غبارپاشی کنید،مواظب باشید گلها مرطوب نشوند،جریان ملایم هوا را دوست دارد.


تغذیه: در بهار و تابستان هر دو هفته یکبار با مواد غذایی مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گلهای زینتی طبق دستور سازنده گیاه خود را تغذیه مصنوعی کنید.


خاک مناسب: مخلوطی از خاک لوم و پیت بهترین خاک است.


تعویض گلدان: هر دو سال یکبار نیاز به تعویض گلدان دارد.


تمیز نمودن برگها:  غبارپاشی برای تمیز نمودن برگها کافی است،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.


تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه شاخه سال قبل در شن در دمای ۲۴ درجه در بهار،خوابانیدن شاخه.


عوارض و درمان:


 برگهای جدید ریز هستند و گلها ظاهر نمی شوند:گیاه از کمبود عناصر غذایی در رنج است،طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید.


سطح زیرین برگها دارای تار عنکبوت است:کنه قرمز ریز عامل آن است،با پارجه و یا اسفنج آغشته به سم سطح زیرین برگها را تمیز کنید تا علائم از بین بروند،تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.


در زمستان برگها چین وچروکدار و منقبض می شوند: خاک خیلی خشک است،گیاه در حال رفتن به استراحت زمستانه است،استراحت زمستانی برای گلدهی سال آینده لازم است.


غنچه ها خشک می شوند: صدمه مربوط به اشعه مستقیم آفتاب است،گیاه را به محلی با نورغیر مستقیم ببرید.


ساقه ها دراز و منحرف و فاصله بین دو برگ زیاد و گلها ظاهر نمی شود: نور کافی نیست،گیاه را به محل پرنورتری منتقل کنید،زمانی که غنچه ها در حال تشکیل هستند گیاه میتوان اشعه مستقیم آفتاب را تحمل کند.


برگها پژمرده و کمرنگ هستند: هوا سرد است،گیاه را به محل گرم تری منتقل کنید.


برگها سیاه می شوند:هوا سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید،در صورتی که این علائم در تابستان مشاهده شوند علت آن استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است،از آنها استفاده نکنید.


برگها می پیچند و گلها سقوط می کنند:گاز آشپزخانه و گاز نفت و یا هوای کثیف عامل آن است،گیاه را به محلی با هوای مملو از اکسیژن منتقل کنید.


در تابستان گلها سقوط کرده و گلهای جدید ظاهر نمی شوند:گیاه خیلی تشنه است،گلدان ها را به مدت ۱۵ دقیقه درون سطل پر از آب قرار دهید و سپس خارج کنید،آبیاری را تنظیم نمایید.


غنچه ها تشکیل نمی شوند: آبیاری بیش از اندازه عامل آن است،اجازه دهید در فاصله بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود،سپس آبیاری کنید،زهکش را بازدید کنید.


برگها رنگ پریده و چروکیده هستند:هوا خیلی خشک است،گیاه را با آب سبک و ولرم غبارپاشی کنید و گلها را محفوظ نگه دارید.


زخم های سفید پنبه ای شکل روی برگها و قاعده آنها شکل گرفته است:حشره آفت عامل آن است،با پارچه آغشته به سم کنه کش لکه ها را خیس کنید و یا هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.


قطرات شهد از گلها می پیچد: طبیعی است،به طریقی لوازم منزل را محفوظ نگه دارید.


 حذف گلهای خشک: حذف شاخه با گلهای خشک مستلزم شناخت اندام گیاهی و عادات گلدهی آن است،گلهای خشک را به صورت تک تک حذف کنید،چون با حذف کامل خوشه به علت ظهور گل در همین محل در سال آینده با کمبود گل مواجه خواهید شد،سقوط قطرات شهد ممکن است باعث کثیف شدن وسایل منزل در مجاورت آن شود،با پهن کردن پارچه زیر گلها این مشکل را از بین ببرید.گلهای ریز سفید رنگ هویا که در تابستان به صورت خوشه ظاهر می شوند به همراه برگهای سبز و نوک تیز آن منظره جالبی به سبد آویزان می دهد.


منابع:

 http://en.wikipedia.org/wiki/Hoya

گلهای آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشکی-مهندس اسماعیل پیش بین.چاپ هشتم-انتشارات نوپردازان.

http://www.wikihow.com/Grow-Hoya-Bella-%28Miniature-Wax-Plant%29

تصاویر گیاه مومی:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 


بازگشت