جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 3074 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 24-06-1393, 18:08 | نظرات: 0
اشوریا

هوالجمیل

 

 

 

 

نام علمی: Echeveria gibbiflora

نام لاتین:Mauna loa

خانواده:Crassalaceae ، سدوم ها

 

اين جنس با بيش از 180 گونه، به افتخار گياه شناس مكزيكي آتانازيو اچواري(1828)، نام گذاري شده است. اشوریا گياه گوشتي و هميشه سبز است كه داراي فرم بيساگ است كه آزادانه پاگياه توليد مي كند (وجه تسميه نام عمومي گياه) و در نهايت پشته اي كوچك و متراكم را ايجاد مي نمايد. همچنين مي تواند به عنوان يك گياه پوششي با 10  سانتي متر ارتفاع، تا 50 سانتي متر از يك سطح را پوشش دهد. در واقع قطر هر بيساگ 6 سانتي متر است كه به سرعت با توليد پاگياه ها به گستره آن افزوده مي شود. برگهاي قطور به رنگ سبز تا سبز_خاكستري به صورت بيساگ همپوشاني داشته نمايي شبيه به آرتيشو دارند. برگها از بهار تا پاييز داراي رنگ روشن مي باشند. با افزايش سن در حاشيه برگهاي قديمي، رده هايي از رنگ قرمز ديده مي شود. گل ها كوچك، پايا و به رنگ صورتي تا نارنجي و داراي رده هايي از رنگ زرد بر روي ساقه هاي كوتاه و در اواخر بهار مي رويدند. اين گونه مقاوم به خشكي بوده اما بهترين پاسخ را به آبياري نامنظم مي دهد. نماي خيره كننده آن در كشت توده اي نمايان مي گردد. اين گياه مورد علاقه و قديمي،اخيرا به دليل شكل خيره كننده، رنگ ها و تباين رنگي كه در كنار كشت گياهي چون چمن موندو ايجاد مي كند يا در زماني كه در باغ ريگي كشت مي شود بسيار موردکاربرد قرار می گیرد.نگهداری و پرورش این گیاهان آسان است و چندان نیاز به مراقبت ندارند، آنها باید در خارج از منزل و هوا آزاد قرار گیرند.

 

نیازها:

 

نور:محیطی پرنور و روشن و اشعه های مستقیم آفتاب را می پسندد و در چنین شرایطی بهترین رشد و رنگ برگسار را خواهد داشت اما باید آنرا از نور مستقیم آفتاب شدید بخصوص در روزهای گرم تابستان محافظت کرد. همچنین آفتاب شدید در بعد ازظهر نیز می تواند به برگسار گیاه آسیب وارد کند. برخی از انواع این گیاه که دارای حاشیه های رنگین در برگها هستند نیاز به نور کافی دارند تا این رنگها از بین نرود. نور اندک محیط باعث می شود تا گیاه به جای اینکه بر روی سطح زمین گسترش یابد ، بیشتر به سمت بالا کشیده شود. کاهش نور همچنین موجب پریدگی رنگ و کاهش رشد گیاه خواهد شد. البته اگر گیاه شما مدتی است که در محیطی کم نور به سر می برد، انتقال آن به مکانی با نور مستقیم آفتاب را به تدریج انجام دهید . انجام ناگهانی این عمل می تواند منجر به سوختن برگهای گیاه شود.

 

دما: دما را حداقل تا 7 درجه سانتیگراد را تحمل می کند اما بهتر است که دمای محیط بخصوص در طی شب به زیر 13 درجه سانتیگراد نرود. حداکثر میزان دما تا 25 درجه سانتیگراد قابل قبول است. در صورت افزایش دما و گرم شدن محیط و عدم افزایش آبیاری، به تدریج از گوشتی بودن برگها کاسته می شود و با ادامه این وضعیت، برگها چروکیده می شوند و در نهایت می ریزند. توجه داشته باشید نمونه هایی که برگهای با حاشیه های رنگین دارند، در فصل پاییز و با کاهش دمای محیط ، رنگ برگها نمایش بهتری خواهد داشت و در طی فصل گرم برگها معمولا سبز رنگ خواهند بود.

 

آبیاری: برای آبیاری این گیاه باید صبر کرد تا سطح خاک تا عمق حدود 3-2 سانتیمتری خشک شود و سپس گیاه را آب داد. آبیاری زیاد و خیس ماندن بستر خاک از دلایل پوسیدگی ریشه و ریزش برگهای گیاه است که بخصوص ابتدا برگهای پایین ساقه گیاه شروع به ریختن می کنند. به همین دلیل برخی از پرورش دهندگان هر 3-2 هفته یکبار این گیاه را آب می دهند و اعتقاد دارند که این گیاهان به دوره های کوتاه خشکی نیاز دارند. بعد از ابیاری حتما دقت کنید تا آب از منافذ زیرین گلدان خارج شود. در طی زمستان آبیاری گیاه باید کاهش یابد زیرا در این فصل گیاه رشدی ندارد و نسبت به فصل گرم به آب کمتری نیاز دارد.

 

رطوبت: کمی خشک

 

تغذیه:اگرچه این گیاهان به دلیل رشد اهسته ای که دارند کوددهی چندان زیادی لازم ندارند اما استفاده از کود البته برای یک مرتبه در ابتدای فصل بهار به رشد بهتر آن کمک خواهد کرد و می توان از فرمول 10-10-10 البته با نصف غلظت استفاده کرد .

 

خاک: خاکی سبک با زهکش مناسب نیاز دارد . برخی از پرورش دهندگان مخلوطهای خاکی مشابه کاکتوس را برای این گیاه بکار می برند اما از آنجاییکه اشوریا سیستم ریشه ای بسیار کم عمقی دارد بهتر است که از مواد ارگانیک همانند خاک برگ نیز در مخلوط خاکی آن استفاده کرد. به عنوان مثال می توان از شن درشت به همراه پرلایت و خاک برگ استفاده کرد. از آنجایی که اشوریا در محیط قلیایی بهتر از محیط اسیدی رشد می کند بنابراین از کاربرد پیت موس در مخلوط خاک خودداری کنید.

 

تعویض گلدان: فصل بهار

 

 تکثیر: با کمک قلمه برگ و پاجوشها تکثیر می شود. پاجوشها را با فرارسیدن فصل بهار و زمان تعویض گلدان می توان از گیاه مادری به راحتی جدا کرد و به شکل گیاهی مستقل در گلدانی جداگانه کاشت. ایجاد فاصله زمانی به مدت یک یا دو روز بین زمان جدا کردن پاجوشها و کاشتن آنان ، به ریشه زایی بهتر آنان کمک می کند. از برگهای گیاه نیز می توان در فصول بهار و تابستان قلمه تهیه کرد. برگها بعد از جدا شدن از گیاه مادری به مدت 24 ساعت کنار گذاشته می شوند و سپس در مخلوط خاکی سبک و مرطوبی کاشته می شوند. بر روی گلدان حاوی قلمه ها پلاستیک نکشید زیرا این گیاهان به جمع شدن رطوبت در محیط اطراف حساس هستند و دچار پوسیدگی ریشه می شوند.

 

عوارض و درمان:

حشرات معمولا مناسبت و قرابتی با این گیاهان ندارند بجز شپشک آردآلود ساقه و ریشه.
ترجیحا برگهای مرده محل جشن حشرات است و بایستی جدا شوند اشوریا بشدت مستعد ابتلا به شپشک است.

 

black spot & area– خالها یا لکه های سیاه: ناشی از آبیاری زیاد میباشند و یا جمع شدن آب در فضای بین برگها که مقدمات حملات قارچها را فراهم مینماید. با بروز این معضل فاصله آبیاری را افزایش دهید و مطمئن شوید ریشه های گیاه بمدت زیاد مرطوب نمی مانند. به نقل از کارشناسان در این مورد گیاه گاستریا را دارای سیستم دفاع طبیعی قوی دانسته اند که از نقطه مورد تهاجم قارچها دفاع میکند.

 

 چروکیدگی برگها: آبیاری زیاد و آبیاری کم هر دو باعث آن میباشد، لذا بهترین قاضی خودتان میباشید.

 

 خشک شدن نوک برگها: عدم تامین رطوبت لازم در فصل گرم سال یا شوری خاک.

 

پوسیدگی ریشه: عدم دفع به موقع آب موجود در خاک ، آبیاری زیاد ، کود دهی با غلظت زیاد و کود دهی در زمستان.

 

 منابع:

 http://gologiah86.blogfa.com/

http://abuma.mihanblog.com/post/122

http://www.gildakoud.com

http://www.hawzah.net

http://wikicactus.com/?p=7782

http://tabiat67.blogfa.com/post/6

 

 تصاویر گیاه اشوریا:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود