جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 2064 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 3-08-1393, 12:55 | نظرات: 0
پیچ ساعتی

هوالجمیل


 
نام علمی: Passiflora caerule
نام لاتین:Passion flower
خانواده: Passifloraceae
خاستگاه: آمریکای جنوبی ( برزیل، آرژانتین،پاراگوئه و اروگوئه)

گیاهی است بالارونده و احتیاج به قیم دارد،برگها ۵ قسمتی و همیشه سبز،زادگاه اصلی آن آمریکای جنوبی  و متعلق به خانواده پاسیفلوراسه ریشه فارسی آن به علت شباهت گلبرگها و پرچم ها و مادگی به شماره های و عقربه های ساعت است،رنگ گلها مخلوطی از سفید و آبی و بنفش در اجزای مختلف گل،گلها در اوایل تابستان شروع به ظهور و تا اواسط پائیز در مناطق معتدل گل دهی ادامه دارد،در هوای آزاد در سر درب منازل و روی نرده ها و سایبان ها از آن استفاده می شود،زمانی که به عنوان گیاه آپارتمانی و در گلدان مورد استفاده قرار می گیرد،باید به شدت آن را هرس کرد.

نیازها:


نور: به نور شدید احتیاج دارد و آفتاب کامل را به راحتی تحمل می کند،در صورتی که نور کافی نباشد،گیاه به گل نمی رود.

دما: از بهار تا پائیز گیاه را در درجه حرارت ۲۴ نگهداری کنید،در فصل پائیز در زمستان بهترین دما حدود ۱۵ است.بعد از آن خشک شده و دوباره در بهار سبز می شود.

آبیاری :به آب زیادتری نیاز دارد،در تابستان به منظور مرطوب نگهداشتن دائمی خاک هر دو روز یکبار آبیاری کنید،در صورتی که درجه حرارت بالاتر از ۲۴ باشد،به آبیاری روزانه احتیاج دارد.در زمستان در صورتی آبیاری کنید که سطح خاک خشک شده باشد.اصولا هر ده روز یکبار.

رطوبت:در تابستان هفته ای دو تا سه بار با آب سبک بدون املاح آبیاری و در زمستان و یا در آفتاب از غبارپاشی اجتناب کنید.

تغذیه :در بهار و تابستان با مواد غذایی مایع و یا جامد محلول در آب طبق دستور هر هفته یکبار گیاه را تغذیه مصنوعی کنید،نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده کافی است،در زمستان تغذیه را متوقف کنید.

خاک مناسب:مخلوطی از دو قسمت پیت،دو قسمت خاک سوم و یک قسمت شن درشت بهترین خاک است.

تعویض گلدان :هر ساله در بهار گیاه را هرس نموده و شاخه های آن را به یک سوم کاهش دهید و گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض و در صورتی که به گیاه بزرگتر نیاز دارید شاخه ها را هرس نکنید،ولی از گلدان با دو اندازه بزرگتر استفاده کنید،در هر صورت حذف شاخه های ضعیف ضروری است.

تمیز نمودن برگها :غبارپاشی کافی است،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر :گرفتن قلمه چوب نرم در تابستان و ریشه دار نمودن آنها در مخلوطی از شن و پیت،جدا نمودن پاجوشها،کاشت بذر.

هرس: در بهار قبل از باز شدن جوانه ها ارتفاع ساقه اصلی را به یک سوم و بقیه شاخه ها را به نصف کاهش دهید.شاخه های ضعیف و خشک را به طور کامل حذف کنید.


عوارض و درمان:


خاک مرطوب ولی گیاه پژمرده است: خاک گلدان ها باتلاقی شده است،آب اضافی از گلدان ها و زیر گلدانی خارج کنید،اگر چه در تابستان احتیاج به رطوبت دائمی دارد ولی هرگز اجازه ندهید آب اضافی در گلدان ها بماند،زهکش را بازدید کنید.

برگها زرد شده و کلیه شاخه ها به طرف پائین خم می شوند:هوا خشک و گیاه تشنه است،گلدان ها را به مدت ۱۵ دقیقه درون سطل پر از آب قرار داده و سپس خارج کنید.

در سطح برگها پودر سفید رنگ مشاهده می گردد: قارچ بوتری تیس عامل آن است که خود ناشی از محیط سرد و مرطوب است،گیاه را با سم قارچ کش طبق دستور سمپاشی کنید و به محل گرمتری منتقل نموده،غبارپاشی را یا کاهش دهید یا قطع کنید،اجازه دهید در فاصله بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود،سپس آبیاری کنید.

میوه ها زرد رنگ و نقاط سیاه رنگی روی آنها مشاهده می شود :هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

زخم هایی روی گلها مشاهده می شود: عامل آن غبارپاشی در آفتاب است،بهترین موقع غبارپاشی صبح و عصر در سایه است.

سطح برگها مملو از تار عنکبوت است: عامل آن کنه ریز قرمز است،با پارچه و یا اسفنج مرطوب برگها را تمیز کنید و با سم کنه کش طبق دستور سم پاشی کرده تا علائم بر طرف شوند،تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

جوانه های انتهایی پژمرده شده و خم می شوند: هوا گرم و خشک است،گیاه را به محل خنک تر با جریان ملایم هوا منتقل کنید،غبارپاشی را فراموش نکنید.

گلها ظاهر نمی شوند: گلدان ها بزرگتر از حد معمول انتخاب شده است،اگر برگها ریز هستند گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،گلدان ها را تا دو سال آینده تعویض نکنید.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها و قاعده آنها تشکیل شده اند :حشره آفت عامل آن است،گیاه را با سم حشره کش نفوذی طبق دستور هر ۱۴روز یکبار سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

برگهای جدید ریز هستند: گیاه از کمبود عناصر غذایی در رنج است،در فصل رشد طبق دستور با نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

برگها بد شکل و حشرات چسبناکی روی آنها مشاهده می گردند:با سم حشره کش نفوذی هر هفته یکبار سمپاشی کنید تا حشرات از بین بروند.


 نکته: نام لاتین گل ساعت مرکب از دو کلم رنج و گل می باشد و شباهت اجزاء گل به صلیب و اجزا تشکل دهنده آن است.


منبع:

گلهای آپارتمانی و مشاوره گیاهپزشکی-مهندس اسماعیل پیش بین- چاپ هشتم-انتشارات نوپردازان.

 

تصاویر گیاه پیچ ساعتی:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود