جست و جو
تصویر روز
آمار بازدید سایت

مطالب سایت

بازديدها: 2623 | نويسنده: ناروش | تاريخ: 5-08-1393, 17:17 | نظرات: 0
پاپیتال

هوالرزاق

 
 
 
نام علمی:Hedera canariensi
نام لاتین:Canary Ivy
خانواده:Araliaceae


از جمله گیاهان همیشه سبز با برگهای نسبتا کوچک و دارای بریدگی در اطراف آنها،رنگ برگها سبز تیره یا ابلق با رنگ سبز و لبه سفید،همه انواع آن سریع الرشد به جز ابلق ها که رشد آنها نسبتا کم است،بالارونده و در گلدان احتیاج به قیم دارد.از آن دسته گیاهانی است که اگر پشت حیاطی یا حیاط خلوتی یا خرابه ای را می خواهید سبز کنید تا زشت نباشد یا اگر جای تاریک مثلا انباری یا غیره را می خواهید مزین کنید من به شما این گیاه را توصیه می کنم.

نیازها:

نور: نور فراوان و کافی احتیاج دارد،ولی اشعه مستقیم آفتاب کلروفیل برگها را زایل و بیرنگ می کند.

 دما: حداقل درجه حرارت در زمستان ۷ درجه و حداکثر دما در تابستان ۱۶ درجه است.با بالا رفتن درجه حرارت غبارپاشی لازم است.

آبیاری: در زمستان هفته ای یکبار و در تابستان هفته ای دو بار آبیاری لازم است.اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو آبیاری خشک شود.

رطوبت: در زمستان هفته ای یکبار و در تابستان دو بار در هفته احتیاج به غبارپاشی دارد،در زیر گلدانی آب و سنگریزه اضافه نمایید.توجه نمایید گلدان با آب در تماس نباشد.
 
تغذیه:در فصل رشد(بهار و تابستان) گیاه را با کودهای مایع و جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی هر دو هفته یکبار طبق دستور تغذیه نمایید.

خاک مناسب: خاک لیمونی یا پیت بهترین محیط رشد برای ریشه این گیاه است.

تعویض گلدان: گیاه جوان و در حال رشد احتیاج به دوبار تعویض گلدان در دو سال اول دارد.پس از آن هر سال یکبار و در صورت عدم امکان ۵-۷سانتیمتر خاک سطحی گلدان را با خاک نو و غنی از مواد غذایی تعویض نمایید.

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگهای گیاه کافی است،در صورت لزوم از پارچه و اسفنج مرطوب و مواد براق کننده و هر ماه یکبار استفاده کنید.

تکثیر:گرفتن قلمه در بهار یا تابستان  از شاخه ها.پیوند روی پایه های مقاوم خوابانیدن شاخه ها.

عوارض و درمان:


برگها تغییر رنگ داده و لکه های قهوه ای روی آنها مشاهده می شود: عامل آن حشره آفت است،هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

برگها رنگ پریده و گرایش به سفیدی دارند: عوامل متضادی دارد،یا نور شدید است و یا هوا تاریک است،شرایط را بازدید کنید و نارسایی را  رفع نمایید.کمبود عناصر هم میتواند همین علائم را به وجود آورد.در صورت لزوم هر ۱۴ روز یکبار گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

برگها چین و چروک دار و خشک می شوند:هوا خیلی گرم است،گیاه را به محل خنک تری برده و غبارپاشی کنید.

لکه های نقره ای روی برگها نمایان شده اند :هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی  گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

زخم های سیاه آبکی روی برگها به چشم می خورد: با هر نوع مایع ضد عفونی کننده که در دسترس هستند با غلظت کم لکه ها را خیس کنید.

برگها بد شکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی آنها مشاهده می شود :با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردند.

نوک برگها قهوه ای و زخمی به نظر می رسد: گیاه تشنه است و هوا هم خشک،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید و آن را غبارپاشی کنید.

برگها پیچیده و سبز تیره هستند: هوا خیلی سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده.

برگهای گیاه سیاه رنگ می گردند: خاک گلدان باتلاقی شده است،زهکش را بازدید کنید،اجازه دهید خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود سپس آبیاری را با میزان کمتری شروع کنید.

برگها زرد و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است:عامل آن کنه ریز قرمز است،عشقه نسبت به این آفت حساس و به همین علت نباید در محیط گرم و خشک نگهداری شود.هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی نمایید.غبارپاشی در دفع آفت موثر است.

نحوه ی دقیق تکثیر نمودن:گلدانها کوچک را تهیه و نزدیک گیاه مادری قرار دهید.قوی ترین شاخه را انتخاب کنید و آن را خم کنید و در داخل گلدان کوچک خوابانیده و روی انها خاک بریزید.مرتبا آبیاری نموده و پس از چند ماه با شروع رشد و ظهور برگهای جوان شاخه خوابانیده شده را از گیاه مادری جدا کنید.

نکته: یک اصل پذیرفته شده در کلیه گیاهان توسعه رنگ در واریته های ابلق در نور است،عشقه ابلق را هر چند وقت یکبار به روشنایی ببرید.

منبع:

گلهای آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشکی- مهندس اسماعیل پیش بین-چاپ هشتم-انتشارات نوپردازان

 
تصاویر گیاه پاپیتال:
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

نسخه قابل چاپ

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود