جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 2190 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 16-07-1393, 19:40 | نظرات: 0
بواردیا

هوالقادر

 
 
نام علمی:  Bouvardia    
نام لاتین: Trompetilla   
خانواده:  Rubiaceae،خانواده ی قهوه

 

گیاهی با برگها و شاخه های پرپشت و گلهای متنوع در رنگ و آویزان،مقایسه برگها و وضع گلها در کاشت گروهی گیاهان گلدار دیگر کاملا روشن است.گرچه در آپارتمان ها به عنوان گیاه خانگی مورد استفاده قرار می گیرد ولی در بهار و تابستان در خارج از اتاق نگهداری می شود.موطن اصلی آن مکزیک و نام آن برگرفته از Charles Bouvard مدیر باغهای سلطنتی پاریس در قرن هفدهم و خانواده ی آن روبیاسه است.

 

نیازها:

 

نور: نور کافی غیر مستقیم را بر سایر نورها ترجیح می دهد.گیاه را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.

 

دما: در تابستان حداکثر ۲۹ درجه و در زمستان حداقل ۱۳ درجه است،و در تابستان جریان ملایم هوا را دوست دارد،در زمستان گیاه را نزدیک شوفاژ قرار ندهید.

 

آبیاری: در بهار و تابستان حداقل به دو بار آبیاری در هفته نیاز دارد.به این ترتیب سطح خاک همیشه مرطوب نگه داشته می شود.آبیاری را به هفته ای یکبار در زمستان کاهش دهید.در زمستان اجازه دهید قبل از آبیاری سطح خاک خشک شود،زهکش را بازدید و هرگز اجازه ندهید خاک گلدان باتلاقی شود.

 

رطوبت: در بهار و تابستان هفته ای یکبار غبارپاشی کنید.مواظب باشید گلها مرطوب نشود،جهت تامین رطوبت پایدار به زیر گلدانی سنگریزه دار آب اضافه کنید.ولی اجازه ندهید ته گلدان با آب در ارتباط باشد.در زمستان غبارپاشی لازم نیست و سطح زیر گلدانی باید خشک باشد.

 

تغذیه:در تابستان هر دو هفته یکبار با مواد غذایی مایع و یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور سازنده گیاه را تغذیه مصنوعی  نمایید(نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده کافی به نظر می رسد).

 

خاک:مخلوطی از خاک لوم و شن برای این گیاه خوب است.

 
تعویض گلدان: در اواخر بهار،گیاه را به گلدان جدید منتقل  و شاخه های خشک را حذف کنید.

 

تمیز نمودن برگها:غبارپاشی جهت تامین رطوبت برگها را تمیز می کند.از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

 

تکثیر:انتخاب قلمه و ریشه دار نمودن آنها و تقسیم بوته ها در بهار.

 

عوارض و درمان:

 

گلها ظاهر نمی شوند:نور کافی نیست،گیاه را به محل پرنورتر و دور از اشعه مستقیم آفتاب منتقل کنید.

 

سطح زیرین برگها مملو از تار عنکبوت است:کنه ریز قرمز عامل آن است،سطح زیرین برگها را با پارچه و یا اسفنج مرطوب تمیز کنید و یا هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند،تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

 

برگهای جدید ریز هستند:گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک در رنج است،در فصل رشد هر هفته طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

 


برگها نرم و آبکی هستند: هوا سرد و مرطوب است،با سم قارچ کش گیاه را سمپاشی نموده و به محل گرمتر و خشک تری منتقل نمایید.مواظب آبیاری بیش از اندازه باشید.

 

برگها خشک می شوند:هوا خیلی گرم و اشعه مستقیم آفتاب عامل آن است،گیاه را به محل سرد با جریان ملایم هوا و دور از اشعه ی مستقیم آفتاب منتقل کنید.
 
ساقه ها دراز و منحرف،گیاه بدفرم و گلها ظاهر نمی شوند:نوک شاخه های بلند را قطع نموده تا گیاه به گل دهی برود و حالت توپی و پر پشت به خود بگیرد.

 

لکه های سیاه رنگ روی برگها مشاهده می شود: یا هوا سرد است و یا مربوط به استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است،گیاه را به محل گرمتر منتقل نموده و از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

 

گیاه در تابستان خود را انداخته است:یا احتیاج به آبیاری فوری دارد و یا هوا سرد است،شرایط را بازدید کنید،با قرار دادن گلدانها درون سطل یا تشت آب به مدت ۱۵دقیقه گیاه را کاملا سیراب نمایید.در صورتی که این علائم در زمستان مشاهده شد،علت آن آبیاری زیاد است.در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود و سپس آبیاری کنید.

 

حشراتی روی غنچه ها و گلهای باز شده مشاهده می شوند:گیاه را با سم حشره کش نفوذی هر هفته یکبار سمپاشی کنید تا حشرات از بین بروند.

 

زخم های سفید پنبه مانند در قاعده برگها تشکیل شده است: دو هفته یکبار سمپاشی کنید.

 
هرس: در صورتی که جوانه های انتهایی هرس نشوند شاخه ها دراز و منحرف می شوند و گلدهی به تاخیر می افتد،هر دو ماه یکبار نوک جوانه های انتهایی را با ناخن قطع کنید تا با رشد جوانه ها جانبی گیاه شما حالت پرپشت و توپی به خود بگیرد.

گلهای خوشه ای و قرمز رنگ آن در اوایل تابستان ظاهر و تا اواخر پائیز غرق در گل است.جهت پرپشت و توپی نگهداشتن این گیاه هر چند وقت یکبار جوانه های انتهایی را حذف کنید.

 

منبع:

گلهای آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشکی-مهندس اسماعیل پیش بین-انتشارات نوپردازان-چاپ هشتم

 

تصاویر گیاه بواردیا:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود